Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za provázek a tužku pro odboráře Duška mu už píší urážky

  8:01aktualizováno  8:01
Když šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek řekl, že České dráhy ovládá skupina homosexuálů a že se na ministerstvu dopravy bojí předklonit pro tužku, dostal psací potřebu s provázkem k zavěšení na krk. Tu Duškovi odeslal Martin Strachoň ze Sdružení gayů, leseb a přátel STUD Brno.

Martin Strachoň ze sdružení Stud | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zástupce jednoho z nejaktivnějších občanských sdružení zabývajícího se problematikou homosexuality má jasno.

"Tužka se mu určitě bude hodit, aby se pro ni nemusel ohýbat, když mu upadne. Může si ji připnout na opasek jako správný muž," říká Strachoň (viz jak to bylo s tužkou).

Strachoň už v neděli po půlnoci dostal vulgární a urážlivý e-mail podepsaný Michalem Kuklíkem z Plzně.

"Pokud mají České dráhy problém s hospodařením, je to záležitost ekonomická. Dušek vše spojuje se sexuální orientací, to je nemístné. Naznačované protežování je zase obecná lidská vlastnost, paušálně přece s homosexualitou nesouvisí," myslí si zástupce STUDu Martin Strachoň.

Jaromír Dušek vulgárně vtipkoval, že se na českých drahách a ministerstvu dopravu bojí předklonit, když mu upadne tužka. Vy jste mu včera poslali propisku na krk, aby se shýbat nemusel. Jak k té vtipné reakci došlo?
Nápad s tužkou zavěšenou na krk nebo připevněnou na opasek vlastně vzešel od příznivců našeho sdružení STUD na síti Facebook při okamžité víkendové reakci. My ho dovedli do konce.

Posílat mu nebudete jen závěsnou propisku, ale také příručku o homofobii a průvodní dopis. Jaký je jeho obsah?
Pan Dušek se svá tvrzení snažil rozmlžovat jako vtip. Chceme testovat, zda přijme i náš humor. Nemám v plánu mu spílat nebo jej třeba kaceřovat.

Duškova tvrzení jistě nepřispívají k toleranci a vzájemnému respektu. Nevidí si ten člověk podle vás jen do pusy, nebo je to skutečně skandál, a jak míní premiér Fischer, jde o "nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost"?
Pozornost tyto řeči poutají, protože zazněly v souvislosti s nějakým širším konfliktem. Mimo drážní souvislosti by si toho možná ani nikdo nevšiml. Jde o jakési buranství a primitivismus pana Duška, který má v sobě zakódovanou homofobii.

U obyčejných civilů bez funkcí by bylo podle vás takové vyjadřování jen neslušné, nebo přímo nenávistné?
U nich bychom se nad tím měli pozastavit. Pan Dušek to ale prohlásil v souvislosti se svou funkcí a tématy, kterými se v ní zabývá. To je nepřípustné, nejen co se týče kultury projevu.

Na internetu se ovšem záhy objevily i názory, že Dušek konečně řekl pravdu a ještě je za to pranýřovaný...
Tady ale nejde o to, jestli tři jmenovaní pánové jsou homosexuálové či nikoliv. On ve své "pravdě" hovořil o mafii a spiknutí. Jeho vyjádření bylo v prvním plánu zejména neslušné.

Slovní konflikt ale eskaluje. Vzduchem létají dokonce trestní oznámení. Souhlasíte i s nimi?
V naší humorné reakci jsme naznačili, že je buran. Zaslouží si víc než cokoliv jiného ignoraci. Ostatně nebude jednat s politiky, což je totéž. Nevím zda měl pan Dušek záměr nabádat k nenávisti vůči jisté skupině.

Když ale o nějakém prohřešku nebudeme mluvit, neznamená to, že se nestal a nemá společenské důsledky...
Praxe ukazuje, že jde právě o ty důsledky. Po Duškových řečech se ozývají nenávistné projevy vůči českým homosexuálům. A tyto hlasy vůbec neřeší problémy hospodaření Českých drah.

