Městský soud řešil kauzu úplatkářství: Blahoňovský, Grochová, Salavová, Válka

Městský soud řešil kauzu úplatkářství: Blahoňovský, Grochová, Salavová, Válka | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za úplatek za byt v Brně padly podmínky

  • 5
Kdyby se jednadvacetiletý Jiří Zachrla přihlásil k trvalému pobytu u babičky jen o tři měsíce dříve, mohl po její smrti získat její obecní byt hladce. Zjistil to loni na jaře, když se začal starat o přepis bytu na sebe.

Jen "o fous" nesplňoval podmínku více než tříletého společného bydlení. V této situaci se s ním iniciativně spojil realitní makléř Petr Blahoňovský a nabídl mu, že za 150 tisíc korun všechno zařídí.

On i jeho tři komplici, z nichž dva donedávna pracovali na černovické radnici, včera vyfasovali od městského brněnského soudu podmínečné tresty za přijímání úplatku. Hrozilo jim až pět let.

"Nelze zpochybnit, že si Blahoňovský řekl o úplatek a jak dokazují odposlechy, všichni čtyři obžalovaní byli mezi sebou propojeni. Nelze zpochybnit ani pozměnění údajů v evidenčním listu," odůvodnil verdikt samosoudce Martin Hrabal.

Podle něho obžalovaní jasně věděli, o co jde, a jejich jednání jednoznačně směřovalo k obohacení. O peníze se měli rozdělit. Nepočítali ovšem s tím, že mladík po poradě s otcem nahlásí vše na policii. Když Blahoňovský loni 17. června převzal peníze za vykonanou práci, policie ho rovnou zadržela.

Makléř byl coby iniciátor potrestán nejpřísněji

Realitní makléř spolupracoval na úpravě dokumentů s nyní už bývalou vedoucí bytového odboru Jitkou Grochovou, zapisovatelkou finančního odboru Mirkou Salavovou a s Miroslavem Válkou, který čtyři roky vedl černovický bytový odbor v devadesátých letech.

Za iniciativnější roli v případu dostal makléř dva roky s podmínečným odkladem na čtyři roky, jeho tři spojenci pak 18 měsíců se zkušební dobou tři a půl roku.

Blahoňovský si byl svou věcí jist. V odposleších dokonce mladému Zachrlovi vylíčil, jak celá věc funguje: "Nebojte se, že by to nevyšlo. Už v tom dělám sedm let. Dostanu echo, že existuje nějakej byt nebo žádost, která nevyhovuje a je možnost za nějakou částku pomoct.“

Nikdo z obžalovaných k soudu nepřišel, po svých advokátech ovšem vzkázali, že nic špatného neudělali. Svou vinu rozhodně popřeli.

Podle soudu však společnými silami zařídili, aby doba spolužití Jiřího Zachrly s babičkou přesáhla požadované tři roky. Jeho žádost byla vyměněna a údaj v evidenčním listu pozměněn.