Jiří Kála s úlomky moravské malované keramiky z 4000 let před našim letopočtem

Jiří Kála s úlomky moravské malované keramiky z 4000 let před našim letopočtem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Vzácné vykopávky u Hrušovan opozdí stavbu obchvatu

Původně tu měly v současnosti přejíždět těžké stroje a uhryzávat velké kusy povrchu. Místo nich však přišli lidé, kteří v zemi "hrabou" jen pomocí běžných nástrojů a opatrně hloubí podivné díry v jílovité půdě.

Povinný archeologický průzkum na místě budoucího obchvatu obce totiž odstartoval u Hrušovan u Brna archeologické vykopávky.

Pod římskými chatami se ukrývala doba bronzová
Odborníci na minulost ukrytou pod zeminou přišli terén obhlédnout před týdnem. "Nejprve jsme zjistili, že se v těch místech nejspíš nacházely chaty z římské doby, tedy asi z druhého až třetího století našeho letopočtu. Při průzkumu jsme zjistili, že osídlení bylo v těchto místech mnohem dříve," popsal Martin Geisler z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Netrvalo dlouho a archeologům bylo jasné, že v půdě poblíž Hrušovan leží pozůstatky až z mladší doby kamenné. "Osídlení začalo přibližně v pátém tisíciletí před naším letopočtem, do této doby spadá kultura s moravskou malovanou keramikou. Našli jsme stopy červené a bílé barvy i zlomek plastiky, zřejmě z původní ženské sošky," popsal nejstarší pozůstatky Geisler.

V místech, kudy v budoucnu povede dlouho očekávaný obchvat Hrušovan našli odborníci také památky na obyvatele ze starší doby bronzové, tedy pozůstatky takzvané únětické kultury.

Pozůstatky nejstaršího osídlení však přebil nález z mladšího období. "Asi nejpřínosnější byl nález ze starší doby železné, takzvané horákovské kultury. Ta se objevovala v šestém až sedmém století před naším letopočtem. Velmi pravděpodobně se jedná o velmožský hrob. Takový byl v moravském prostředí nalezen teprve druhý," vysvětlil Geisler.

Podle archeologů byl hrob původně velmi bohatě vybavený, vykradači si jej však našli ještě v pravěku. I ze zbytků výbavy však dokáží odborníci poznat, že tělo velmože leželo na čtyřkolovém voze do něhož mohli být zapřaženi dva koně.

"I když postroje samotné se samozřejmě nedochovaly, našli jsme bronzové a železné zbytky postrojů, bronzové cvočky a nýtky s vybíjenými vzory. Ty pocházely z bohatě zdobeného postroje. Ze samotného těla zbyly pouze spodní končetiny. Proč, o tom se zatím můžeme jen dohadovat," dodal archeolog.

Nálezy půjdou do muzea a nastoupí bagry
Vše, co zem poblíž Hrušovan ukrývala poputuje po skončení průzkumu do muzea. "Postup výzkumu přizpůsobujeme potřebám stavby," dodal Geisler. Navzdory tomu se stavba obchvatu opozdí. A to nejméně o měsíc, který archeologové ke své práci potřebují.