Müllerův dům

Müllerův dům | foto: MF DNES

Z chátrajícího Müllerova domu v Tišnově nechá radnice udělat muzeum

  • 1
Barokní památka Müllerův dům, která po léta v centru Tišnova chátrá, ožije. Tišnovská radnice chce památku do konce roku opravit a otevřít v domě muzeum. O jejím využití rozhodli lidé v anketě.

"Větší část stavebních prací byla dokončena už přes zimu. Hotovy jsou podlahy nahrubo, omítky, rozvody elektroinstalací. V současné době se opravuje střecha," přiblížil dosavadní rozsah prací starosta Tišnova František Svoboda.

Práce na střeše budou trvat ještě dva měsíce. Musí se totiž nově vyzdít štítové zdi. Kromě nezbytné opravy památky chystají Tišnovští k historické budově přistavět novou část. Uvnitř bude technické zázemí muzea. Šatny, výtah či vstupní prostory.

O muzeu rozhodli Tišnovští

"K rozhodnutí zřídit v domě muzeum jsme přistoupili po několikaletém tříbení názorů mezi zastupiteli, ale hlavně po veřejné diskusi s občany," uvedl starosta.

Právě občané formou ankety rozhodli, že v domě číslo osmdesát v Jungmannově ulici chtějí mít muzeum.

To původně bývalo v prostorách radnice. Pak se ale přesunulo do Předklášteří, kde se přeměnilo v Podhorácké muzeum, které je součástí Muzea Brněnska a plní spíše funkci regionální než městskou.

Müllerův dům

Při opravách Müllerova domu našli dělníci několik zajímavých věcí. Například malované barokní trámové stropy.

"Našli jsme i docela unikátní fušerské stavební postupy. Například zděnou stropní poloklenbu opřenou do dřevěného trámu, komínové průduchy či různé výpomocné nosné příčky," popsal objevy Svoboda.

Podle něj je celý projekt rekonstrukce finančně náročný. Z městského rozpočtu by se rekonstrukce nezaplatila. Problém nedostatku peněz však vyřešila dotace z norských fondů.

"Dostali jsme dotaci ve výši šestnácti milionů korun," uvedla Dana Kratochvílová z městského úřadu v Tišnově. Tyto peníze padnou na opravu domu. Další náklady si vyžádá vybavení muzea.ˇ

Tišnov se chlubí i nejužší uličkou v Česku

"Na vybavení se zpracovává projekt ve spolupráci s pracovníky Podhoráckého muzea v Předklášteří. Očekáváme další náklady ve výši asi dvou milionů korun," doplnil Svoboda.

Müllerův dům tvoří dominantu náměstíčka v křížení historických ulic Halouzkova a Jungmannova. Budova spolu s několika dalšími domy v nejbližším okolí tvoří cenné jádro nejstarší tišnovské zástavby.

"Nedaleko se rovněž nacházejí tři uzounké historické uličky, z nichž nejznámější Koželužská se svou šířkou 77,5 centimetru byla 11. listopadu v 11 hodin 11 minut roku 2006 zapsána do knihy rekordů jako nejužší ulička," pochlubil se starosta.

Müllerův dům byl měšťanským domem s právem vaření piva. V roce 1875 jej koupila rodina Müllerů. Dům nese jméno Franze Müllera, který byl starostou města.