Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Z polí jsou bažiny, vinaři věští, že jim révu napadne plíseň

  • 5
Dostat se s traktorem na pole je v těchto dnech nemožné. Vytrvalé deště podmáčely půdu a vytvářejí laguny. Zemědělci mají strach, že tím utrpí jejich úroda. Třeba vinicím hrozí, že je ve velkém napadnou houbové choroby.

Už celý měsíc nepracoval milotický vinař Ladislav Macek ani v jednom ze svých vinohradů. A přitom by to tolik potřeboval. Nemůže. Jeho vinice je v dolince a s traktůrkem, který k ošetřování vinohradů používá, by tam nyní zcela určitě zapadl.

Současné vytrvalé deště totiž vytvářejí z jihomoravských polí kašovitou hmotu, která teď spíše než úrodnou půdu připomíná nevzhlednou bažinu.

Zima, vytrvalé deště a letošní úrodaSlavkov u Brna - Věra Pitronová, majitelka zatopeného domu v Tyršově ulici (26. května 2010)

V zimě jihomoravské vinice prošly tuhými mrazy, které mnohde výrazně poznamenaly jejich klíčení. Přesto na řadě míst dosud slibovaly kvalitní úrodu.

Nyní ale již měly být pod vydatnou sprchou prvních postřiků. Do vinic však vinaři stále nemohou. Na vině jsou trvající deště a rozbředlá půda.

Častou houbovou chorobou, která nyní napadá vinnou révu, je plíseň révová neboli peronospora. Na rostliny útočí zejména na jaře, kdy
jí napomáhá právě střídavé počasí, jaké je v současnosti.

Mezi další houbové choroby patří též padlí révové. I k jeho výskytu velmi přispívá častá změna počasí, zejména vlhké prostředí. Révě již škodí i roztoči, jako je sviluška.

Pro současnou ochranu révy je tak nutné před květem a po odkvětu aplikovat vhodné přípravky.

Vinař proto víc než jiné roky hledí na budoucí úrodu s obavami. "Problém je v tom, že pokud bude neustále takové počasí, jako je teď, nemůžeme vinohrady stříkat. A když je nebudeme stříkat, hrozí nebezpečí nemocí, hlavně houbových chorob," přiblížil Ladislav Macek.

Vinaři se pomalu začínají smiřovat s tím, že kvalita letošních hroznů už nemusí být taková, jaká byla vloni. Záležet ale bude hlavně na tom, za jak dlouho réva odkvete.

"Ono se sice říká 'studený máj, v stodole ráj' a letošní máj byl studený, ale současně taky hodně mokrý. Teď potřebujeme hlavně slunce a teplo," míní milotický vinař.

Po ruce má ještě jedno lidové moudro. "Co červenec nebo srpen neupeče, to září neuvaří. Aneb 'září víno vaří'. Bude tedy hodně záležet, jaký bude letošní podzim," komentoval.

Obavy o úrodu mají i další jihomoravští vinaři. Současné deště nedovolují vjet s technikou do vinohradů většině z nich. "Teď je to katastrofa, ani včera to už nešlo a od večera do dneška napršelo ještě dalších padesát milimetrů srážek," komentoval současné počasí ředitel zemědělské firmy Patria Kobylí Josef Čačík.

Podle něj nejsou schopny zadržovat vodu už ani zatravněné pozemky. "Do vinohradů se tak nedá vůbec vjet, včera nám tam zapadla technika," dodal.

Že začíná být situace pro vinaře vážná, je jasné. "Už je potřeba ošetřovat vinice, hrozí houbové choroby," varuje i předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo.

Místo zahrádky uviděl jezero

A problém je i s dalšími plodinami, nejenom s révou. "Když jsem dnes vyšel ven, místo zahrádky jsem uviděl jen jezero. Půda už nic nevsakuje a v dolinách se tady tvoří laguny, na kterých se už dá jezdit na pramicích," popsal Josef Čačík, jehož firma patří k největším pěstitelům v kraji.

"Z polí, na které jsme vyseli slunečnici a kukuřici, se teď splavuje ornice a erozi už nezabrání ani travnaté pásy. Obilí je polehlé a zahnívá a podobně dopadne i kukuřice a slunečnice. Jsou to teplomilné rostliny a lépe snášejí sucho než takové vlhko. A brambory, okurky? Ani z nich nic letos nebude," dodal.

Přitom už letošní zima nebyla ke zdejším zemědělcům nijak vlídná. Kvůli přetrvávajícím vysokým mrazům totiž pupeny některých rostlin znatelně pomrzly.

"Zejména u takových choulostivých vinařských odrůd, jako je Irsai Oliver, Müller Thurgau či Muškát moravský. Jejich očka částečně přemrzla a pak se hodně rozmnožili hálčivci. Bylo proto nutné rychle stříkat. Kdo nepostříkal, vinohrad mu teď roste pomaleji a nasadil i málo hroznů," doplnil milotický vinař Ladislav Macek.

,