Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Významný výrobce technických tkanin z Hodonínska má finanční potíže

Kordárna, největší zaměstnavatel v průmyslu na Hodonínsku, má finanční problémy. Chce je vyřešit reorganizací. Skupina Kord, jejíž součástí je nejen Kordárna, ale i společnost Kordservice, Slovenský hodváb a Slovkord, již sama podala soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení.

"Společnosti se dostaly do složité finanční situace způsobené zejména rozvojovým investičním projektem na Slovensku, světovou hospodářskou recesí, poklesem poptávky a historickým vysokým úvěrovým zatížením," uvádí představenstvo společnosti v tiskové zprávě.

"Více se k tomu vyjadřovat v této době nebudu," řekl výkonný ředitel Kordárny Martin Prachař. Uvedl pouze, že závod jede již nějakou dobu v omezeném provozu kvůli propadu zakázek. Podle něj to však se současnými potížemi nesouvisí.

Dnes vedení o situaci jedná i se zdejšími odbory. "Sami jsme z toho zaražení, ale zatím nevíme nic bližšího," uvedla předsedkyně zdejší odborové organice Eva Miškeříková.

"Provoz podniku se nezastaví"

Kordárna ve Velké nad Veličkou podle hodonínského úřadu práce v současné době zaměstnává přes šest set lidí a další dvě stovky pracují ve zdejší dceřiné společnosti Kordservice. "Kdyby se závody uzavřely, byla by to pro Horňácko obrovská tragedie, jiní větší zaměstnavatelé tam nejsou," uvedl ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Podle vedení Kordárny rozhodnutím soudu o úpadku nedojde k zastavení provozu podniku. "V současné době management pracuje na přípravě reorganizačních plánů, které budou předloženy věřitelům ke schválení. Jejím cílem bude zachování výroby, stabilizace finanční situace a vypořádání se se všemi věřiteli," uvádí v tiskové zprávě vedení firmy.

Horňácký podnik se specializuje na výrobu technických tkanin. Jde především o kordy, což jsou výztužné tkaniny do pneumatik na bázi polyesteru. Kromě kordů se zde vyrábějí ségly používané pro výztuhu dopravních pásů a pak ještě geotextilní tkaniny pro stavebnictví. Ty slouží například na zpevnění svahů či asfaltových vozovek a železničních náspů.

Podle týdeníku Ekonom se firma s třímiliardovým obratem řadí vedle Juty k největším českým textilkám. Předního evropského výrobce z ní vybudoval se svými partnery horňácký patriot Martin Trn z Velké nad Veličkou.

V posledním období investovala společnost na Slovensku. V nedaleké Senici výrazně rozšiřuje výrobu polyesterových vláken a do nových technologií vložila pět a půl miliardy korun.

Odběratelé? Přední výrobci pneumatik

Kordy automobilka dodává společnostem Continental, Pirelli, Goodyear, Michelin a Bridgestone, v poslední době však musí soupeřit o zákazníky s výrobci z východní Asie. "Zažíváme podobný útok jako tradiční textilky v devadesátých letech. Jihokorejské firmy se již na původní výrobce kordů dotáhly kvalitou a díky dotační politice státu a plynulému poklesu kurzu dolaru k euru jsou stále levnější. Za poslední dva roky srazily ceny o deset až patnáct procent," uvedl  vloni v březnu v týdeníku Ekonom Martin Prachař.

Kordárna je v současné době největší zaměstnavatel v průmyslu na Hodonínsku. "Za ní je Armaturka Hodonín, Železárny Veselí nad Moravou a kyjovské sklárny, ale ty už mají pod pět set zaměstnanců," řekl Vladimír Šťáva.

Hodonínsko patřilo vždy k místům s největší nezaměstnaností v zemi, většinou obsadilo páté nebo šesté místo v ČR a nezaměstnanost tady nyní převyšuje třináct procent. Dokonce dvaatřicet procent zdejších firem využilo možnosti omezit výrobu kvůli hospodářské krizi. Druhým největším zaměstnavatelem v okrese byla do nedávné doby Ploma, z ní však v dubnu muselo odejít na 220 zaměstnanců.