Blokáda, ilustrační foto

Blokáda, ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Zablokují hranici v Mikulově, na patnáct minut podpoří rakouské kolegy

  • 3
V místě hraničního přechodu v Mikulově bude rušno. Příští středu jej totiž chtějí aktivisté na patnáct minut zablokovat. Hodlají tak upozornit na proces s rakouskými aktivisty a ochránci zvířat.

Nechtějí prý tím ovlivňovat rakouské soudy, které případ začaly projednávat. "Cílem je přimět politiky ke změně rakouské legislativy," uvedl za organizátory protestu Marek Voršilka.

Rakouští ochránci zvířat jsou podezřelí ze žhářství, sabotáží, útoků s pomocí plynu a z dalších trestných činů. Obvinění odmítají.

Aktivisté: nejsme kriminálníci

Případ vzbudil zájem v roce 2008, kdy rakouští policisté zatkli deset ochránců práv zvířat. Tři měsíce strávili ve vazbě. V únoru letošního roku oznámilo státní zastupitelství, že nashromáždilo dostatek důkazů k tomu, aby mohlo být třináct aktivistů na ochranu zvířat obžalováno a postaveno před soud.

"A to včetně oněch deseti, kteří strávili tři měsíce ve vazbě," uvedli jejich čeští kolegové na stránkách www.rakouskaostuda.cz. Podle Voršilky obžalovaným hrozí až pět let vězení.

Rakušané vinu odmítají. Čtyři z nich zveřejnili obžalovací spisy na internetu a podle českých aktivistů v nich není nic, co by bylo důkazem kriminální činnosti.

Soud potrvá půl roku

"Namísto toho je v obžalobě údajné členství těchto aktivistů ve zločinecké organizaci vyvozeno z dlouhého seznamu politických aktivit, jako je organizace demonstrací a veřejných konferencí," uvádí web.

Podle Voršilky je problém v rakouských zákonech. Legislativu určenou pro boj proti organizovanému zločinu tam lze prý použít i proti organizacím zaměřeným na politiku a ekonomiku.

Soud s rakouskými aktivisty potrvá asi půl roku. I to jejich čeští zastánci kritizují jako příliš dlouhou dobu. Blokádu přechodu uspořádali v řetězové mezinárodní kampani, podrobnosti uvádějí na stránkách www.shameonaustria.org.

Nejde o první blokádu

Mikulovský protest podle Voršilky nemá jednotného organizátora. Zúčastní se ho většinou členové skupin orientovaných například na ochranu zvířat a lidská práva.

Dosud největší blokádu za poslední roky přitom zažily jihomoravské hraniční přechody v květnu před třemi lety. Trvala dvě hodiny a neprůjezdné byly čtyři jihomoravské přechody.

S transparenty tehdy k jihu Moravy zamířili už potřetí v roce odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Na silnice vyšli s transparenty členové spolku Resistance for Peace a Atomstopp-Oberösterreich. Větší dopravní komplikace však nezpůsobili.

,