Sídlo společnosti Ardona, která v Brně provozovala vánoční trhy, je zavřené a prázdné.

Sídlo společnosti Ardona, která v Brně provozovala vánoční trhy, je zavřené a prázdné. | foto: Tereza Strnadová, MF DNES

Za dluh Ardony vůči Brnu-střed může bývalý zastupitel této městské části

  • 0
Za firmou Ardona, která dluží městské části Brno-střed za pořádání Vánočních trhů půl milionu korun, pravděpodobně stojí podnikatel Milan Dočkal. Ten byl do roku 2002 zastupitelem města Brna a poté se jako nezávislý na kandidátce Unie svobody dostal do zastupitelstva Brna-středu.

"V Ardoně se bez jeho souhlasu neudělalo nic. Figuroval v té firmě a jakékoliv rozhodnutí šlo přes něj," tvrdí bývalý zaměstnanec firmy, který si nepřál zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

MF DNES se ozval poté, co zveřejnila, že Ardona zmizela i s dluhem ze svého sídla na Václavské ulici.

Kde sídlí ardona?

Sídlo společnosti Ardona, která v Brně provozovala vánoční trhy, je zavřené a prázdné.Společnost Ardona, která osm let pořádala vánoční trhy na náměstí Svobody, dluží za jejich poslední ročník městské části Brno-střed půl milionu korun. Firma ovšem změnila majitele a sídlí ve vybydleném domě na Bratislavské ulici.  - čtěte Ardona nedluží městu jen za trhy, ale i za svoz odpadu

Po Václavské ulici se firma Ardona "přestěhovala" do vybydleného domu v Bratislavské ulici číslo 22 a podle obchodního rejstříku změnila majitele.

"Vůbec nevím, o čem to mluvíte," reagoval Dočkal na otázku, zda má nebo měl s firmou Ardona něco společného.

Cílené vytunelování?

To ovšem není pravda. Dočkal musí vědět minimálně to, že dům v Bratislavské ulici 22, kde Ardona nyní sídlí, patří podle katastrálního rejstříku firmě Haratsis. A v té podle obchodního rejstříku Dočkal figuruje, dokonce jako předseda představenstva.

Místopředsedou je Martin Kolář, který byl oficiálně jednatelem společnosti Ardona.

Rozsvícení vánočního stromečku na náměstí Svobody v Brně

Ardoně vypršela smlouva na pořádání Vánočních trhů loni. Městské části však podle ní dluží zhruba půl milionu korun a další statisíce dvěma firmám za svoz odpadu.

"Vytunelovat Ardonu těsně po posledních trzích bylo v plánu. I proto jsme měli zákaz neplatit už dva roky za svoz odpadu," popsal bývalý zaměstnanec.

Jeho tvrzení nasvědčuje i to, že jednatel Martin Kolář firmu převedl na nového majitele Michala Florece 19. prosince 2008. Tedy v době konání posledních trhů v režii Ardony.

"Prodalo se to černému koni"

Vedení městské části Brno-střed podalo nedávno kvůli nezaplacenému dluhu na Ardonu trestní oznámení. Peníze však pravděpodobně nikdy neuvidí. "Prodalo se to černému koni," tvrdí zaměstnanec.

Podnikatele a bývalého politika a lobbisty Milana Dočkala spojuje s firmou Ardona mnoho nepřímých důkazů.

Firma Ardona, která loni náhle změnila majitele, totiž nyní sídlí v domě, který patří Dočkalově firmě. Ale nitky Dočkala a Ardony se sbíhají už dávno v minulosti.

Už v roce 2003 MF DNES zjistila, že Ardona je přímo napojená na politiky. Tehdy se mluvilo o současném starostovi Znojma Petru Nezvedovi (ODS), který byl v té době krajský zastupitel.

Petr Nezveda

Radní Brna-středu totiž tehdy Ardoně bez výběrového řízení pořadatelství trhů o další tři roky prodloužili.

Propojení jmen a firem

O propojení Ardony a Dočkala existuje mnoho nepřímých důkazů. Například to, že v radě, která Nezvedovi smlouvu prodloužila, seděla mimo jiné Renata Dočkalová, manželka Milana Dočkala. A Dočkal v té době působil ve firmě ICB, v jejímž domě měla Ardona sídlo.

V té době byl jednatelem Ardony podle oficiálních dokumentů právě Petr Nezveda, bývalý člen Unie svobody. Dočkal přitom za Unii kandidoval o rok dříve do zastupitelstva městské části. A Nezveda byl také ve firmě ICB, tedy Dočkalovy firmy, obchodním ředitelem.

I dnes však Petr Nezveda tvrdí: "Milan Dočkal není a nebyl nijak spjatý s firmou Ardona."

Kdo je tedy Milan Dočkal? Politiku už sleduje jen z povzdálí. Jeho jméno však figuruje podle obchodního rejstříku v pětadvaceti firmách. A vlastní majetek, konkrétně nemovitosti, za stovky milionů korun.

"Patří mu například komplex budov v ulici Václavská a Hybešova, dům na Mendlově náměstí, kus parkoviště u nemocnice u svaté Anny, dva domy na Vídeňské a další na Kolišti, vše v Brně. Kromě toho má ubytovnu v Litvínově, nemovitosti v Praze, Liberci nebo Kutné Hoře," vypočítává jeho bývalý zaměstnanec.

Proč stamilionář nezaplatil půl milionu?

Proč by tedy podnikatel likvidoval firmu Ardona, když šlo "jen" o půl milionu, který dlužila městské části Brno-střed?

"Protože je takový. Vlastní sice cenné domy a vydělává na jejich pronájmu velké peníze, mnoha lidem však dluží pár desítek tisíc na výplatách nebo za drobné práce, které pro něj dělali," tvrdí zaměstnanec.

Dočkal už v minulosti problémy s propojením politiky a podnikání řešil. Jeho jméno figurovalo ve firmě Tenir, která vyhrála veřejné výběrové řízení na správu bytů na Brně-středu. Radní městské části přitom byla jeho manželka Renata. Čelil proto podezření ze střetu zájmů a korupce.

Dočkalovo jméno se také objevilo při skandálu s unionistickými černými dušemi v roce 2000. Tehdy spolu s několika dalšími unionisty opustil stranu a zůstal v zastupitelstvu.