Soud s policisty, kteří jsou obvinění, že ubili Vietnamce. Na snímku Josef Srnský

Soud s policisty, kteří jsou obvinění, že ubili Vietnamce. Na snímku Josef Srnský | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Za útok na Vietnamce si policista odsedí deset let, rozhodl soud

  • 64
Za brutální napadení Vietnamce při policejním zásahu poslal Vrchní soud v Olomouci v odvolacím řízení bývalého policistu Josefa Srnského na deset let za mříže. Za incident, který skončil smrtí napadeného, si měl původně odsedět jen 3,5 roku.

Kromě Srnského poslal ve středu soud do vězení i cizincovu sousedku Kateřinu Slavíčkovou, která se na bití v lednu roku 2009 podílela. Z původního trestu dva a půl roku jí pobyt za mřížemi zvedl na osm let.

"U obou jsme překvalifikovali trest. Oba totiž odpovídají za smrtelný následek svého činu. Proto Srnský stráví ve vězení deset a Slavíčková osm let," uvedl mluvčí soudu Petr Angyalossy. Srnrský a Slavíčková navíc musí poškozeným zaplatit jeden milion korun.

O potrestání dalších dvou policistů, Františka Jaroše a Jarmila Šimoníka, kteří útoku přihlíželi, olomoucký soud nerozhodl. Jejich kauzu vrátil zpět k projednání u Krajského soudu v Brně. Ten je v loni srpnu potrestal tříletým trestem s pětiletou podmínkou.

Policista bil Vietnamce obuškem, sousedka do něj kopala

Napadení se odehrálo v lednu roku 2009. Tehdy poslal policisty do bytu na brněnské Körnerově ulici dispečink kvůli telefonátu Jany Tomanové. Žena tvrdila, že ji v bytě ohrožuje muž, který je dealerem drog.

Policisté, kterým velel právě Srnský, v bytě našli třiačtyřicetiletého Vietnamce a dvě rozrušené ženy. Požádali muže, aby si klekl na zem a dal ruce za hlavu. Od této chvíle se výpovědi v zásadních věcech liší.

Hlavním svědkem v případu je právě Jana Tomanová, u které Vietnamec bydlel. Ta tvrdí, že policista Josef Srnský a Kateřina Slavíčková v jejím bytě Vietnamce surově zmlátili. 

Srnský podle ní několikrát uhodil zadrženého muže pěstí i obuškem, Slavíčková do něj měla kopat. Oba obvinění to popírají, jen Slavíčková přiznala, že muže chtěla kopnout holou nohou do zadnice, ale prý se netrefila.

Poraněný Vietnamec Hoang Son Lam pak podle pitvy po brutálním zásahu několik hodin krvácel do břicha z roztržené sleziny. 5. ledna brzy ráno pak zemřel. Pokud by se mu dostalo včas lékařského ošetření, mohl podle patologů přežít.

Obžalovaní tvrdili, že se policisté Vietnamce ptali, jestli nepotřebuje lékařskou pomoc. Působil totiž apaticky a choulil se na bok. Rozbor krve ukázal, že muž měl v krvi velké množství drogy - metadonu, kvůli které nemusel bolest cítit.

Obhájci chtěli zpochybnit výpověď svědkyně

Obhájci chtěli výpověď Tomanové u Krajského soudu v Brně zpochybnit, soud ale uznal názor znalce.

"Svědkyně je emočně nestabilní a její hodnocení skutečnosti je vždy ovlivněno emocemi. Má také tendenci vše dramatizovat," popsal soudní znalec Milan Ženčák.  I přesto označil Ženčák výpověď Tomanové za věrohodnou.

Kvůli nízké inteligenci a kapacitě paměti by si prý takto detailní příběh nebyla schopná vymyslet. "Její schopnost vnímat a pamatovat si nebyla narušená," dodal znalec.

,