Instalování aeračních věží pod hladinu Brněnské přehrady

Instalování aeračních věží pod hladinu Brněnské přehrady | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Z čištění Brněnské přehrady je politická hra

  • 8
V ambiciózním projektu čištění Brněnské přehrady za 212 milionů korun se objevují trhliny. V zimě oznámilo Povodí Moravy, že se brněnská přehrada rychle zotavuje, teď ale sám odborný dozor Povodí o projektu pochybuje. Jiní zase pochybují o jeho kompetencích a motivaci.

Projekt čištění přehrady se chystá už šest let. Podíleli nebo podílejí se na něm odborníci, kraj, město, firma Pöyry, ČEZ i rybáři. Do minulého roku všichni, alespoň na venek, za projekt čisté přehrady bojovali společně.

Když ale konečně projekt odstartoval a dostal příslib 160 milionů od Státního fondu životního prostředí, hodně věcí se změnilo. A ne zrovna k lepšímu. 

Z projektu se vytrácí odbornost

Loni v červenci se vyměnilo vedení státního podniku Povodí Moravy a generálním ředitelem se stal Libor Dostál. Ten si najal jako hlavního odborného konzultanta a dozor nad projektem firmu Well Consulting, v čele s Janem Hodovským. Ten před pár dny označil projekt za rizikový. Jako hlavní problém označil nevyhovující stav čističek v obcích nad přehradou.

Projekt čištění přehrady

Cílem projektu je vyčistit vodu od sinic.

Kvůli tomu se vápnily obnažené břehy práškováním z letadla.
Na rok se také upustila hladina přehrady na historické minimum. Znovu se vápnily a čistily břehy a část dna přehrady.

Nedávno se nainstalovalo 20 aeračních věží, které mají provzdušňovat vodu v nádrži.

"Pokud se čističky nepostaví, hrozí i to, že 160 milionů z dotací se bude muset vrátit. A to v případě, že nedokážeme udržet přehradu čistou po dobu dalších pěti let," uvedl.

Odborník na sinice, který se na přípravě projektu podílel, Blahoslav Maršálek tvrdí, že s příchodem Well Consulting vyšuměla z projektu odbornost.

"Měla by tam být široká vědecká rada, ale zatím je teď vedení projektu velice úzké. Neviděl jsem, že by pan Jan Hodovský měl někdy v tomto oboru odborné reference nebo publikace. Slušelo by tomu více odbornosti, lidí, kteří o tom něco vědí," myslí si Maršálek, který loňský rok na brněnské přehradě označil za "prošustrovaný".

Úřady podle něj nepodaly v roce 2009 jediný projekt, který by zlepšil kvalitu vody přitékající do přehrady. Například nové čističky ve vesnicích podél Svratky.

Do projektu se vměšuje politika

Jan Hodovský je předsedou ODS v Babicích nad Svitavou a svou kritiku čištění přehrady prezentoval na tiskové konferenci ODS. Byl také ředitelem odboru na ochranu vod Ministerstva životního prostředí za vlády ODS.

Nového generálního ředitele Libora Dostála jmenoval do funkce loni v létě náměstek ministra zemědělství Karel Tureček. Tehdy byl ještě v KDU-ČSL, v květnových sněmovních volbách kandidoval na jihu Čech za TOP 09.

Naproti tomu, na kraji za projekt ručí Ivo Polák z ČSSD. Na městě zase Martin Ander ze Strany zelených. Krajská koalice ODS a ČSSD se teď rozpadla, takže ODS se může do ČSSD trefovat bez spoluviny. A boj mezi ODS a Zelenými v Brně je evergreenem.

ODS přitom po de facto neúspěšných volbách hledá, jak získat zpátky statisíce ztracených voličských hlasů. Tudíž se jí pro nadcházející komunální volby hodí velké předvolební téma - čištění Brněnské přehrady.

Ve hře jsou zakázky za miliony

Od doby, co je odborným dozorem Hodovský, objevují se podle krajského radního Ivo Poláka pochybnosti o projektu a návrhy na nové studie. "Ředitel Povodí Moravy Dostál mi to vysvětluje tak, že je za něj odpovědný a že nechce být tím, kdo bude muset vracet peníze," říká radní Polák, který má na kraji životní prostředí na starost.

Naopak kraj i město Brno jsou stále přesvědčení, že stávající projekt zaručí čistou vodu v nádrži na dlouhá léta. "Rizik, která ten projekt má, jsme si od začátku vědomi. Základní odborné podklady máme. Ta potřeba není tak akutní, jak se Jan Hodovský tváří," říká náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Jak si tedy někteří vysvětlují tuto kritiku? Kromě politického souboje také jako snahu o získání zakázky na vypracování studie za miliony korun. "Kdo to asi bude prověřovat? No samozřejmě odborný konzultant Povodí Moravy," míní Martin Ander.

Hodovský to odmítá a naopak říká, že se dalším studiím brání kraj. "Ty totiž ukážkou, jestli jsou čističky nad přehradou, za které jsou odpovědní, efektivní. A je nám úplně jedno, kdo tu studii udělá, ať si ji zařídí klidně kraj," prohlásil.

Expert na sinice Blahoslav Maršálek si ale také myslí, že některé práce, které se na přehradě dělaly, jsou zbytečné a jsou dokonce proti účinku dalších opatření.