Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Radek Miča, MAFRA

Sto pivních chutí, hravé vaření i cukrářská show. Je tu Salima

  • 1
Festival minipivovarů, cukrářská show, solární výčep nebo děti jako malí kuchaři. Takový program čeká gastronadšence tento týden na brněnském výstavišti. Od 17. do 20. února se zde koná už 30. ročník veletrhu potravin a potravinářských technologií Salima.

„Do Brna letos přijede téměř 800 vystavovatelů ze 36 zemí,“ uvedl Jaromír Krejčí ze společnosti Veletrhy Brno. „Představení nových strojů a technologií, produktových novinek, kulinářských show, vaření live a ochutnávek v tak velkém rozsahu a na jednom místě se v horizontu příštích dvou let v Brně nebude opakovat,“ tvrdí.

Akce je určena jak pro laiky, tak pro odborníky z branže. Těm je ve všední dny vyhrazeno klidnější dopoledne. Od 13 hodin je pak výstaviště otevřeno všem bez omezení, v sobotu dokonce hned od rána.

Festival minipivovarů poprvé

Letošní zřejmě největší novinkou Salimy je Festival minipivovarů. „Obchodníci, znalci i milovníci pivního moku mohou ochutnat více než sto druhů piv od více než pětatřiceti českých a moravských minipivovarů. Někteří dokonce pouze pro tuto příležitost uvaří speciální piva,“ vyzdvihl Krejčí.

„Na pivo“ mohou lidé přijít od středy do soboty vždy od 11 minimálně do 17 hodin. Ale pozor, kdo chce ochutnávat, musí si koupit zvláštní vstupenku (viz box).

Festival doplní ještě přednášky známých osobností minipivovarnického oboru, ve středu v 15 hodin budou také vyhlášeny výsledky soutěže „33 českých a moravských pivních korun pro nejlepší craft pivovary“.

S pivem souvisí také jedna ze zajímavých vystavovaných technologií. Slovenská společnost Cool Art Technology uvede v evropské premiéře svůj solární výčep. Unikátní zařízení nepotřebuje ke svému provozu elektrickou síť.

„Dokáže tak chladit nápoje na libovolném místě planety, třeba na poušti, uprostřed fotbalového stadionu nebo na letním festivalu,“ doplnil Krejčí. Zařízení zvládne údajně vytvořit uvnitř výčepního pultu teplotu až -2 °C a za pomoci baterií lze čepovat chladné pivo i v úplné tmě.

Návštěvníci okusí i nealko nápoje, mezi nimi dominuje letos káva. Připravena je takzvaná Cafee zóna, v níž zástupci firem nabídnou nejrozmanitější druhy kávy různých chutí a vůní.

Ochutnávat se budou také nejlepší moravská vína

Kvalitní regionální potraviny a nápoje lze vyzkoušet v expozici SZIF (Státní zemědělský intervenční fond) nebo Jihomoravského kraje v pavilonu A1. Dobroty budou také ve škole Vaření hravě – děti dají návštěvníkům ochutnat, co se naučily v kurzech.

„Tyto degustace doporučujeme návštěvníkům veletrhu navštívit v odpoledních hodinách,“ podotkl Jaromír Krejčí.

Hned ve středu se lidé mohou těšit na show Mieczyslawa Chojnowského – světového cukrářského šampiona. Kdo si ji nechce nechat ujít, musí být od 13 hodin v pavilonu V.

Ve „véčku“ ve speciálním studiu společnosti CESK-FRIGOMAT se chystá také kulinářské představení. Vystřídají se v něm tři cukrářští mistři, kteří odhalí výrobu i servírování kopečkové zmrzliny a ukážou, jak ji lze originálně nazdobit. Vyrábět se budou také sladké dezerty a čokoládové dobroty. Pro ty, kteří raději slané, upečou odborníci pravý italský chléb focaccia.

Na Salimě nesmí chybět ani maso. Český svaz zpracovatelů masa chystá v expozici v pavilonu A1 produkty šesti společností. Na své si přijdou i milovníci ostřejších specialit, pod hlavičkou Hungarian Tourism Ltd. v pavilonu A2 nabídne své vyhlášené klobásy a salámy sedm maďarských firem.

V oblasti gastronomie se představí také studenti středních odborných škol Jihomoravského kraje. Hlavním tématem jejich práce bude slavnostní dort.

Kuchaře vystřídají modelky

Potravinářské veletrhy končí v sobotu, ve stejný den se v pavilonech P a F rozjedou veletrhy módy Styl a Kabo. Ale pouze obchodníci a lidé z modní profese se tam dozvědí, co se bude nosit příští podzim a zimu.

Nezbytné modní přehlídky jsou na programu několikrát denně. Připravena je i jedna skutečně hvězdná, kterou bude moderovat Leoš Mareš: v hlavní roli bude retrospektivní kolekce originálů dámských glitrových šatů, které vytvořil slavný návrhář Oleg Cassini pro filmové a hudební hvězdy.

Nenechte si ujít

  • Festival minipivovarů

Pavilon A2, středa–sobota, 11:00 zahájení provozu pivní zóny. 17:00 uzavření pivní zóny – st + so, 18:00 uzavření pivní zóny – čt + pá

Vstupenky: 11:00–13:00 100 Kč pět degustačních kuponů – návštěvník může ochutnat pět vzorků, kupony lze libovolně dokupovat,13:00–17:00 270 Kč neomezená konzumace, 17:00–18:00 200 Kč neomezená konzumace

V ceně vstupenky je sklenice, seznam pivovarů a plánek. Návštěvníci dostanou ID pásky, poslouží i jako návratka v případě opuštění zóny.

Degustační vzorek cca 1 dcl.

  • Výběr z programu veletrhů Středa 17. 2.

11:00–14:00 předvádění modeláže květů metodou drátkování, pavilon V, st. 050 13:00–15:00 cukrářská show M. Chojnowského, pavilon V, st. 125 15:00 výsledky soutěže „33 českých a moravských pivních korun pro nejlepší craft pivovary“, pav. A2

  • Pátek 19. 2.

14:00–16:00 prezentace knihy Helenčino pečení s autogramiádou, pavilon V, st. 050

  • Středa–pátek

Packaging Live – balicí linka v provozu (st 12:00, 14:00 16:00, čt–pátek 10:00, 12:00, 14:00, 16:00), pavilon G1, st. č. 080

  • Středa–sobota

10:00–17:00 prezentace středních odborných škol v oboru gastronomie, pavilon A1 11:00, 13:00, 16:00 prezentační bloky – pečení bezlepkového chleba, technologie a příprava tavených sýrů, výroba šunky, pavilon V

  • Pátek–sobota

Vaření hravě – děti zvou na ochutnávku toho, co se naučily v kurzech, pavilon A1 * Praktické informace Vstupenky pro veřejnost stojí 80 Kč, výstaviště je přístupné až od 13 hodin, v sobotu celodenně. Dopoledne je veletrh určený pouze pro odbornou veřejnost. Lze parkovat přímo v areálu výstaviště.