Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil v Rosicích první automat na mléko

Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil v Rosicích první automat na mléko | foto: Radek Miča, MAFRA

Zachránil stádo, protože si vymyslel automat na mléko

  • 22
Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři chová krávy přes dvanáct let. Po střední škole začal pracovat v rodinném podniku. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka hrozilo, že svého stáda bude muset vzdát. A tak našel řešení. V Rosicích zprovoznil první automat na mléko na Brněnsku.

"Mám pocit, že je to čím dál horší. Sousední země produkují nadbytek mléka a to tlačí ceny dolů i u nás," popisuje Plocek.

V jeho okolí skončilo s chovem krav již deset farem. Byly nuceny přejít na rostlinou výrobu. Podobný osud by zřejmě potkal i jeho stádo o sedmdesáti kusech. S tím se ovšem farmář nehodlal smířit. "V televizních novinách jsem viděl, že se na Slovensku zavádějí automaty na mléko. V tu chvíli jsem se rozhodl a začal hledat firmu, která podobné automaty vyrábí," vypráví.

Našel firmu z Újezdu u Brna, která se zabývá výrobou potravinářských strojů. Za automat zaplatil 190 tisíc korun.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek chce navíc zemědělce při koupi automatů podporovat. "Můj osobní návrh je, aby individuální příspěvek byl v desítkách tisíc korun," řekl Hašek.

Zdeněk Plocek si o podporu zažádal a čeká. Podle tiskového mluvčího Jihomoravského kraje Jana Chmelíčka, se tento rok peníze na příspěvky už asi nenajdou.

"Letos bylo v rozpočtu na rozvoj venkova sedmdesát pět milionů a předpokládám, že už jsou vyčerpány. Ale na příští rok je v plánu ještě o pět milionů více. Každý, kdo si zažádá o dotaci a splní všechny formální podmínky, by ji měl dostat," uvedl Chmelíček.

Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil v Rosicích první automat na mléko

I přesto se Plockovi investice vyplatí. "Výrobní cena litru mléka je osm až deset korun. Vykupuje se ale za pět padesát. Kdyby to tak šlo dál, musel bych brzo s chovem krav skončit," popisuje.

V automatu se přitom litr čerstvého mléka prodává za patnáct korun. Z celkové produkce Plockovy farmy dvanáct tisíc litrů jde ovšem do automatu pouze něco přes jedno procento. Zbytek odebírají mlékárny.

Zájem o čerstvé mléko roste

"Ze začátku jsme prodávali sedmdesát litrů, po pouhém týdnu už jsme na sto třiceti," říká Plocek o úspěchu svého projektu.

"Jedna paní si tady koupila litr mléka, druhý den přišla a koupila si hned tři, protože jí tak chutnalo. Znala pouze mléko z obchodů," říká Plocek.

Mléko bez chemických přípravků má kromě chuti i další výhody. Je vhodné nejen na přímou konzumaci, ale i na výrobu smetany, jogurtu, másla a hlavně tvarohu.

Rizika

Konzumace čerstvého mléka z automatu není ovšem bez rizika. Automat musí schválit veterinární správa, která jej poté i pravidelně kontroluje.

"Je potřeba si uvědomit, že nepasterizované, tedy čerstvé mléko není jako z obchodu. Každý takový automat musí být řádně označen, aby spotřebitel nenabyl dojmu, že mu mléko doma vydrží několik týdnů," řekl mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil v Rosicích první automat na mlékoZdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil v Rosicích první automat na mléko

Podle tiskové mluvčí Agrární komory Eugenie Linkové není konzumace nepasterizovaného mléka nebezpečná, přesto vyzývá k opatrnosti. "Raději upozorňujeme, že je dobré mléko doma převařit. Jestli to lidé dodržují, to už je na nich," uvedla Linková.

"Z ranního nebo večerního dojení jde mléko trubkami přímo do chladiče, kde se zchladí na čtyři stupně Celsia. Tím se zbaví mikroorganizmů. Poté se stáčí do speciálních pytlů ve kterých jde přímo do automatu," popisuje Plocek cestu mléka ke konzumentovi. "Několikrát měsíčně je proveden rozbor v laboratořích," dodává.

Podle Linkové jsou v současnosti v republice v provozu čtyři mléčné automaty. Je o ně ovšem zájem a v budoucnu jich zřejmě bude přibývat.

"Agrární komora podporuje celoplošné zavádění automatů na mléko. Pomůže to hlavně malým zemědělcům a velkým mlékárnám to neuškodí. Naopak, ubudou jim malododavatelé, za kterými museli třeba daleko jezdit. Což se často nevyplácelo," dodává Linková.