Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahram Abdullahem Zadehem okradla...

Patnáctičlenná skupina v čele s Čechoíráncem Shahram Abdullahem Zadehem okradla podle vyšetřovatelů stát o 2,3 miliardy korun. Obžalovaní stanuli před soudem (19. 1. 2016). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Íránec Zadeh na protest proti novému zatčení zahájil hladovku

  • 116
Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh zahájil hladovku. Muž obžalovaný v Česku za rozsáhlé daňové úniky tak protestuje proti tomu, že jej v pondělí zatkla policie hned po propuštění z brněnské vazby. Toho dosáhl po zaplacení rekordní 150milionové kauce. Zatčení považuje za šikanu.

Zadehův advokát Pavel Čapčuch o mezinárodním zatykači vydaném kvůli trestnímu oznámení věděl, příkaz existoval už od března minulého roku.

„O této věci bylo Krajské státní zastupitelství v Brně informováno před bezmála 11 měsíci. Poskytli jsme k ní veškeré podklady. Dosud si mého klienta k věci nevyslechlo, i když jej mělo ve vazbě. Až teď nastala změna,“ zdůraznil Čapčuch.

Nad chováním státního zastupitelství se pozastavil a označil je za šikanování.

„Včera mého klienta umístili do cely předběžného zadržení, aby se ho zeptali, jestli chce být do Íránu vydán, i když v podstatě nemůže. Je českým občanem a nemá íránský pas. Proč se ho na tyto věci nezeptali dříve?“ nechápe advokát.

Zadeh je v policejní cele a žalobce může do středečních 15:00 podat Městskému soudu v Brně návrh na jeho opětovné vzetí do vazby. Na protest proti zatčení zahájil Íránec hladovku.

O jeho vydání bude rozhodovat krajský soud. Žádost nejprve musí projednat krajské státní zastupitelství. „Věřím, že můj klient bude propuštěný z vazby. Celý proces o rozhodování o vydání je nesmyslný,“ dodal. Agentuře ČTK také sdělil, že zvažuje podání ústavní stížnosti.

Podle obžaloby způsobil státu škodu 2,5 miliardy

Zadeh je v ČR obviněný z rozsáhlých daňových úniků, při nichž podle obžaloby způsobil státu se skupinou patnácti kompliců škodu 2,5 miliardy korun. Pohonné látky dováželi do ČR prostřednictvím 65 firem z Německa a Slovinska. Íránec vinu popírá.

Byl 22 měsíců ve vazbě. Hrozí mu až 13 let vězení. Propuštěn byl v pondělí po zdlouhavých soudních jednáních na kauci 150 milionů korun. Dál měl být stíhán na svobodě.

Proces v kauze údajných daňových úniků začne u Krajského soudu v Brně 8. března. Jenže Zadeha po úředním propuštění odvezla přímo z věznice policie (psali jsme o tom zde).

Zadeha nelze vydat, tvrdí právníci

Podle dostupných informací byl Zadeh znovu zatčen kvůli někdejšímu obchodnímu sporu v Dubaji, který tam měl s jiným Íráncem. Protivník ovšem podle Zadeha dostal v Dubaji dva roky vězení a nařízení uhradit protistraně škody v řádu stovek milionů korun.

Zatímco Zadeh skončil v ČR, jeho někdejší obchodní partner se vrátil do Íránu a tam na něj podal v Teheránu trestní oznámení. Právě na jeho základě byl v Íránu vydán na Zadeha mezinárodní zatykač.

„Státní zastupitelství mělo spoustu času se kauzou z Dubaje zabývat a nečinilo tak. Jen případ využilo teď pro zatčení mého klienta. Žalobce přitom dobře ví, že ČR své občany v těchto případech nevydává (Zadeh má české občanství, pozn. red.),“ uvedl advokát Čapčuch.

Podle právníků ale nelze Zadeha vydat, dokud nebude jeho kauza s dovozem paliv pravomocně v Česku ukončena.

Trest si může teoreticky odsedět v Íránu

Krajské státní zastupitelství nyní přezkoumává všechny okolnosti a rozhoduje, zda bude Zadeh umístěný do předběžné vazby. Nyní je v policejní cele.

Podle právníka Radka Ondruše, který v minulosti pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství, může být Zadeh do Íránu vydaný až ve chvíli, kdy v České republice řádně proběhne soudní proces a odpyká si trest.

„Teoreticky by si ho mohl odsedět v Íránu. Ten by se ale musel zavázat k tomu, že odsouzený si trest řádně splní,“ nastínil Ondruš možný další postup české justice.

Že je vydání do cizího státu pozdrženo po dobu trestního řízení v České republice potvrdilo pro MF DNES také ministerstvo spravedlnosti.

„Česká republika s Íránem dohodu o vydávání nemá. V daném případě by se zřejmě postupovalo na základě ujištění o vzájemnosti, které by poskytly příslušné íránské orgány,“ uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Mluvčí krajského soudu Simona Tesařová zatím neví, kdy a za jakých okolností by soud Zadehovi 150 milionů korun mohl vrátit. Podle názoru některých právníků o ně může požádat až po ukončení trestního řízení v kauze údajných podvodů.

, ,