Zakázky za více než 11,5 milionu korun vyhrála slavkovská firma JM Demicarr. Spolumajitelem firmy je přitom starší bratr starosty Slavkova Ivana Charváta (ODS) Miroslav Charvát. (ilustrační foto)

Zakázky za více než 11,5 milionu korun vyhrála slavkovská firma JM Demicarr. Spolumajitelem firmy je přitom starší bratr starosty Slavkova Ivana Charváta (ODS) Miroslav Charvát. (ilustrační foto) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zakázky za miliony vyhrála ve Slavkově firma starostova bratra

  • 5
Ve Slavkově u Brna vyhrály v posledních dvou volebních obdobích veřejné zakázky za desítky milionů korun firmy spřízněné s vedením města. Radnice ale žádný zákon neporušuje. Podle politiků je vše jen shoda náhod.

Letos v březnu MF DNES upozornila na to, že ve Šlapanicích dostávají veřejné zakázky lidé spojení s radnicí (více čtěte zde). A není to ojedinělý případ v kraji. Podobné to je i ve Slavkově u Brna.

Veřejné zakázky na dosah

Veřejné zakázky z Brna a užitečné informace pro uchazeče najdete na informačním portálu České Zakázky.cz

Seznam zakázek za posledních osm let, který si redakce od městského úřadu vyžádala podle zákona o svobodném přístupu k informacím, ukázal, že i ve Slavkově vyhrávají zakázky firmy, jejichž majitelé nebo jejich příbuzní sedí na radnici. Například zakázky za více než 11,5 milionu korun vyhrála slavkovská firma JM Demicarr.

Spolumajitelem a jednatelem firmy, která se zabývá stavbou hřišť a umělých povrchů, je přitom starší bratr starosty Slavkova Ivana Charváta (ODS) Miroslav Charvát.

„Každý má někde bratra, co vám mám na to říct,“ reagoval Miroslav Charvát na otázku, zda zakázky nezískala jeho firma i díky tomu, že jeho blízký příbuzný sedí v čele radnice.

„Že tam je, nemělo vůbec žádný vliv na to, že jsme vyhráli. Prostě tehdy se ve Slavkově stavěla hřiště, která my děláme,“ dodal.

Miroslav Charvát byl navíc v minulém volebním období zastupitelem za Stranu zelených, která tvořila koalici s vítěznou ODS. V tomto volebním období už se znovu do zastupitelstva nedostal.

V době, kdy byl Charvát v zastupitelstvu, získala jeho firma nejvíc městských zakázek, bezmála za deset milionů korun.

Jeho bratr Ivan, starosta Slavkova, říká, že nikdo z nich nebyl členem žádné výběrové komise, která rozhodovala o zakázkách města. „Bratrova firma se přihlásila od roku 2006 do čtyř ze šesti výběrových řízení, které město Slavkov u Brna vypsalo. Nabídla nejnižší cenu a nejvyšší záruky, proto zvítězila,“ řekl starosta.

Protikorupční expert Martin Kameník z nevládní organizace Oživení říká, že pokud firma vyhrála podle pravidel díky nejnižší nabídnuté ceně, radnice žádný zákon neporušila.

„Může to sice budit řadu podezření, ale pokud proběhlo transparentní výběrové řízení a ani poté se například zakázka nenavyšovala, pak je to podle zákona v pořádku,“ popsal Kameník. A podobné je to i s dalšími zakázkami.

Pětina zakázek pro zastupitele

Veřejné zakázky za více než 65 milionů korun získal zastupitel za ODS Jan Reichl a jeho firma Reistav. Šlo o různé stavební práce, rekonstrukce chodníků nebo opravy městských domů. Firma koaličního zastupitele dělala pro město kolem dvaceti procent všech veřejných zakázek, a naopak třeba v letech 2009 a 2010 tvořily městské zakázky asi tři čtvrtiny z celkových tržeb firmy Reistav.

Ani zde podle starosty ani Jana Reichla nehrálo roli, že Reichl je vlivným koaličním zastupitelem, spolustraníkem starosty a také sedí v Komisi pro rozvoj města, která zastupitelům doporučuje, do jakých projektů by mělo město investovat a co opravit.

„Reichl nerozhoduje o tom, zda chodník, střecha nebo fasáda potřebuje opravit,“ uvedl starosta Charvát.

„Konečné slovo má zastupitelstvo. Jeho poradní hlas v komisi ale může pomoci ušetřit díky novým technologiím, které lidé z úřadu nemusí znát,“ myslí si starosta Charvát. A dodal, že postupy pro výběrová řízení jsou striktně dané a svým způsobem je jedno, zda Reichl věděl, co konkrétního se bude ve Slavkově opravovat.

„My jsme zakázky vysoutěžili, nebyly nám přiděleny, rozhodovala nejnižší cena. Jsme místní firma a je logické, že sháníme práci blíž než daleko. Že jsem zastupitel, na to nemělo žádný vliv,“ řekl Reichl.

Lidé z komise mají také firmy

Také další členové Komise pro rozvoj města mají úspěšné stavební firmy, které ve Slavkově vyhrávají městské zakázky.

Patří mezi ně brněnská firma SKR stav, jejímž spolumajitelem a prokuristou je Per Skřivánek. „Jeho zkušenosti a odborné znalosti jsou mnohdy pro rozhodování velmi cenné,“ myslí si starosta.

Firma SKR stav se účastnila deseti vyhlášených výběrových řízení a čtyři z nich vyhrála díky nabídce nejnižší ceny. Dohromady tak utržila přes 47 milionů korun, a to například za rozšíření Mateřské školy Zvídálek a rekonstrukci základní školy.

Ani podle Skřivánka nemělo jeho členství v komisi žádný vliv na to, že jím spoluvlastněná firma vyhrála veřejné zakázky. „Samozřejmě, že nikoliv,“ odpověděl stručně na zaslaný dotaz, zda nemohla být firma SKR stav ve výhodě oproti ostatním uchazečům.

Také další člen komise Jiří Pospíšil má firmu. Společnost Termo CZ, jejímž je polovičním majitelem, získala menší zakázky na různé instalatérské a topenářské práce v městských bytech. Za posledních osm let jí město zaplatilo více než 2,8 milionu korun.

„Dlouhodobě spolupracujeme se čtyřmi místními topenářskými firmami. Je to dáno i jejich operativností a znalostí budov. I když na tyto dodávky nebyla vypsána soutěž, neznamená to, že jsme si nedělali poptávkové řízení,“ popsal starosta. Podle něj je myšlenka, že by členství v komisi bylo podmínkou pro úspěšnost v konkurenčním boji, nesmyslná a nelogická.

„Proč by vedení radnice a členy komise už neprošetřovala policie? Po tolika kontrolách, kterými procházíme každý rok, by se snad ukázalo, zda porušujeme zákony nebo zda přidělujeme zakázky za členství v komisích,“ dodal starosta Charvát.

Dosavadní zákon na podobné případy nepamatuje. Ale právě takovéto sporné případy by měla řešit novela zákona o střetu zájmů. V září ji hodlá předložit k projednání ve výborech sněmovny Úřad vlády, který ji připravuje už déle než rok.