V noci na úterý policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky...

V noci na úterý policie zadržela na nádraží v Břeclavi asi dvě stovky uprchlíků. Cestovali vlakem do Německa. | foto: ČTK

Na břeclavském nádraží zadrželi díky tipu ze Slovenska dalších 66 Syřanů

  • 31
Dalších 66 běženců ze Sýrie zadržela během pátečního dopoledne na nádraží v Břeclavi cizinecká policie. Na rychlík jedoucí z Maďarska do Česka přes Bratislavu je upozornili čeští kolegové na Slovensku. Migranty tentokrát už značili na pásku.

„Převezli jsme je na policejní služebny, kde musíme prověřit, zda požádali o azyl v Maďarsku a zda je budeme moci zrychleně do sedmi dní propustit s tím, aby se tam vrátili zpět,“ řekla iDNES.cz mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Jejich cíl v Německu je přitom zcela opačným směrem.

Podle ní jde jednoznačně zatím o největší skupinu nelegálních migrantů od úterního zadržení skupiny čítající přes 200 lidí (více zde).

„V tomto případě jsme dostali upozornění od našich českých kolegů aktuálně působících na Slovensku už ve čtvrtek, takže jsme byli připraveni,“ doplnila.

Policisté nekontrolují všechny vlaky, které do Česka z Maďarska přijíždějí. „Nemůžeme suplovat zrušené hraničí kontroly a ani to neděláme. Kontroly jsou namátkové. Naši policisté jsou zkušení a vědí, na které spoje se zaměřit,“ dodala Rendlová.

Dalších celkem pětadvacet běženců zadrželi cizinečtí policisté v pátek na několika místech v hlavním městě.

Údaje už policie píše na pásky

Některé ze zadržených během úterního nočního zátahu v Břeclavi už policisté postupně propouštějí z uprchlických zařízení. Ve čtvrtek pustili asi padesátku cizinců, během pátku se předpokládá zhruba stejný počet.

„Vše se vyřizuje po jednom, postupně, nelze tedy říci konkrétní čísla. S propouštěním počítáme i v dalších dnech,“ uvedla.

Poté, co se na české policisty snesla kritika kvůli zvolenému způsobu značení uprchlíků fixou rovnou na kůži (psali jsme o tom zde), v pátek policisté už použili papírové pásky na zápěstí. Potřebné identifikační údaje nově píšou na ně.

„Nejsme jediní, kdo tento systém v Evropě používá. Bylo to v zájmu uprchlíků, děti byly v jiných vagonech než jejich matky, potřebovali jsme mít absolutní jistotu, že ty rodiny nerozdělíme a že je naložíme do autobusů pohromadě, v dané situaci to bylo nejrychlejší možné řešení,“ doplnila mluvčí

Podle ní nelze zatím odhadnout, kdy by mohly na Moravu dorazit vlakem další velké skupiny migrantů.

„Záleží to na vývoji situace v Maďarsku, sami nevědí, zda a případně kdy budou tyto lidi pouštět do vlaků,“ objasnila Rendlová s tím, že vše závisí samozřejmě i na tom, jak se k situaci postaví i další státy, jimiž vlaky projíždějí. „Jsme připraveni na všechny varianty,“ podotkla.

Proč páteční uprchlíky nevysadili už slovenští policisté, když o nich věděli, vysvětlit nedokáže. „Nevím, proč je nevyvedli a nepřísluší mi jejich taktiky komentovat,“ uzavřela.