Šéf brněnského studia ČT Karel Burian

Šéf brněnského studia ČT Karel Burian | foto: Česká televize, Jakub Ludvík

Odvolejte Buriana, vyzývají vedení České televize brněnští umělci

  • 0
Kulturní osobnosti jihomoravské metropole vyzvaly Radu České televize a jejího ředitele Petra Dvořáka k odvolání šéfa brněnského studia Karla Buriana z funkce. Vadí jim, že se jeho jméno objevuje v souvislosti s takzvaným Toflovým gangem policejních vyděračů.

Karel Burian je šéfem brněnského studia České televize od konce roku 2007. Podle jednoho ze svědků v kauze Toflova gangu zprostředkoval v roce 2004, kdy byl ve funkci výkonného ředitele Rádia Petrov, schůzku mezi vyděrači a šéfem jihomoravské ODS Milanem Venclíkem a dalšími politiky.

Výzva kulturních osobnosti k odvolání Karla Buriana

Právě zmínka o šéfovi studia v procesu s policejními vyděrači byla pro řadu kulturních osobností Brna pomyslnou poslední kapkou, která je vedla k sepsání výzvy žádající jeho odvolání.

Kdo je Karel Burian

Ředitel brněnského studia České televize je ve funkci od konce roku 2007. Působil zde však už dříve, a to například jako vedoucí redakce zpravodajství. 

Místo šéfa zpravodajství opustil s ostudou v roce 2001 poté, co se proti němu postavili zaměstnanci televize a kontrola odhalila, že manipuloval se zpravodajskými příspěvky.

V letech 2001 až 2006 pracoval jako výkonný ředitel rádia Petrov. Právě v tomto mezidobí, přesněji v roce 2004, zprostředkoval Burian schůzku, kde se podle několika svědectví sešli členové Toflova gangu policejních vyděračů s šéfem jihomoravské ODS Milanem Venclíkem a dalšími politiky.

"Vyzýváme generálního ředitele České televize a Radu České televize, aby neprodleně konali a zbavili Karla Buriana jeho funkce," stojí v dokumentu, pod kterým je podepsáno 24 osobností metropole.

Jedním z autorů výzvy je filmový historik Jiří Voráč. Svůj podpis připojil například ředitel Centra experimentálního divadla Brno Petr Oslzlý, umělecký šéf Divadla Husa na provázku Vladimír Morávek, spisovatel Jiří Kratochvil, režisér Břetislav Rychlík nebo architekt Jiří Sapák.

Voráč žádal Burianovo odstoupení už v roce 2008, po jeho nástupu do funkce. Spojil se s třiadvaceti brněnskými osobnostmi, mezi nimiž byla řada těch, kteří svůj podpis přidali i pod nynější výzvu. Tehdy neuspěli, a tak nyní využili debaty kolem Burianova napojení na Toflův gang a vydali výzvu novou.

"Zatímco pět let stará výzva nebyla vyslyšena, naše obavy se bohužel vrchovatě naplnily. Televizní studio Brno se pod Burianovým vedením rozhodně nestalo respektovanou, živou a inspirativní institucí. Přesto Burian vydělává více než prezident republiky," tvrdí autoři výzvy.

Generální ředitel České televize Petr Dvořák výzvu obdržel prostřednictvím elektronické pošty krátce po jejím zveřejnění.  "I s ohledem na významné osobnosti kulturního a veřejného života, které jsou pod ní podepsány a kterých si osobně velmi vážím, beru celou záležitost velice vážně. Vážně ale beru také presumpci neviny, která v českém právním řádu platí, a proto posouzení, zda se obvinění v kauze Toflova gangu spjatá s osobou Karla Buriana prokáží, ponechám na soudu, který o dané věci rozhoduje," reagoval.

Systém práce, kontroly a hodnocení jak jednotlivých studií České televize, tak manažerů v nich se za dobu působení Dvořáka ve funkci podle jeho slov změnil. "V tuto chvíli si nejsem vědom žádných manažerských nebo morálních selhání Karla Buriana, o kterých se výzva k jeho odstoupení zmiňuje, ale nijak detailně je nespecifikuje," dodal.

Burianův konec v ČT požaduje i student pražské FAMU

Brněnští umělci přitom nejsou jediní, kdo Burianovo odvolání požaduje. Student Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze Robin Kvapil před časem zaslal otevřený dopis předsedovi Rady České televize Milanu Uhdemu.

"Existuje zde konkrétní obvinění, že současný ředitel ČT Brno Karel Burian je bývalým členem Toflova gangu. To je v kontextu ČT jako instituce veřejné služby samozřejmě zcela nepřijatelné a Rada ČT musí neprodleně zasáhnout. Je to stejně absurdní, jako kdyby byl členem vyděračského gangu ústavní soudce nebo poslanec," píše Kvapil v dopise.

Oficiální reakce na výzvu se Kvapil doposud nedočkal. Předseda Rady Milan Uhde jen potvrdil převzetí dopisu a slíbil, že se Rada bude podnětem zabývat. To se ale zatím nestalo. Uhde se hájí tím, že situace kolem Buriana je nepřehledná a její rozřešení je třeba nechat na soudu.