Matky s malými dětmi, které míří na polikliniku v Bílém domě na Žerotínově...

Matky s malými dětmi, které míří na polikliniku v Bílém domě na Žerotínově náměstí v Brně musejí zamykat kočárky v klecích v přízemí. Nelíbí se jim to. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dětská poliklinika má úzké chodby, kočárkům je proto vjezd zakázán

  • 54
Na vyšetření do dětské polikliniky v Bílém domě míří jen z Brna a přilehlých okresů stovky matek s malými dětmi, často i novorozenci. Kvůli stavu budovy musí ale nechat kočár v kleci v přízemí a k lékaři děti odnést. Matky jsou rozhořčené.

Zřídili si dětskou polikliniku, ale chodily jim tam děti. Pocit, jako by se ocitli ve hře Járy Cimrmana, zažívají rodiče, kteří se vypraví s dítětem v kočárku na vyšetření na polikliniku na Žerotínově náměstí v Brně, známou jako Bílý dům.

K ordinacím, které jsou rozmístěné v několika patrech původně kancelářské budovy bývalého městského výboru KSČ, se totiž nesmí s kočárkem.

„Maminky si na recepci vyzvednou za poplatek padesát korun klíč a kočárek si zamknou do kóje k tomu určené,“ vysvětlil vrátný. „Občas si někdo postěžuje, ale je to kvůli protipožárním předpisům, my s tím nic nenaděláme,“ dodal.

Rodiče tak musí vzít dítě do náručí a vyjet s ním výtahem k ordinaci. Matky, které nějaké vyšetření v Bílém domě se svými dětmi absolvovaly, neskrývají svoje rozhořčení.

„Umístit takhle velkou koncentraci dětských lékařů a specialistů v budově, kde se nedá jezdit s kočárem, je naprostá idiocie,“ popsala svoje pocity šestatřicetiletá Petra Nováčková z Brna. Na polikliniku v centru města vyrazila s půlročním a dvouletým dítětem.

Matky s malými dětmi, které míří na polikliniku v Bílém domě na Žerotínově...
Matky s malými dětmi, které míří na polikliniku v Bílém domě na Žerotínově...
Matky s malými dětmi, které míří na polikliniku v Bílém domě na Žerotínově...

Matkám ukládání kočárků do kójí nevyhovuje, změny se však jen tak nedočkají.

„Zamykat a odemykat ty klece s kočárky s miminem v náručí je artistický výkon. Pokud máte jako doprovod neposedné batole, je to noční můra. A to už vůbec nezmiňuji, že dojet tam autem a zaparkovat jsem raději nezkoušela,“ dodala Nováčková.

„Vůbec mi ten systém nevyhovuje. Zvlášť pokud je člověk objednaný na určitou hodinu a neví předem, že se nemůže nahoru s kočárkem, hodně to zdržuje,“ popsala další žena, která v přízemí zrovna zamykala kočárek, v němž přivezla svého asi ročního syna.

Podle vrátného existují výjimky, pouze pokud je matka těhotná nebo má s sebou tělesně postižené dítě, které nemůže samo chodit. V tom případě můžou rodiče s kočárkem až k ordinaci.

Nováčková poukazuje i na to, že ani do lékárny se nesmí s kočárkem, je totiž v prvním patře.

„Dítě musíte nechat v přízemí, a pokud začne plakat, tak vám ho pohoupají,“ říká s ironií v hlase. A úplnou smůlu mají rodiče dvojčat, protože do úzkých kójí se kočár pro dvojčata nevejde. Musí jej tedy nechat nezamčený bez dozoru.

Náprava? Nejdřív za pět let

„Zaznamenáváme opakované stížnosti, že se na polikliniku nemůže s kočárky. Samozřejmě bychom byli rádi, aby měli rodiče ten komfort, ale kvůli protipožární bezpečnosti to nelze udělat jinak. Chodby nejsou tak široké, aby byly v případě evakuace bezpečné,“ popsala Kamila Krausová, ředitelka Sdružení zdravotnických zařízení II, pod které poliklinika spadá.

Jeho zřizovatelem je město Brno, které za více než dvacet let, co jsou v budově ordinace dětských lékařů, přístup rodičů s malými dětmi neřešilo.

Přitom se nejedná o nějakou krátkodobou, dočasnou potíž. „Zákaz vjezdu kočárků k ordinacím platí, co jsem tady, pět let určitě,“ dodal vrátný. Podle ředitelky výhoda, že jsou všechny odborné ambulance v jedné budově, špatný přístup s kočárky vyvažuje.

Nadějí pro rodiče tak může být plán, že až se opraví budova polikliniky v Zahradníkově ulici, přesunou se ordinace dětských lékařů tam. „Výhledově za pět let,“ odhadla ředitelka Krausová.

Dlouho plánovaná rekonstrukce asi kilometr vzdálené polikliniky Zahradníkova začne letos investicí šesti milionů korun. „Repasují se okna a pokračují opravy sociálních zařízení,“ uvedla Krausová.

Celková rekonstrukce památkově cenného domu vyjde na 360 milionů korun a město na ni chce získat peníze právě prodejem nevyhovujícího Bílého domu.