Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Žáků na jižní Moravě ubývá, ale školy zůstávají

Do posledního místa žáky zaplněná třída na střední škole? Na jižní Moravě už věc téměř nevídaná, zejména pokud jde o učňovské obory. I když do středoškolských lavic zasednou od září všichni deváťáci, kteří si podali přihlášky, zůstane volných 2 250 míst.

"Kraj otvírá 660 oborů, u 379 z nich je zájem žáků menší než počet nabízených míst, u 190 oborů dokonce zájem nedosahuje ani padesáti procent,“ potvrdil krajský radní zodpovědný za školství Miloš Šifalda.

A bude hůř. Podle odhadů se za dva roky bude na střední školy hlásit až o čtvrtinu méně dětí. Silné ročníky z posledních let začnou do škol nastupovat nejdřív za 12 let. Přesto kraj žádné rušení škol nechystá. A to ani pokud jde o učiliště, o které je stále menší zájem.

Obory se rušit nebudou
"Situace zatím není tak dramatická a i po zlomu v roce 2010 až 2011 se školy budou vylidňovat postupně asi čtyři roky. A my máme zájem udržet každý obor, o který je na trhu práce alespoň minimální zájem. Navíc je jednodušší a levnější držet obor s méně žáky, než jej zrušit a po pár letech znovu otevírat,“ vysvětlil Šifalda.

. Středoškolská nej v Jihomoravském kraji

Nejžádanější obory: obecně gymnázia; automobilový průmysl; hotelnictví a cestovní ruch; kadeřník, kosmetička
Oborem s největším poklesem zájmu je stavebnictví (například zedník a pokrývač)
Nejžádanější střední školy: osmiletá gymnázia (Matyáše Lercha a na Kapitána Jaroše v Brně); konzervatoř (hlavně hudebně dramatický obor a zpěv); střední škola umění a designu

"Problém se bude muset do budoucna řešit,“ připustil. Zabývat se jím ale bude nejdříve nové vedení kraje po podzimních volbách.

Pomáhá i pestrá nabídka
Už nyní podle něj řada škol sama vyjednává s konkurencí o udržení některých oborů a o tom, kde zůstanou. Koncentrace žáků na jednom místě i za cenu horší dojezdnosti se totiž může příznivě odrazit třeba v lepší vybavenosti školy a hlavně menším potížím s financováním. Držet třídy s třemi či pěti žáky není pro učiliště rentabilní.

Přilákání žáků na pestrou nabídku oborů není všelék. "Vsadili na to třeba na Vyškovsku a na některé obory se nepřihlásil vůbec nikdo. Celkově tam je zájem jen o 14 procent nabízených míst pro učně,“ popisuje Šifalda. Připustil také, že zájem o stejné obory je rozdílný i podle toho, o jakou školu konkrétně jde.