Městský soud řešil kauzu úplatkářství: Blahoňovský, Grochová, Salavová, Válka

Městský soud řešil kauzu úplatkářství: Blahoňovský, Grochová, Salavová, Válka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za 150 tisíc se byt přepíše, zaznělo v policejním odposlechu

  • 5
Jednadvacetiletému Jiřímu Zachrlovi zemřela loni v březnu babička. Byt patřící městu Brnu, v němž měl téměř tři roky trvalý pobyt, chtěl přepsat na sebe. Jenže tam nebydlel dost dlouho. Dostal však nabídku - zaplatíte 150 tisíc a bude váš. Co pak následovalo, tím se zabýval městský soud.

Verdikt nad čtveřicí obžalovaných se soudce Martin Hrabal chystá vynést ve středu.

Podle státního zástupce je kauza jasná. Realitní makléř Petr Blahoňovský dostal z černovické radnice tip, že Zachrla nesplňuje podmínky. A sám mu nabídl pomoc. Za sto padesát tisíc korun se upraví údaje v evidenčním listu a byt připadne vnukovi zemřelé majitelky.

čtěte více

"Přepíše se to na něj. A na uhrazení nákladů všech lidí, co jsou v tom zapojení, dáte 150 tisíc. Ty peníze nejdou mně, jsem v tom sice započítaný taky, ale malou částkou. Víc než dvě třetiny jdou na ta místa, kterých se to týká," vysvětloval Blahoňovský v telefonátu, který však už nahrávali vyšetřovatelé.

Tři lidé z černovické radnice

Mladý muž se poradil s otcem a oba vše nahlásili na policii. Ta zjistila, že do přidělování bytu jsou zapojeni tři dnes už bývalí úředníci černovické radnice - tehdejší černovická vedoucí bytového odboru Jitka Grochová, zapisovatelka finančního odboru Mirka Salavová a člen bytové komise Miroslav Válka.

"Ten byl podle mě jakýsi prostředník, který zajišťoval kontakt mezi úřednicemi a Blahoňovským. Úřednice dávaly o případu Zachrly vědět Válkovi a ten pak vše vyřizoval Blahoňovskému," popsal Petrásek.

Když už bylo vše dohodnuto, makléř se dokonce svěřil, jak vše funguje. "Nebojte, že by to nevyšlo. Už v tom dělám sedm let. Dostanu echo, že existuje nějakej byt nebo žádost, která nevyhovuje a je možnost za nějakou částku pomoct," vylíčil Blahoňovský Zachlovi v odposleších.

"Kolegové umí zařídit jiné městské části"

Obchodování s byty podle něho nekvete jen v Černovicích. "Já mám Černovice a dovedu zařídit víc městských částí. A mám zase kolegy, kteří umí ty ostatní městské části. Moc lidí, kteří to umí, není. Všichni spolu spolupracujeme a za úplatu se to dá zařídit," vysvětlil Blahoňovský.

Policie ho zadržela po předávce peněz. Blahoňovský vinu odmítá, stejně jako bývalí úředníci, kteří vypovídat odmítli. K soudu nikdo z nich nepřišel, poslali jen své advokáty.

Ty pro klienty požadují zproštění obžaloby. "Obžaloba předložila celou řadu nepřímých důkazů, tok peněz ale není prokázaný. Není ani přímý důkaz, že by Miroslav Válka o penězích jednal přímo na radnici," oponoval obhájce tří bývalých úředníků Richard Novák v závěrečné řeči.

"Úřednice by přímo musely žádat finanční částku. To se ale neprokázalo. Můj klient proto nemůže být jejich pomocníkem a nemůže za to být odsouzen," trvá na svém i obhájkyně Blahoňovského Petra Jelínková.