Registrované partnerství. Ilustrační foto

Registrované partnerství. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žádný z registrovaných homosexuálních párů v kraji se nerozpadl

  • 9
Homosexuálně orientovaní lidé na jihu Moravy hojně využívají možnosti vstoupit do formálně uzavřeného svazku. V minulém půlroce na registrované partnerství přistoupilo 14 párů gayů a leseb, což je druhé nejvyšší číslo v České republice. Vyplývá to ze statistik, které vypracoval bývalý člen Gay iniciativy Miloslav Šlehofer.

"Dělají to ze stejných důvodů jako heterosexuální páry. Místo údaje Svobodný chtějí mít v občance Partner. Celkem bude příští rok v Česku už víc než tisíc registrovaných párů," říká Šlehofer.

Jižní Morava dominuje v pozitivním smyslu statistice rozvodovosti homosexuálních párů. Jen na jejím území a na Vysočině se totiž doposud nerozvedl ani jeden pár. Podle bývalého prezidenta Sdružení organizací homosexuálních občanů Jiřího Hromady však celkově mezi registrovanými partnery panuje minimální rozvodovost.

"Je to sice krátká doba k pronášení něčeho podobného, některá heterosexuální manželství se ale ukončují už po půl roce. A to nám odpůrci vyčítali, že jsme prý promiskuitní," konstatuje Hromada.

Zajímavostí je, že celkově tvoří gayové dvě třetiny registrovaných párů, rozvodů je ale na obou stranách stejně. Rozvod u leseb je tedy častější.

Před třemi a půl lety, kdy se pro osoby stejného pohlaví otevřela možnost nežít jen ve volném svazku, využil této možnosti více než dvojnásobný počet lidí.

"Tehdy to byl takový boom. Uzavírali to lidé, kteří na to dlouho čekali. Poté přišel trochu útlum, registrují se totiž pomyslně jen nové páry," uvádí matrikářka Brna střed Markéta Tintěrová.

Podobně jsou na tom i v jiných zemích, kde tato možnost existuje. Při přepočtu na jednoho obyvatele uzavře obdobné množství "sňatků" například v Nizozemí, Německu nebo Dánsku.

"Je to stabilizovaný počet. Čísla ale pro nás nejsou směrodatná. Je to satisfakce za dobu, co jsme tato práva neměli," vysvětluje Hromada.

Registrují se i cizinci

V druhé polovině tohoto roku vstoupil v Brně do partnerského svazku i jeden občan Izraele. České zákony to umožňují.

"Je třeba, aby jeden z páru byl Čech, cizinec pak musí mít v České republice přihlášené trvalé bydliště. To situaci trochu komplikuje a několik párů si to kvůli tomu rozmyslelo," tvrdí Martin Strachoň z brněnské organizace Stud, která pomáhá gayům a lesbám.

Už dříve se na jižní Moravě "zaregistrovali" například tři Kanaďané nebo Gruzínec.

Vzít se v Brně mohou jen na radnici

Obřad na Špilberku nebo v zoologické zahradě? Na to si ještě budou muset jihomoravští homosexuálové počkat. "Zatím jediným místem, kde se mohou nechat oficiálně oddat, je brněnská radnice," říká matrikářka Tintěrová.

V jiných krajích přitom není problém si připlatit a úředník po domluvě přijede k oficiálnímu aktu i na jiné místo než je úřad. Až na to, že "před oltářem" nestojí muž a žena, vypadá obřad podobně jako u heterosexuálních párů.

"Není to zákonem dané, ale je běžné, že páry mívají u obřadu proslov, svědky, hudbu a vyměňují si prstýnky. Některé matrikářky mají připravenou i specifickou řeč," vysvětluje Hromada.

V Brně využívá možnosti obřadu asi polovina párů. "Tak jako na svatbu přijdou čtyři hosté, tak i tady je občas prázdno. Naopak někdy je to velké svatba s hodně hosty a stejně je to i s uzavíráním partnerství. Používám i obdobný projev," popisuje Tintěrová.

I společnosti, které organizují svatby, potvrzují, že nároky na slavnostní hostinu bývají u homosexuálních svazků podobné jako u těch dvoupohlavních. "Jen jednou jsme se setkali s tím, že z Británie přijela skupina gayů a požadovali privátní oslavu, aby to nikdo nemohl narušit. Nebyl to ale žádný problém," tvrdí Martin Dobeš ze společnosti Prague weddings.

Stát se oficiálně partnerem jde i bez obřadu. Stačí na matrice vyplnit žádost, předložit potřebné doklady a přibližně za měsíc přijít podepsat dokumenty a je hotovo.

"Stává se to často kvůli problémům s rodinou. V současné době za tím může být i finanční stránka," míní tvůrce statistiky Šlehofer. V mnohých případech žádají partneři i o změnu příjmení na příjmení partnera či partnerky.