Mítink ČSSD na brněnském náměstí Svobody (1. června 2009). Ochranka odvádí jednoho z protestujících

Mítink ČSSD na brněnském náměstí Svobody (1. června 2009). Ochranka odvádí jednoho z protestujících | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Za vejce přísnější tresty než za dlažební kostky?

  • 179
Brněnští policisté vytáhli do boje s vrhači vajíček. Na pondělním volebním mítinku ČSSD na náměstí Svobody v Brně zadrželi po vajíčkovém útoku tři muže. Dva z nich, Brňany ve věku 18 a 22 let, za hod vajíčky na sociálnědemokratické politiky, včera obvinili z trestného činu výtržnictví. Za ten jim hrozí až dva roky vězení.

Původně se předpokládalo, že jejich pondělní útok na brněnském náměstí Svobody bude řešen pouze v přestupkovém řízení. -čtěte „Hodím to na padesát procent,“ řekl mladík a mrštil vejce na Sobotku

"Podezření z výtržnictví jsme sdělili osmnáctiletému a dvaadvacetiletému muži z Brna. Třetího mladíka, který také házel vejci, jsme předali na Brno-venkov. Protože je mu teprve 16 let, bude se jeho jednání řešit v místě jeho bydliště. I jemu bude ale pravděpodobně sděleno obvinění," uvedla brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.

Policisté odvádějí z brněnského mítinku ČSSD muže, který opakovaně vulgárně nadával na Jiřího Paroubka.

Ani jeden z mužů přitom politiky vajíčky nezasáhl. Navíc policie dříve vrhače vajec v jiných městech vůbec nestíhala nebo vše ohodnotila jako přestupek. V Brně ale trvají na tom, že podezření ze spáchání trestného činu je na místě.

Všichni z tria mužů podle policistů hodili při mítinku směrem k podiu s řečníky z řad sociálních demokratů nejméně jedno vajíčko.
 
"Navíc neuposlechli výzvy policistů, nechtěli ukončit činnost, kladli aktivní odpor a muselo proti nim být použito donucovacích prostředků," vysvětlila Procházková, proč muži skončili na policejní služebně. A proč podle policie nešlo jen o přestupek.

Za vejce přísnější postih než za dlažební kostku?

Když ale při prvomájových demonstracích neonacistů předloni vzduchem létaly dlažební kostky, policisté nikoho z výtržnictví neobvinili. Několik účastníků skončilo před soudem jen za propagaci nacistických symbolů.

Miroslav Mareš"Je to docela absurdní, když za vrhnutí dlažební kostky není snaha pachatele zjistit a z vrhání vajíček se teď v této politické atmosféře dělá taková aféra," kritizuje odborník na extremismus a politolog Masarykovy univerzity Miroslav Mareš.

Chybné podle něj je i to, že v Brně postupují tvrdě proti vrhačům, kteří jinde v zemi skončili za stejný útok bez postihu. "Myslím, že je to obecně protiprávní jednání a policie by je měla stíhat. Je v pořádku, že tomu zamezí, když na mítinku někdo háže vajíčky. Celospolečenská nebezpečnost takového jednání ale není tak vysoká, aby šlo o trestný čin," domnívá se politolog.

Nelíbí se mu ani to, že jinde v republice bylo vrhání vajec posouzeno maximálně jako přestupek nebo se jím policisté nezabývali vůbec.

"Jsme jeden stát, mělo by proto všude platit i stejné právo. Nelze, aby se v jednom okresu postupovalo tak a v dalším jinak," míní Mareš.

Je to velmi přísné, míní advokát

Státní zastupitelství by proto podle něj mělo stíhání mladíků zastavit. Podobný názor má i brněnský advokát specializující se na trestní právo Ondřej Adametz.

"Zdá se mi to jako nepřiměřeně přísné. Nenaplňuje to podle mě stupeň společenské nebezpečnosti, který aby šlo o trestný čin musí být větší než nepatrný. Hraniční je podle mě ale i posouzení házení vajíčky jako přestupek," domnívá se Adametz.

"Házení dlažebními kostkami při demonstracích je v porovnání s tím mnohem závažnější. To bych ale posuzoval jako útok na veřejného činitele," dodal právník.

Na internetových diskusích se už spekuluje o tom, že by policisté mohli být ovlivněni politikou. To ale odmítají.

Vejce létala i na Albrightovou

Podle Mareše může ale přísné posouzení vajíčkových útoků souviset s útokem před devíti lety. Při něm u Právnické fakulty v Brně dva mladíci vajíčky zaútočili na šéfku americké diplomacie Madeleine Albrightovou. Kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou USA.

Ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s šéfem NATO Javierem Solanou v roce 1999 v centrále NATOAlbrightovou nezasáhli, tělem ji kryl  tehdejší rektor Jiří Zlatuška. Jenže mladí anarchisté skončili před soudem. "Byl to precedens, policie je tehdy stíhala a byli obviněni," vysvětluje Mareš.

Vrhání skončilo až před Městským soudem. Ten ale dvojici zprostil. Naopak policisté nyní nevylučují, že obvinění přibude. "Nevylučuji to. Prověřujeme videozáznamy, zda nebude objeveno další přestupkové jednání či podezření z trestného činu," dodala Procházková.

Sociální demokracie je zdrženlivá. "Jsem přesvědčen, že policie politikou ovlivněna není, to bychom se museli zamýšlet, zda se nevrací některé praktiky z doby před rokem 1989. Obvinění je čistě věcí posouzení policejního prezidenta. A ten se řídí pouze legislativou - ne politikou, státní správou či samosprávou," věří primátor Roman Onderka, který byl v pondělí na pódiu mezi řečníky.

Mohou přibýt další obvinění

Všichni tři odpůrci ČSSD, kteří se nespokojili pouze se symbolickým protestem, skončili včera hned po útoku na policejní služebně.

Zadrženi byli po půl šesté kvůli podání vysvětlení. A zatímco nejmladší i nejstarší z vrhačů šli domů ještě včera večer, osmnáctiletý mladík si na policejní cele pobyl do dnešního rána. V jeho krvi totiž policisté po incidentu naměřili 1,76 promile alkoholu.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda vrhačů nebylo více. Přibýt by tak mohla další obvinění.

"Prověřujeme videozáznamy, v případě, že bude objeveno další přestupkové jednání nebo podezření z trestného činu, nevylučuji že obviněných přibude," dodala Procházková.

Mítink ČSSD na náměstí Svobody v Brně (1. června 2009). Richard Falbr a Libor Rouček

Předseda strany Jiří Paroubek včera na brněnský mítink ČSSD nedorazil. Na pódiu ovšem nechyběl třeba exministr Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach či primátor Roman Onderka.

Voličům se přišli představit také kandidáti do europarlamentu Jiří Havel, Richard Falbr nebo Libor Rouček. Přestože vajíčkem zasaženi nebyli, jejich proslovy si voliči příliš neužili. Zanikly totiž v hlasitém protestu odpůrců ČSSD, kteří se na náměstí shromáždili.