Alternativou k pálení trávy jsou kompostéry. Ilustrační snímek.

Alternativou k pálení trávy jsou kompostéry. Ilustrační snímek. | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Přichází období pálení trávy. Někde mohou dvě hodiny týdně, jinde kdykoli

  • 2
Zahrádkáři po zimě uklízejí a ze zahrad se line dým, který obtěžuje lidi v okolí. Některé obce proto už pálení omezily a přidala se k nim i větší města, jako jsou Brno či Vyškov. Shrabaná tráva a listí může hořet jen v některé dny a určité hodiny. V Brně řeší tuto problematiku každá městská část po svém.

„Je to o zvyku. Záleží na zástavbě. My jsme zavedli vyhlášku na žádost občanů,“ vysvětlila starostka Nového Lískovce Jana Drápalová, která je zároveň náměstkyní primátora a předsedkyní Strany zelených. Lidé v Lískovci mohou na zahradě pálit odpad jeden den v týdnu.

Naproti tomu v Židenicích žádné podobné omezení není. Což mnohé obyvatele zlobí. V diskusním fóru na židenických webových stránkách lze najít několik stížností. Změna se ale nechystá.

„Je to tak v jiných městských částech i v menších obcích okolo Brna. Nechápu, proč ne i v Židenicích. Majitelé zahrádek by měli brát ohled na své sousedy. Nejenže potřebujeme větrat, ale také na zahradách necháváme spát děti v kočárku nebo sušíme prádlo,“ postěžovala si Kristina Vícenová.

Vyhlášku omezující pálení schválili nedávno v Drnovicích na Blanensku. Už před třemi lety tam zavedli do každé domácnosti kompostér, přesto ale lidé kouřem ze zahrad zamořovali celou obec.

„Vedla se o tom dlouhá debata na zastupitelstvu a nakonec zvítězila varianta, že se nebude smět pálit o víkendu a ve státní svátky,“ uvedl starosta Drnovic Petr Ducháček. Na zasedání se na tom shodli zastupitelé i dvacítka přítomných občanů.

V Újezdu se může pálit jen dvě hodiny týdně

Striktní zákaz pálit trávu na zahradě kromě dvou hodin týdně mají už delší dobu v Újezdu u Brna. „U nás se může pálit jen v sobotu mezi druhou a čtvrtou hodinou, ale lidé toho využívají čím dál méně,“ uvedl starosta Jan Hradil.

Důvodem je zřejmě i to, že město nabízí dva měsíce v roce svoz biologického odpadu, naplněný pytel stačí dát k popelnici. Celý rok navíc lidé mohou biologicky rozložitelný odpad vozit do sběrného dvora.

V Sokolnicích obec vyhlásila anketu. Z té ale vyplynulo, že lidé žádné omezení na zahradách nechtějí. „Spíš se snažíme mezi lidi šířit osvětu. Rozdali jsme jim kompostéry, máme sběrný dvůr, kam odpad ze zahrady můžou vozit,“ sdělil místostarosta Sokolnic Jiří Životský.

Mírně skeptický je k podobným vyhláškám Ivo Kropáček z Hnutí Duha. „Vždy je lepší nejdříve nabídnout pozitivní alternativu, než hned něco zakazovat,“ řekl Kropáček.

Místo ohně kompostér

Takovou alternativou může být od dubna i nová povinnost měst zajistit třídění bioodpadu. Brno už podle náměstkyně primátora Drápalové tuto možnost pro obyvatele chystá. „Počítá se s tím, že tam, kde k tomu jsou podmínky, nabídne město lidem kompostéry,“ uvedla Drápalová.

Kompostér dostanou hlavně Brňané, kteří bydlí v rodinných domcích. V bytových domech by mohli dostávat pytle na bioodpad, hnědé kontejnery na bioodpad se na sídlištích neplánují.

Zavedení třídění rozložitelného odpadu vítají hasiči. Věří, že díky tomu ubude požárů. „Na jaře to bývá o stovky požárů víc. Většinou kvůli lidské nedbalosti, když například oheň špatně uhasí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Příkazský.

Fyzické osoby pálení trávy a listí ze zákona hlásit nemusí, přesto tak lidé často činí. Hasičům tak ušetří případný zbytečný výjezd. Pálení ale musí vždy nahlásit podnikatelé. V opačném případě může pokuta ve správním řízení dosáhnout desítek tisíc korun.

Zcela zakázáno je vypalování suché trávy a pálení mokrého porostu. „Ze zákona se můžou pálit jen suché rostlinné materiály,“ dodal Příkazský.