Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zajíci v okolí Brna trpí nebezpečnými nákazami

  • 2
Mimořádná opatření vyhlásila Krajská veterinární správa pro okresy Brno a Brno-venkov. Pobíhají tam totiž zajíci nakažení nebezpečnými nemocemi tularémií a brucelózou. "Odchyt zajíců v ohniscích tularémie a brucelózy je zakázán," uvádí ředitel krajské veterinární správy Jaroslav Salava.

Ohniska tularémie jsou v okolí obcí Blučina, Bratřice, Dolní Kounice, Hrušovany u Brna, Ivančice, Mělčany, Měnín, Modřice, Moravany u Brna, Moravské Bránice, Moutnice, Nesvačilka, Nosislav, Opatovice u Rajhradu, Přísnotice, Rajhrad, Rajhradice, Syrovice, Těšany, Žabčice, Želešice, Židlochovice. V okrese Brno-město se zákaz týká jen Brněnských Ivanovic.

Ohniska brucelózy jsou přitom jen v některých zmíněných městech Brna-venkova.

Tularémie neboli zaječí nemoc je akutní nebo chronické bakteriální onemocnění zajíců a hlodavců, ale i dalších volně žijících zvířat. "K nakažení lidí dochází nejčastěji při přímém styku s infikovanými zajíci, ale například i vdechnutím při manipulaci se slámou, kterou mohli potřísnit výkaly nakažených zvířat," uvádí Salava. Nakazit se je možné i po snědení infikovaného masa.

Jaké jsou příznaky nakažení

Onemocnění se vyskytuje v několika formách. Společným znakem všech je horečka a celková slabost. Při poranění kůže se bakterie množí a vzniká vřed a zánět. Postupně dochází k zánětu lymfatických uzlin a lymfatických cév. To se projeví zvětšením a bolestivostí uzlin, které mohou hnisat.

Forma plicní vzniká po inhalaci kontaminovaného prachu a projevuje se zánětem plic, kašlem, dušností a bolestí na hrudi. Po požití kontaminované potravy či vody se rozvíjí ústní nebo střevní forma. Při ústní formě dochází k zánětu podčelistních mízních uzlin (podobné těžké angíně). Při střevní formě jsou časté bolesti břicha, průjem, zvětšení sleziny.

Tularémií onemocní v Česku ročně zhruba 100 lidí. U nakažení člověka brucelózou v pěti procentech dochází k úmrtí, nemoc může postihnout všechny orgány.

Nakazit se kromě hlodavců mohou například i prasata. "Zdrojem infekce pro ně je především infikovaná píce," doplnil Salava.  Nemocná zvířata se totiž stahují do stohů, ke stájím a také k vodním zdrojům.