Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Z jihomoravských palíren teče hlavně jablkovice. Může za to neúroda meruněk

  • 5
Meruňkovice kvůli slabé úrodě letos v jihomoravských pálenicích moc netekla, zato jablečného destilátu bude zřejmě dost. Jablek je totiž v sadech poměrně hodně. A existuje i pár jiných důvodů, proč je nechat prohnat trubkami, aby se změnila v lihovinu. Jsou menší, napadená škůdci, strupovitá a výkupy za ně nabízejí směšnou cenu.

"Jablek se opravdu bude asi pálit hodně. Už se nám tady kupí objednávky. Pěstitelé tak zřejmě chtějí kompenzovat to, že se meruněk v některých oblastech urodilo opravdu málo. I když konkrétně u nás to tak špatné nebylo, pálíme je ještě v těchto dnech," říká Drahoslav Havránek z pěstitelské pálenice v Kyjovicích.

Potvrdil i to, že lidem se nechce vozit jablka do výkupu. "Stěžují si, že za ně letos dávají hrozně málo," dodal.

Nízké výkupní ceny jablek na zpracování dělají starosti i velkopěstitelům. "Loni jich bylo málo, protože se neurodila ani v Polsku, které je jejich největším pěstitelem v Evropské unii. Za kilogram se minulý rok dokonce platilo šest až sedm korun," uvedl Josef Viktorin, předseda Ovocnářské unie Moravy a Čech.

Letos výkupny za kilogram dávají korunu a padesát haléřů až 1,60 a podle Viktorina se najdou i takoví výkupci, kteří za kilo vyplácejí méně než korunu. "Počítali jsme, že to bude alespoň 2,50, ale to bylo asi jen naše zbožné přání," dodal.

I tak by podle něj mělo být na konzum kvalitních jablek dost. "Velkopěstitelé si kvalitu mohou lépe pohlídat, i když letos to bylo pro ně náročnější. Kvůli mírné zimě se škůdcům velmi daří, zejména obalečům," říká předseda Ovocnářské unie.

Kromě poslední meruňkovice nyní v jihomoravských pálenicích teče i hruškovice a v některých oblastech do nich lidé vozí i kvas ze "špendlíků", ze kterých se pálí mirabelka.