Gambler, herna, automat

Gambler, herna, automat | foto: Profimedia.cz

Za hazardem v centru Brna stojí i úředníci ministerstva financí

  • 4
Neony s čísly v centru Brna se množí. Letos už je tu třicet čtyři hazardních podniků. Jde o herny, kasina nebo sázkové kanceláře. Kolik hracích automatů je ovšem rozeseto po hospodách, je těžké spočítat.

"Výherních hracích přístrojů postupně ubývá, protože jsme rozšířili seznam ulic, kde tato zařízení nemohou být provozována," řekl mluvčí Brna-střed Roman Burián.

Hazardu však ve městě přesto spíš přibývá. "Problém je v legislativě. Kasina, rulety a herní videoterminály jsou v kompetenci ministerstva financí a my nemáme žádný vliv na to, kde a kolik se takových zařízení objeví," vysvětluje Burián.

Přidělit pravomoc hazardu městům a obcím požaduje také petice, která vznikla v posledních týdnech na internetových stránkách Za regulaci hazardu.

Podle organizátorů petice jsou nejnebezpečnější především moderní videoterminály. Hráči do nich mohou soukat rovnou celé bankovky. "Sázejí pak větší částky a úměrně tomu peníze mnohem rychleji prohrávají," vysvětluje mluvčí petice Jasna Flamiková.

Lidé, kteří na ni připojí svůj podpis, podporují požadavky na odebrání licence v případě hraní mladistvých, zákaz nepřetržitého provozu heren nebo zřízení celostátního registru lidí, kteří by už do heren vůbec nesměli vkročit. Podobný postup už se osvědčil i v zahraničí.

Náklady na léčení gamblerů zisky nulují
Mělo by se tak předejít vzniku závislosti u dalších lidí, ale také pomoci gamblerům. Výsledek by se měl podepsat i na poklesu kriminality.

V České republice se dlouhodobě nedaří prosadit zákon, který by hazardní hry omezil. Poslední pokus nevyšel na konci minulého roku.

"Přitom v západních zemích už si dávno uvědomili, že z peněz, které od provozovatelů heren dostanou, dlouho radost mít nebudou. Léčení gamblera nebo napravování škod z jeho trestných činů vyžaduje mnohem větší výdaje. Prokázalo se, že čtyřicet až šedesát procent majetkových trestných činů má svůj původ právě v hazardních hrách," dodává Flamiková.

Petici proti gamblerství vítá i doktor Petr Zahradník, jenž se o závislé hráče stará. "Ukazuje se, že problém je pořád větší a naléhavější a musí se s ním něco dělat," říká Zahradník.

Právo regulovat provoz výherních automatů využívají jen některé městské části. Například Brno-střed, kde se jich dá napočítat nejvíc, zatím ve své poslední vyhlášce z roku 2005 přikročilo jen k minimálnímu dvouprocentnímu omezení.