Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Z kohoutku teče Jihomoravanům do sklenic kvalitní voda

  • 2
Není moc témat, u nichž by si notovali ekologové, podnikatelé a úředníci. V otázce, jestli je lepší pít na jihu Moravy vodu balenou v lahvích, nebo tu, která teče z vodovodního kohoutku, mají jasno. Jedině voda z kohoutku.

"Tím, že ji lidé neustále upouštějí, v trubkách stále proudí. Je tedy neustále čerstvá. Navíc je levná a pod neustálou kontrolou," argumentuje Anna Žádníková z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Máte doma vodu z pramene, nebo z nádrže?
Neznamená to však, že všude v kraji pijí lidé vodu stejné kvality. Sklenice čiré tekutiny natočená z kohoutku v Brně, na Blanensku a ve Znojmě se může lišit. A to nejen v množství látek, které obsahuje, ale i chuťově.

"Záleží na tom, z jakého zdroje pochází. Obecně platí, že podzemní voda je tvrdší, a tedy i chutnější, jak někteří lidé soudí," vysvětlil Václav Mergl, technolog pitných vod Vodárenské akciové společnosti. Ta v kraji dodává vodu do kohoutků na Blanensku a na Znojemsku. Není to ale voda stejná. Zatímco v Blansku pochází veškerá pitná voda z podzemních zdrojů, lidé ve Znojmě pijí vodu ze zdroje povrchového – ze Znojemské přehrady.

Znojmo je však v kraji výjimkou. Alespoň část vody ve většině kraje obvykle z podzemních zdrojů pochází. Jako například v Brně. "Převážně jde o podzemní vodu z prameniště v Březové. Šest až sedm procent z celkové dodávky do města je však voda z vírské nádrže, respektive z úpravny Švařec," popsal Jaroslav Jandl z Brněnských vodovodů a kanalizací.

I když obecně je voda z podzemních zdrojů považována za kvalitnější než ta z povrchových nádrží, má i horší vlastnosti.

Bezohlednost zemědělců za bývalého režimu totiž způsobila vysoký obsah dusičnanů v půdě v okolí prameniště. Ty pronikly i do spodních vod. "Voda samozřejmě naprosto vyhovuje limitu, který je v případě dusičnanů 50 miligramů. Ale nesplňujeme normu na vodu kojeneckou, u níž nesmí dusičnany vystoupat nad 15 miligramů na litr," vysvětlil Jandl.

O vhodnosti vody z kohoutku pro kojence však má vždy rozhodovat lékař miminka.

Brněnská vodárenská firma má vytipováno padesát stálých odběrných míst u koncových uživatelů, kde pravidelně sleduje kvalitu vody vytékající do dřezu či umyvadla. Dalších padesát míst každý měsíc losuje.

Kvalitu vody, která teče z konkrétního vodovodního kohoutku, však neovlivňuje pouze to, odkud ji dodavatel přivádí a jakým způsobem ji čistí, ale i stav potrubí na konci celého řetězce – tedy přímo v domě. "U vody platí to co u piva. Aby byla dobrá, musí procházet čistými trubkami," konstatovala Žádníková.

Je pod kontrolou a nevytváří odpad
Proč by měli lidé na jihu Moravy dávat přednost vodě z vodovodu před tou, která je zabalená v lahvích? Prvním argumentem je neustálá kontrola. A to nejen v průběhu zpracování takzvané surové vody, ale i na konci celého řetězce.

Kromě vodárenských společností, které kontrolují kvalitu svého "výrobku" jednou za měsíc, dělá namátkové kontroly v domácnostech i hygiena.

Dalším důvodem je kvalita vody z vodovodu i její cena. "Za svůj produkt ručíme. Jsme lepší a jednoznačně levnější než vody balené v PET lahvích. Voda, kterou dodáváme, splňuje ty nejpřísnější parametry," podotkl ředitel hodonínských vodovodů a kanalizací Pavel Koubek. A další důvod přidávají ekologové. Omezení spotřeby balených vod by výrazně snížilo množství plastového odpadu.

. Odkud se bere

Blanensko
Vodárenská akciová společnost: Veškerá voda pochází z chráněných podzemních zdrojů v okrese.
Brno
Brněnské vodárny a kanalizace: Převážná část vody pochází z prameniště podzemní vody Březová, asi šest až sedm procent vody je do potrubí doplňováno z úpravny vody Švařec. Do ní voda přitéká z přehrady Vír.
Břeclavsko
Vodovody a kanalizace Břeclav: Pouze podzemní voda z desítky pramenišť.
Hodonínsko
Vodovody a kanalizace Hodonín: Společnost čerpá celkem ze tří zdrojů. Povrchovou vodu z vodárenské nádrže v Koryčanech, podzemní vodu z kvarteru řeky Moravy mezi Bzencem a Uherským Ostrohem a z podzemních zdrojů poblíž Moravské Nové Vsi.
Vyškovsko
Vodovody a kanalizace Vyškov: Voda pochází z většího množství zdrojů, tři jsou však hlavní. Povrchová voda pochází z úpravny vody ve Lhotě, podzemní z prameniště v Drnovicích a poblíž Dědic.
Znojemsko
Vodárenská akciová společnost: V různých částech okresu je různý poměr podzemní a povrchové vody, výjimkou je jen město Znojmo, které využívá pouze povrchový zdroj – Znojemskou přehradu.