Na fotografii jedné z chodeb vodojemu se ve tmě rýsuje bílá skvrna ve tvaru ženské postavy. Jedná se o ducha? | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Záhada starého vodojemu. Zachytil snímek ducha, nebo vlhkou skvrnu?

  • 8
Kromě zajímavostí o starém brněnském vodojemu pod Žlutým kopcem ulovily redaktorky MF DNES a iDNES.cz v červnu také jednu záhadu. Ve chvíli, kdy fotografka snímky upravovala, v oblouku na konci jedné z chodeb z temna vystoupila bílá skvrna ve tvaru ženské postavy.

Přitom na snímku stejného místa, který pořídila o chvíli dříve, nebyla.

Záhada? Optický klam?

Autorka možná vyfotila jednu ze skvrn z vlhka, které je zde všudypřítomné a na něž upozorňoval už správce objektu z Brněnských vodovodů a kanalizací Milan Kněžínek.

„Jak vidíte, zatéká sem,“ ukazoval na světlé čmouhy na zdech sahající na řadě míst od stropu k podlaze. A vysvětloval, že špatná izolace byla jedním z důvodů, proč starý vodojem přestal před více než 20 lety sloužit.

„Šmouha“ se mohla vytvořit i lomem světla, ale s tím nesouhlasí Kamil Pokorný, člen brněnské společnosti Agartha, která už více než čtrnáct let zkoumá a pomocí přístrojů mapuje paranormální jevy po celé republice.

Jsou důkazy, že kolem nás něco existuje, říká záhadolog

„Sám roky fotografuji a poznám, co je způsobené hrou světla a co ne. Nejčastěji se jedná o takzvané orby, zrníčka prachu osvícená bleskem u kompaktů či mobilů, nebo o odrazy silného zdroje světla v zrcadlovkách, které nemají v objektivu antireflexní vrstvu. Tohle je ale jiný případ,“ míní Pokorný.

Podle něj mohla fotografka zachytit ducha, ať to vypadá sebebláznivěji. „O tom, že kolem nás něco podobného existuje, už byla podaná celá řada důkazů a můžeme je podat i my,“ oznamuje Pokorný.

„Prozkoumali jsme v Brně a okolí už desítky míst a pátrali jsme i v chodbách pod Žlutým kopcem, ale do vodojemu jsme se zatím nedostali. Určitě by se to ale dalo zjistit. Stačí vzít si termokameru a gaussmetr na měření magnetické energie,“ podotýká.

Odpověď dá další výprava do hlubin

O vodovodní i kanalizační síti pod Brnem už roky sbírá zajímavosti Milan Kubeš, který přes 40 let pracoval jako správce brněnských vodovodů a nějakou dobu i vodojemů.

Také ví, že se řada lidí snaží o to, aby se objekt pod Žlutým kopcem stal památkou. „Je to historické srdce vodovodní sítě v Brně a určitě si pozornost zaslouží,“ říká Kubeš. „Nevím, že by se ke stavbě nebo historii vázal nějaký tragický příběh,“ dodává.

Odpověď na záhadu by měla dát další výprava do hlubin vodojemu. Tentokrát se záhadologem a přístroji, které jsou údajně schopné paranormální jevy zachytit.

Jedinečná stavba připomínající kulisu k Tolkienovu Pánu prstenů je plná tajemných chodeb. Klenou se do výše kolem 15 metrů a tvoří obří nádobu, která pojala 9 600 kubíků pitné vody pro okolní Masarykovu čtvrť a další části Brna (reportáž z vodojemu čtěte zde).

Podívejte se na záběry z tajemného vodojemu: