Jihomoravský kraj má podle žebříčku sdružení Arnika podstatně méně znečišťovatelů ovzduší něž některé jiné kraje. Ilustrační foto

Jihomoravský kraj má podle žebříčku sdružení Arnika podstatně méně znečišťovatelů ovzduší něž některé jiné kraje. Ilustrační foto | foto: AP

Vzduch na jihu Moravy je každý rok čistší. Ti, co jej špiní, se brání

  • 5
Jihomoravský kraj má na rozdíl od jiných regionů v zemi podstatně méně firem, které vypouštějí do ovzduší, půdy nebo vody velké množství škodlivých látek, a ohrožují tak zdraví obyvatel v okolí. S takovým závěrem přišli ekologové ze sdružení Arnika, které žebříček firem sestavilo.

Žebříčku, který nyní už pošesté sestavilo sdružení Arnika, vychází z informací zveřejněných v centrálním registru znečišťování. Ty se aktualizují každý rok a nyní se z něj lidé dozvědí, kolik škodlivých látek firmy v okolí vypustily v loňském roce.

Špatnou zprávou zůstává, že v tomto TOP žebříčku se stále některé jihomoravské firmy objevují. Například Jihomoravská armaturka Hodonín podle Arniky vypouští do ovzduší třetí největší množství polyaromatických uhlovodíků v zemi. Tyto látky mohou mít karcinogenní i mutagenní účinky. Nepříznivě působí na reprodukci, kůži, krvetvorbu a mohou poškodit dýchací a imunitní systém.

Znečišťovatelé v kraji

Českomoravský cement Mokrá
Agrall, zemědělská technika
JULI Motorenwerk Moravany
GDP KORAL, laminátovna Tišnov
Jihomoravská armaturka Hodonín
Spalovna komunálního odpadu Brno
Riho Suchý

Oproti jiným krajům si jih Moravy vede dobře

V TOP žebříčku se umístila také brněnská spalovna komunálního odpadu, Riho Suchý, laminátovna GDP Koral v Tišnově či Juli Motorenwerk v Moravanech.

"Přesto se dá říci, že jižní Morava patří ke krajům, které mají málo velkých znečišťovatelů životního prostředí," řekla mluvčí Arniky Zora Kasiková. Třeba Moravskoslezský kraj, ale i kraje další jsou na tom mnohem hůře.

Žádnou tragédii proto z TOP žebříčku znečišťovatelů zdejší krajský úřad nedělá. "Víme o něm, ale většinou se jedná o velké firmy, které mají moderní technologii a jsou pod kontrolou. Daleko větší starosti nám dělají malé zdroje znečišťování, které se už uhlídat nedají. Zvláště nyní začíná být opět aktuální, že lidé doma spalují kdeco, a vypouštějí tak nekontrolovatelně do ovzduší velké množství škodlivých látek," uvedla vedoucí odboru životního prostředí kraje Anna Hubáčková.

Firmy začínají investovat do ochrany životního prostředí

Podle Zory Kasikové z Arniky však žebříček má smysl v tom, že firmy nutí, aby vylepšovaly svoji technologii a dělaly opatření, aby úniky nebezpečných látek snížily.

O to se snaží i společnost Riho Suchý na Blanensku. V seznamu znečišťovatelů se sice stále objevuje, ovšem je v něm také uvedeno, že množství škodlivých látek ve srovnání s minulými lety postupně klesá. "Do technických opatření jsme investovali téměř dva miliony korun," uvedl Petr Věčorek z firmy.

Některé společnosti pak považují umístění v žebříčku dokonce za nespravedlivé. Ohrazuje se proti němu například Agrall, zemědělská technika Bantice na Znojemsku. "V našem případě se musí jednat o chybu. Jsem uvedeni mezi největšími znečišťovateli látky, kterou nepoužíváme," komentoval technický ředitel Tomáš Kvapil.

Dodal zároveň, že už takový omyl řeší s časopisem, který je takto neprávem zařadil mezi největší "špindíry" v zemi. Podle něj sice firma nakládá s vyjetými automobilovými oleji, ale nechává je likvidovat ekologicky.