Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z...

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. Při stavebních úpravách však porušil zákon a bystrcký stavební úřad mu nakázal přístavbu odstranit | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na brněnské úředníky cílí žaloba. Kvůli černé stavbě náměstka primátora

  • 25
Kroky úředníků, díky kterým se rodině Ladislava Macka - náměstka brněnského primátora - daří legalizovat černou stavbu své chaty s bazénem u Brněnské přehrady, prověří soud i magistrát.

Na první pohled vypadají barevná políčka v mapě okolo brněnské přehrady jako nevinné dětské omalovánky. Při podrobnějším studiu územního plánu a jeho změny z roku 2011 je však patrné, že díky změně barev u jednotlivých pozemků si Brno dobrovolně udělalo ze stavební parcely parcelu nestavební.

Chata u přehrady

Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z...

Podivné okolnosti provázejí přestavbu chaty od počátku. Místo
ohlášené rekonstrukce totiž majitelé původní stavbu zbourali
a na základech postavili větší budovu. To následně posvětil odbor územního a stavebního řízení na magistrátu, který spadal do náměstkovy působnosti v minulém volebním období.

A ještě tím navíc umožnilo postupnou legalizaci černé stavby rodinné chaty primátorova náměstka Ladislava Macka (ČSSD).

O drobné změně územního plánu, kterou schválili magistrátní úředníci v roce 2011, už MF DNES v minulosti informovala (čtěte zde).

Strana zelených ovšem nyní upozornila, že změnu úředníci patrně schválili v rozporu se zákonem - nehlasovali o ní totiž zastupitelé.

O změně dokonce ani nevěděli, vše se odehrálo jen na odboru územního plánování a rozvoje. Opoziční zelení se kvůli tomu rozhodli podat na magistrátní odbor žalobu ke krajskému soudu.

Ten bude nyní rozhodovat o tom, zda úředníci svým neveřejným rozhodováním chybovali a zda jsou jejich kroky platné.

"Město bylo bez souhlasu volených zástupců občanů připraveno o plochu využitelnou v budoucnu k výstavbě veřejného sportoviště. Právo stavět naopak získala rodina náměstka primátora, pod kterého úředníci přímo spadají. To je neuvěřitelný konflikt zájmů. V Brně už není možné věřit tomu, že změny územního plánu jsou připravovány objektivně a nestranně," kritizuje opoziční zastupitel Martin Ander (SZ).

Rodině se podařilo legalizovat hřiště a bazén

O změnu územního plánu tehdy požádala dcera primátorova náměstka Michaela Kelblová. Chtěla, aby se plocha určená pro výstavbu veřejných sportovních zařízení přesunula z městských pozemků o 60 metrů na západ pod pozemek, kde vlastní chatu.

Díky tomu pak rodina následně uspěla v legalizaci stavby hřiště a bazénu, která byla původně provedena bez potřebných povolení. Na městských pozemcích poté zůstala vymezena plocha pro městskou zeleň, kde se stavět naopak nesmí.

Náměstek Macek dlouhodobě tvrdí, že s kauzou chaty nemá nic společného a vše vyřizuje jeho dcera. Dění kolem stavby navíc nekomentuje. Podle informací MF DNES ale Kelblová v minulosti podepsala plnou moc, díky které za ni mohl její otec jednat. A tedy vyřizovat tuto záležitost s úředníky odboru územního plánování, který patří do jeho resortu.

Tito úředníci přitom kroky vedoucí k legalizaci chaty postupně posvěcují. "Odbor územního plánování a rozvoje neshledal žádné důvody k neprovedení úpravy," konstatovala například mluvčí magistrátu Soňa Haluzová v roce 2012 poté, co úředníci změnu v územním plánu schválili.

Nyní navíc chce rodina vyřešit i to, že bazén a další zázemí chaty stojí na pozemku města. Nabídli proto městu směnu za jiný pozemek na opačném břehu přehrady.

Jak ovšem informovala MF DNES v pondělí, provází i tento krok k legalizaci sídla pochybnosti (čtěte zde). Díky znaleckým posudkům se například podivně proměňovala cena pozemku, který rodina Brnu nabízí.

"Považujeme za krajně nehospodárné, aby Brno směnilo pozemek, který je podle územního plánu určen k zastavění například hotelovým komplexem, za částečně zalesněnou plochu, na které není možné stavět vůbec nic. Je rozhodně v rozporu s veřejným zájmem, aby soukromníci oplocovali městské plochy a pak se tyto problémy hojily směnami s jinými pozemky," kritizuje starosta Kníniček Martin Žák (TOP 09). Právě na katastru Kníniček problematická chata leží.

O směně měla Rada města Brna hlasovat ve středu, nakonec však bod z jednání zmizel. A primátor Roman Onderka (ČSSD) také oznámil, že podrobnosti směny prověří magistrátní odbor kontroly. Výsledky tohoto prověřování chce mít primátor k dispozici v polovině června. Teprve poté se patrně o směně bude hlasovat.