Vy jste se s takovou homofobií setkal?
Už v neděli po půlnoci mi přišel velmi arogantní a otevřeně nenávistný e-mail, ve kterém vulgarismy převažují. Mám jej k dispozici, autor je z Plzně a dokonce se podepsal. Ve společnosti by se takovým urážlivým způsobem mluvit neodvážil. Anonymita internetu dělá své.

Pomůže kauza ke zvýšení tolerance, nebo bude vířit českou homofobii?
O české společnosti se říká, že je jedna z nejliberálnějších. Proklamovaná tolerance však stranou oficialit většinou nefunguje. Nejde o slovní a fyzické útoky, otevřeně proklamovanou homofobii, mluvím třeba o přehlížení či neschopnosti většiny pracovat s lidmi s jinou sexuální orientací nebo identitou. Češi jsou homofobní, nejde však o naši ryze národní záležitost.

Z čeho a jak se homofobie rodí?
Stejně jako jakákoliv xenofobie má své opodstatní ve zvířecích instinktech. Tyto primitivní pudy cokoliv neznámého, cizího a odlišného nutí vnímat s ostražitostí, odporem nebo přímo agresí. Může nás to přece napadnout! Humanita lidi ale odlišuje od zvířat a měla by pracovat proti těmto instinktům.

Homofobie je společenský problém. Úřad vlády nyní vydal příručku Homofobie v žákovských kolektivech, která má sloužit jako výukový materiál pro základní a střední školy. Je podle vás taková tiskovina skutečně potřebná?
Jako člen výboru pro sexuální menšiny působící jako poradní orgán pro vládu o této brožuře vím. Je určena pro pedagogy a výchovné poradce. S homofobií souvisí třeba šikana a také nedostatečná osvěta. Knížka homofobii vysvětluje, pomáhá učitelům ji ve všech možných podobách poznat. A radí, jakou prevenci proti těmto negativním a často přehlíženým nebo dokonce učiteli podporovaným projevům zvolit.

Ve výzkumu Člověka v tísni nazvaném Rovnost je cool z podzimu 2007 se polovina z 1 650 náctiletých respondentů přiznala, že nemá ráda homosexuály. Konkrétně to bylo 72 procent všech dotázaných chlapců, 24 procent dívek. Nepřichází ta kniha s tříletým zpožděním?
Zmíněný průzkum pojmenoval tento problém, kterého jsme si dříve nevšímali. Reakcí je právě zmíněná publikace. Není pozdě, dochází naopak k jistému zlepšení. Dříve byla homofobie standardem a dokonce jakousi normou.

Prozradíte konkrétní prostředky, jak se nejen Dušek může zbavit svého iracionálního strachu z homosexuálních lidí?
Názory na svět hlavně u starších lidí bývají často obtížně překonatelné. Nejefektivnější způsobem je poznání. Pan Dušek se dušoval, že má mezi gayi kamarády. Jeho výroky však prozradily, že je jako lidi moc nepoznal.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Handicapovaný slovenský student František Milan vyrazí díky stipendiu od...
U úřadů narazil. K cestě do Číny pomohla nemocnému studentovi univerzita

Získal možnost vyjet na prestižní pobyt do Číny. Na vysněnou cestu se však handicapovaný Slovák František Milan málem nevydal, protože mu slovenské úřady...  celý článek

Kamion neprojel pod mostem ve Fanderlíkově ulici v Žabovřeskách.
Kamion se zasekl pod mostem. Řidič musel vypustit zadní kola

Řidič nákladního automobilu, který projížděl brněnskými Žabovřesky, si ve středu odpoledne zkomplikoval cestu. Neodhadl výšku mostu. Podle přihlížejících pod...  celý článek

Nemocnice milosrdných bratří v Brně.
Nemocnice Milosrdných zůstane městu, řád se postará o dlouhodobě nemocné

Město bude nadále provozovat brněnskou Nemocnici Milosrdných bratří. Dohodla se na tom s církví, která magistrátu prostory pronajímá. Ještě před několika...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.