Jihomoravské firmy očekávají nárůst zakázek. Přijmou nové zaměstnance.

Jihomoravské firmy očekávají nárůst zakázek. Přijmou nové zaměstnance. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zakázky v Brazílii a Číně. Rok 2015 bude pozitivní, odhadují firmy

  • 0
Jihomoravské firmy se do roku 2015 vrhají s optimismem. Nabírají zaměstnance, vyhlížejí řadu nových zakázek a očekávají nárůst tržeb. Přibudou také nová pracovní místa.

Generální ředitel společnosti Královopolská Ria Ctirad Nečas je při pohledu do následujících měsíců optimista. Brněnská firma, jejíž roční tržby se pohybují mezi jednou a půl a dvěma miliardami korun, má zajištěné zakázky na dva roky dopředu.

„Na konci loňského listopadu jsme získali kontrakt na výstavbu paroplynové elektrárny v Turecku a připravených máme několik dalších zakázek z oblasti energetiky. V roce 2016 se doufám podaří odstartovat naši největší zakázku - paroplynovou elektrárnu v Indii,“ konstatoval Nečas. Společnost tak sahá po zakázce v indickém svazovém státu Rádžasthán za čtrnáct miliard korun.

A důvody k optimismu mají v novém roce 2015 i další jihomoravské firmy. Úspěšný rok vyhlíží největší středoevropský výrobce ložisek - brněnský koncern ZKL.

„Očekáváme nárůst tržeb o 10 až 12 procent, a to hlavně díky plánovanému zvýšení prodejů v Indii a v západní Evropě. Naše ložiska například v Brazílii použijí v drtičích a důlních výtazích. Velkorozměrová ložiska dodáme pro německou energetickou společnost Vattenfall,“ konstatoval generální ředitel ZKL Jiří Prášil. I proto teď podnik rekonstruuje svou brněnskou halu a plánuje rozšíření výroby a nabídky ložisek i nábor desítek nových zaměstnanců.

Nové pracovní příležitosti také pro vysokoškoláky

Strojírenství se bude dařit také ve Vyškově. Prosperitu očekává například firma SMC Industrial Automation. O větší expanzi ale musí nejprve rozhodnout vedení. „Počítáme pro letošek s růstem. Stavíme proto i novou výrobní halu. O konkrétních podrobnostech naší strategie se ale nyní rozhoduje v Japonsku, proto není možné být konkrétnější,“ konstatoval ředitel vyškovského závodu Vratislav Staněk. Firma se 110 zaměstnanci chce podle něj dále nabírat, o tempu rozhodne japonský majitel.

Otřepání z krize Společnost Gumotex, která vyrábí v Břeclavi gumy pro automobilový průmysl nebo třeba nafukovací lodě, si v roce 2015 maluje významný růst objemu zakázek - a to o 10 až 15 procent oproti loňsku. Polovina tržeb, 2,4 miliardy korun, přitom připutuje ze zahraničí. „Abychom více zakázek zvládli, počítá firma s náborem zhruba šedesátky zaměstnanců,“ konstatoval zástupce Gumotexu Vladimír Chmela.

Oklepání z krize potvrzuje generální ředitel společnosti Autocont, která dodává řadě firem informační technologie a jedno ze svých středisek má v Brně. „Některé firmy v letech krize omezily projekty a neobnovovaly technologie, byť byly za zenitem životnosti. Nyní vidíme, že už začínají být odvážnější. I my proto letos budeme hledat nové spolupracovníky, kteří nám pomohou pokrýt poptávku. Připravujeme rozšíření spolupráce s vysokými školami, kde je chceme hledat,“ naznačil Biolek šanci pro posluchače Masarykovy univerzity či Vysokého učení technického.

Z nového roku se těší i jihomoravští vinaři. Například znojemský Lahofer by kromě rozšíření prodejů v tuzemsku a na Slovensku rád pronikl i na další zahraniční trhy. Chce se zaměřit na Polsko a Čínu. „Velkou loňskou investicí byl pro nás nákup Vinařství Hanzel v Miroslavi. Také jsme spustili nový e-shop zaměřený na znojemskou vinařskou oblast. Letos zvažujeme zhruba milionovou investici do nové, velice atypické turistické atrakce spojené s naším vinařstvím. Ale na podrobnosti je ještě brzy,“ konstatoval marketingový a obchodní ředitel Lahoferu Daniel Smola.

Optimistická nálada se přitom promítne i do platů Jihomoravanů. „Určitě je nyní situace lepší, než byla v roce 2013. Jihomoravské společnosti získávají nové zakázky a podle toho si také mohou dovolit více motivovat zaměstnance,“ konstatoval už dříve šéf Krajské hospodářské komory jižní Moravy Petr Kostík. Hospodářská komora přitom odhaduje, že mzdy porostou v rozmezí dvou až tří procent.