Škola. Ilustrační foto.

Škola. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zakázat mobily ve školách? To nejde

  • 13
Uprostřed středověku se ozve známé zapípání. "Tak čí je to mobil?" ptá se učitelka dějepisu a očima hledá provinilce, který si nevypnul při vyučování mobil. I tak vypadá podle učitelů výuka. Snad žádná škola není výjimkou.

A to i přesto, že většina školních řádů zakazuje používání telefonu při vyučování. Pro úplný zákaz nošení telefonů do školy by však většina ředitelů ruku nezvedla.

kyberšikana

Kyberšikana je mstivé, opakující se a nepřátelské chování, jehož cílem je ublížit oběti za použití informačních a komunikačních technologií. Může mít řadu podob, například posílání krutých, vulgárních či výhružných zpráv oběti, vytváření webových stránek, na kterých se objevují příběhy, karikatury, vtipy apod., které oběť zesměšňují a ponižují.

"Někde někomu neustále zvoní mobil, ale zatím to tolerujeme," přiznal ředitel brněnské základní školy Úvoz Jan Barák.

Když žákovi zazvoní telefon během výuky, vyučující ho zabaví. "Ale spojení rodičů a dětí je důležité. Máme mnoho žáků přespolních," podotkl Barák.

Podobně mluví ředitelka základní školy v Sirotkově ulici Jana Niznerová. "Zakázat mobilní telefony ve školách úplně, to nejde. Vyvolalo by to konflikt s rodiči, kteří argumentují tím, že chtějí být s dětmi v kontaktu," uvedla Niznerová.

A dodala, že úplným zákazem by se nic nevyřešilo. "Stejně by se našli jedinci, kteří by ho porušovali," dodala.

Zakázat mobily úplně?

Podle ředitele školy v Herčíkově ulici by navíc nebylo jednoduché zakázat mobily úplně. "Muselo by se to dát do školního řádu, který schvaluje školská rada," uvedl Petr Halík.

Některé školy v minulosti dokonce narazily u školní inspekce, když zabavily mobil žákovi, který porušil školní řád a mobil používal při hodině. Od ledna proto platí nový pokyn ministerstva školství, díky kterému mohou ředitelé zakázat používání mobilních telefonů v hodinách. To už však ve většině škol platí dávno.

Pokyn, který poprvé definuje takzvanou kyberšikanu, má zamezit například tomu, aby žáci zneužívali kamery a fotoaparáty na mobilních telefonech k zesměšňování učitelů.

"Ale problémy takového rázu, že by někdo někoho nahrával, zatím nemáme," podotkl Barák.