Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kandidují ze zálohy: lékař hokejistů i šéf nemocnice chtějí jen pomoci

  • 0
Pozornost před volbami se upírá hlavně na lídry kandidátek, i na spodních příčkách jsou však uznávané osobnosti. Kroužkováním je lidé mohou vynést do Sněmovny jako posledně Michala Haška.

Téměř dvacet let Zdeněk Ziegelbauer pečuje o zdraví českých hokejových reprezentantů. Byl u největšího úspěchu na olympiádě v Naganu či na zlatých šampionátech. Nyní kandiduje do Poslanecké sněmovny za jihomoravské Zemanovce jako sedmý v pořadí.

Podobných osobností se v závětří volebních kandidátek skrývá více. ODS třeba jako devátého nasadila šéfa největšího zdravotnického zařízení na Moravě, ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause.

U ČSSD zase na třináctém místě figuruje operní pěvkyně Viera Maňásková.

Lékař českých hokejistů Zdeněk Ziegelbauer

Například Ziegelbauer přitom říká, že se vstupem do politiky nepočítá. "Postup ze sedmého místa je čistě hypotetický. Svou účastí chci hlavně podpořit stranu. Ačkoliv nejsem členem, s jejím programem souhlasím," vysvětlil chirurg Ziegelbauer, který je také lékařem brněnské hokejové Komety.

Žádnou předvolební kampaň proto dělat nehodlá.

Kraus chce podpořit Fialu

Podobně mluví i Kraus, který je na deváté pozici. "Musím přiznat, že se získáním mandátu nepočítám. Chci ale podpořit lídra ODS Petra Fialu," řekl Kraus.

S Fialou ještě jako s rektorem Masarykovy univerzity Kraus spolupracoval a podle něj je přesně tím, koho česká politika potřebuje.

Ředitel bohunické nemocnice Roman Kraus

"Všichni, co byli v ODS dvacet let, z ní teď utíkají. To mi přijde neseriózní a i s tím jsem pozici na kandidátce přijímal," dodal Kraus.

Na jižní Moravě se při posledních volbách rozdělovalo 23 poslaneckých křesel a letos to bude podobné. U největších stran má šanci uspět zhruba prvních sedm nominovaných, u menších většinou jen lídři nebo dvojky kandidátky.

V případě uznávaných a oblíbených osobností však postup i o několik pozic vpřed na kandidátce není z říše snů.

Například jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD) dali v roce 2010 voliči tolik preferenčních hlasů, že dokázal přeskákat z nevolitelného jedenáctého místa až na první pozici.

Z čtyřiadvacátého místa až na bednu

Podobný úspěch zažil loni i přednosta radiologické kliniky při brněnské fakultní nemocnici Vlastimil Válek, byť v krajských volbách. Z 24. místa na kandidátce TOP 09 poskočil až na třetí volitelnou pozici a stal se krajským zastupitelem.

I proto jej nyní strana nasadila ve volbách do Sněmovny vysoko - jako čtvrtého na kandidátce.

Pokud by se lékař Ziegelbauer přece jen do Sněmovny dostal, práce poslance se nebojí.

"Věnoval bych se zdravotnictví, podporoval bych i sportování širších vrstev mládeže, která v dnešním přetechnizovaném světě vysedává u počítačů," vypíchl Ziegelbauer.

Pěvkyně Viera Maňásková kandidující za ČSSD by zase chtěla zlepšit sociální zázemí žen a dětí.

"Pořád se říká, že je žen v politice málo. Proto jsem se rozhodla vůbec poprvé v životě kandidovat. Doufám, že bych mohla být skokankou a i ze třináctého místa se do Sněmovny probojovat," popsala pěvkyně se slovensko-maďarskými kořeny.

Kandidátky jsou také plné oblíbených starostů

Kandidátky se také hemží řadou oblíbených starostů. Jedním z nich je třeba Zdeněk Peša za KDU-ČSL, který vede Olešnici už devatenáct let.

Zdeněk Peša, KDU-ČSL

Za SPOZ zase kandiduje Vladimír Paulík, starosta Petrovic, jež získaly několik ocenění v soutěži Vesnice roku.

Na spodních místech kandidátek jsou i dva brněnští náměstci primátora. Robert Kotzian z ODS je na 24. pozici, Ladislav Macek z ČSSD je devatenáctý.

Strana expremiéra Jiřího Paroubka LEV 21 pak nasadila jako dvojku kandidátky podnikatele Petra Michka, který je klíčovým svědkem v kauze Toflova gangu.

Devatenáct stran, z toho sedm nových uskupení

Strany své kandidátky musely odevzdat do středy do 16 hodin. O přízeň voličů se letos uchází devatenáct uskupení, což je stejně jako při posledních volbách před třemi lety.

Mezi stranami je sedm nováčků, například Úsvit přímé demokracie podnikatele Tomia Okamury, ANO Andreje Babiše nebo volební blok Hlavu vzhůru.

Každá strana mohla nominovat maximálně třicet čtyři lidí. I tento počet však mnohá uskupení dávala těžko dohromady, o čemž svědčí i fakt, že devět stran odevzdalo kandidátky poslední možný den.