ředitel Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Vladimír Gašpar | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Žádný investor v Brně kufry nebalí, tvrdí šéf rozvojové agentury

Ještě ve druhé polovině 90. let do průmyslových zón na jižní Moravě a především v Brně houfem mířili zahraniční investoři. Velké průmyslové parky v Modřicích nebo Černovické terasy se plnily továrnami a Regionální rozvojová agentura Jihomoravského kraje, která pomáhala investorům s realizací projektů, měla plné ruce práce.

Ještě před půl rokem měla většina investorů na jižní Moravě velké plány – chtěli rozšiřovat výrobu a nabírat nové zaměstnance.

Od podzimu však buď omezují výrobu, nebo zeštíhlují a propouštějí zaměstnance, případně obojí. O tom, co se v době hospodářské krize děje v průmyslových zónách v Brně a v Jihomoravském kraji má velký přehled právě ředitel Regionální rozvojové agentury jižní Moravy Vladimír Gašpar.

Jak moc se krize dotýká zahraničních firem, které na jižní Moravě investovaly?
Dotýká se hlavně takzvaných low-tech firem, které tady od devadesátých let budovaly montovny (pozn. redakce - pouze montovaly dovezené součástky do hotových celků). Budou utlumovat výrobu, půjdou po nižších nákladech. Každá nová průmyslová zóna je náš perspektivní brownfield (pozn. red. - nemovitost, která ztratila své původní využití). Je to sice drsný vtip, ale je to tak. V Německu každým dnem přibývají tři hektary nových brownfieldů, to je šílená plocha.

A co bude dále?
Ekonomická krize pročistí segment průmyslové výroby, ale hi-tech firmy orientované na vývoj a výzkum tu podle nás zůstanou. Mají v Brně skvělé zázemí díky univerzitám a mohou využít inovační potenciál jižní Moravy. Už dříve jsme se zaměřili na podporu firem orientovaných na inovace – výzkum a vývoj. Tato oblast hraje v období ekonomické krize velkou roli, protože si myslíme, že hi-tech firmy se budou snažit špičkové zaměstnance udržet.

Jak se o své klienty v těchto nelehkých časech staráte?
Zajišťujeme servis pro investory, kteří jsou tu už nějakou dobu ukotvení, takzvaný after care. Snažíme je udržet, aby neodcházeli za levnější pracovní silou a nižšími náklady.

Máte informace o tom, že by nějaký investor chystal odejít?
Žádný investor nebalí kufry a neutíká pryč. Jsou si vědomi toho, že zde investovali velké peníze a že stejné problémy by měli kdekoli jinde. Jejich problémy nepřicházejí zvenčí – není tu příliš drahá nebo nekvalifikovaná pracovní síla, ale zevnitř – nemají zakázky. Přesunem na Ukrajinu nic nevyřeší.

Jaké projekty v průmyslových zónách byly v plánu, ale kvůli krizi se nerealizují?
V létě jsme s pomocí výzkumné agentury udělali průzkum firemní sféry v regionu, mezi řediteli asi dvou set podniků, které působí ve čtyřech klíčových odvětvích v kraji. Jsou to informační technologie, přesné strojírenství, elektrotechnika a life sciences, kam patří léčiva nebo laboratorní technika. Většina z nich až na výjimky měla v plánu obrovské expanze, adekvátní k tomu, jak rostli v tržbách. Chtěli zvyšovat počty zaměstnanců od 10 do 25 %, v závislosti na velikosti firmy. Měli úplně opačné starosti. Typicky, kde seženou pozemky s dostatečnou infrastrukturou, aby mohli rozšířit svůj závod. Většinou jsou to výrobní firmy, které v druhé polovině minulého roku začaly mít problém s odbytem. S tím jim ale my nemůžeme pomoci.

Jak tedy vypadá péče o firmy, které tady delší dobu působí?
Investoři mají starosti s tím, že propouštějí agenturní zaměstnance. Jsou to cizinci, takže je všem jasné, že budou mít problém se dál uplatnit. Zprostředkujeme investorovi setkání se zástupci magistrátu a pracujeme na tom, abychom společně našli nějaké řešení. Investoři nejčastěji odchází, protože mají dojem, že tu o ně není dostatečný zájem. Pomáháme jim zprostředkovat kontakty na kraj, město, starostu nebo vzdělávací instituce, s nimiž mohou spolupracovat na rozvoji svých firemních plánů. Předáváme jim informace o aktuálním dění v kraji. To je základ naší péče o investory.