Semestry začínají. Studenti Masarykovy univerzity v pondělí zahájili další školní rok, Vysoké učení technické a Mendelova univerzita plánují start školního roku o týden později. ilustrační snímek

Semestry začínají. Studenti Masarykovy univerzity v pondělí zahájili další školní rok, Vysoké učení technické a Mendelova univerzita plánují start školního roku o týden později. ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Večírky na kolejích už nelákají, studenti si v Brně hledají vlastní byty

  • 9
Bydlení v nájmu už studenty brněnských vysokých škol láká víc než pokoje na kolejích. Důvodem je vlastní sociální zařízení i kuchyně, příchod, kdykoliv se člověku zachce, a mnohdy i výhodnější cena.

Raději než sdílet společnou kuchyň a sociální zařízení na koleji, studenti v Brně čím dál častěji volí variantu velkých bytů s několika spolubydlícími, které si sami vyberou.

Trend posledních let potvrzuje mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. „Sledujeme tento boom od doby, kdy se ubytovací stipendium posílá přímo studentovi. Koleje máme i tak úplně plné, ale konečně se poptávka vyrovnala s nabídkou,“ komentuje Fojtová. V posledních letech proto vychází studentské kolejní ubytování na všechny zájemce.

Studenti největších škol v číslech

Masarykova univerzita
počet studentů: 39 761
kapacita kolejí: 4 115 lůžek
obsazenost kolejí: 100 %

Vysoké učení technické
počet studentů: 24 000
kapacita kolejí: 6 100 lůžek
obsazenost: 94 %

Mendelova univerzita
počet studentů: cca 11 000
kapacita kolejí: cca 3 000 lůžek
obsazenost: není ještě uzavřená

Studenti vyhledávají byty především kvůli soukromí a klidu ke studiu. „Je fajn být mezi lidmi ve škole, ale občas prostě potřebuji mít svoji noru, kam zalézt. Navíc rád vařím, kuchyň je pro mě hned po vlastním pokoji to nejdůležitější místo,“ zdůvodňuje volbu ubytování student Masarykovy univerzity Josef Kokta, který bydlí v pronájmu se dvěma kamarády v centru Brna.

Studenty ale odvádí z kolejí i příznivější cena pronájmu soukromých bytů. Zatímco třeba na Kounicových kolejích stojí pokoj pro dva necelé čtyři tisíce korun na měsíc, za tentýž pokoj pro dva v Masarykově ulici zaplatí student o tisícikorunu méně.

„Většinou hledají studenti pokoj po dvou, a to v bytě s dalšími třemi lidmi, aby byl nájem co nejlevnější,“ popisuje realitní makléř Lukáš Wagner.

Raději dívky a chlapce dohromady, a nejlépe z Česka

Majitelé bytů jsou k ubytování mnohdy početné skupiny mladých lidí svolní. Pouze hlídají, aby v bytě pobýval počet nájemníků, který tam podle smlouvy má být.

„Ptají se, z jakých jsou vysokých škol, vyhovuje jim, když je skupina genderově namíchaná a upřednostňují české studenty,“ popisuje zkušenosti s požadavky majitelů bytů makléřka Zdeňka Benešová.

Studenti mají zájem spíš o byty, které jsou plně vybavené a jsou poblíž univerzit. „Nejvyhledávanější lokalitou je samozřejmě střed Brna, pak Královo Pole, Bystrc, Kamenný vrch, Nový Lískovec nebo Žabovřesky,“ popisuje další realitní makléř Michal Kopecký.

I přes nával studentů zbývá dost bytů i pro jiné zájemce. Rozumné je podle makléřů ale počkat na období mimo letní prázdniny a začátek školního roku, kdy je cena bytů vyšší. „Kdo zná tuhle situaci, počká na období po prázdninách - říjen, listopad, kdy se poptávka srovná a ceny za pronájem bytů se sníží,“ doplnil Kopecký.

Univerzitní koleje jsou i tak téměř nebo zcela plné. A i správa kolejí se snaží přizpůsobit potřebám současných studentů. Samozřejmostí je přístup na internet, mnohdy se snaží o rekonstrukci, některé pokoje mají už i vlastní kuchyňský kout.

Začátek semestru... a teď už nezaparkujete

Zájem studentů o priváty má ještě další důsledek. Potíže s parkováním. „Když se nastěhuje šest studentů do jednoho bytu, často mají i auta a na některých místech je to znát,“ popisuje náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Kritické je to především u bohunického kampusu, tedy v sídlištích Nového Lískovce, kde je mnoho studentských bytů. „Jedním z řešení je rezidentní parkování (více čtěte zde),“ dodává.

Prázdné městské byty? Čekají i na studenty

Podle starosty Brna-střed Libora Šťástky (ODS) mohou studenti využít i velké byty v centru Brna, které město nabízí nejen jako startovací byty pro rodiny nebo seniory, ale i pro krátkodobé využití studujících. „Nyní máme 406 neobsazených bytů,“ říká Šťástka. Tyto byty jsou ale ve špatném stavu a městu se nedaří je pronajímat.

Na dotaz, kolik studentů současně bydlí nebo žádá o bydlení v městských bytech, nebyl Šťástka schopný odpovědět. „Teď to nemohu říct, musel bych to dohledávat. Vím, že o jeden byt měli zájem studenti ze Slovenska, ale masový zájem neregistruji,“ sdělil Šťástka a dodal, že by to rád změnil třeba propagací této možnosti na školách.

Ovšem takové zacházení s městskými byty kritizuje opozice. „Měly by se nejprve opravit a pak nabízet k pronájmu. Nepočítejme s tím, že do nich budou zájemci investovat a sami si je zvelebovat,“ komentuje brněnský zastupitel Martin Ander (SZ) a dodává, že by město nemělo byty, které jsou primárně určené pro zájemce s trvalým bydlištěm v Brně, nabízet studentům.