Boris Ingr obviněný z vraždy své manželky a spisovatelky Simony Monyové stanul...

Boris Ingr obviněný z vraždy své manželky a spisovatelky Simony Monyové stanul před Krajským soudem v Brně. | foto: ČTK

Žalobkyně navrhla Ingrovi za vraždu Monyové 10 až 14 let za mřížemi

  • 33
Deset až čtrnáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Takový trest navrhla žalobkyně Iveta Eichlerová Borisi Ingrovi, který se před brněnským krajským soudem zpovídá z vraždy své manželky Simony Monyové. Podle žalobkyně není pochyb o tom, že čin nejen spáchal, ale navíc byl během něj zcela při smyslech. Rozsudek padne za týden.

"V úmyslu usmrtit napadl Simonu Ingrovou šesti bodnými ranami. Podle mého mu byla uvedená trestná činnost v plném rozsahu prokázána," uvedla v úvodu závěrečné řeči státní zástupkyně Eichlerová.

O tom, že Ingr svoji manželku zavraždil, podle ní není pochyb. "Z volání na tísňovou linku vyplývá, kde se daná událost stala i kdo to udělal. Je zde také popisováno, že došlo ke zranění břicha a hrudníku," odkázala se na nahrávku tísňového volání z 3. srpna, kdy se vražda v brněnských Obřanech stala.

Ze znaleckého posudku pak podle žalobkyně jasně vyplynulo, že Monyová utrpěla hned dvě závažná poranění - smrtelnou ránu, která přeťala horní dutou žílu, a poranění boku, které zasáhlo játra a jež jí prokazatelně způsobila jiná osoba. "Znalec uvedl, že se jednalo o násilí velké intenzity," dodala.

Z výpovědí dalších svědků je pak podle státní zástupkyně jasné, že Boris Ingr byl jedinou osobou, která byla v době vraždy v domě se Simonou Monyovou. Jak uvedla přítelkyně spisovatelky Monyové Gabriela Ondrášková, z domu byla navíc před vraždou slyšet hádka

Nepříčetný nebyl, výpadku paměti žalobkyně nevěří

Eichlerová se zabývala i otázkou, zda byl Ingr v době činu při smyslech. Opírala se zejména o znalecký posudek psychiatričky Marty Holanové, která uvedla, že Ingr netrpěl žádnou poruchou, která by ovlivnila jeho rozpoznávací a ovládací schopnost. Racionální chování pak dokládá i svědectví zasahující lékařky.

K údajnému Ingrovu výpadku paměti, který ve svých posudcích vyvracely znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie, Eichlerová řekla, že ho považuje za formu obhajoby. "Do jisté míry je považuji za účelové," doplnila.

Provedené důkazy podle Eichlerové postačují k tomu, aby soud Ingra shledal vinným z vraždy Simony Monyové. Státní zástupkyně navrhla uložit mu trest v dolní polovině zákonné sazby, tedy od deseti do čtrnácti let. "Na jeho straně je jen jeho dosavadní trestní bezúhonnost," vysvětlila.

Obhájce: Co a jak se stalo, se nedá s jistotou říci

Ingrův advokát Miroslav Klusáček ve své závěrečné řeči na otázku paměti svého klienta navázal. "Bylo by pro něj lepší, kdyby si ty události pamatoval. Domnívám se ale, že spekulace, zda si to pamatuje, či nepamatuje, nejsou na místě. Nikdo to totiž není schopen zcela vyloučit," řekl úvodem.

Jak dále uvedl, podle znalce z oboru soudního lékařství Michala Zeleného se nezjišťovalo, zda Ingr utrpěl otřes mozku, který by mohl vést ke ztrátě paměti. K otázce příčetnosti svého klienta dodal, že únava z nevyspání, napětí a vyhrocená situace v kombinaci s léky, které Ingr běžně užíval, mohly vést ke změně vědomí.

Klusáček se jednotlivě vyjadřoval i k dalším svědeckým výpovědím. Odmítl například tvrzení přátel a rodiny zavražděné, že by byl Ingr na své manželce ekonomicky závislý. "Svědci uvedli, že neví, jaké příjmy měl, ani jak to bylo u nich doma zařízené," vysvětlil advokát.

V závěru pak soudu zdůraznil, že jelikož si Ingr na události z 3. srpna nevzpomíná, nelze spolehlivě říci, co se v domě vlastně odehrálo. "Je otázkou, co a jak se stalo. Mohlo jít o obranu. Nelze říci, že se to odehrálo, jak je řečeno v obžalobě," řekl právník.

Senát pod vedením soudkyně Dany Kancírové následně vyzval k důkladnému zvážení všech okolností případu. "V případě jakýchkoli pochybností by měl soud rozhodnout tak, že obžalovaného zprostí obžaloby," dodal Klusáček.

Přišel jsem o to, co mi bylo nejdražší, řekl Ingr

Práva závěrečné řeči využil i pětačtyřicetiletý Boris Ingr. I když si podle svých slov nic nepamatuje, uvedl, že toho, co se stalo, lituje. "Děti přišly o matku, bratr o sestru a otec o dceru. To je věc, která se napravit nedá."

Stejně jako v předchozích dnech, kdy hlavní líčení probíhalo, zdůraznil, jak moc mu na manželce záleželo. "Byla to nejen skvělá spisovatelka, ale i skvělá ženská. Přišel jsem o to, co mi bylo nejdražší," řekl.

Přestože při hlavních líčeních v minulém týdnu i ve středu Ingr vypadal klidně a vyrovnaně, bylo na něm při závěrečné řeči znát dojetí. Když ho justiční stráž usadila zpět na jeho místo, plakal a slzy si často otíral kapesníkem.

I když všechny strany přednesly ve středu svou závěrečnou řeč, verdiktu se zatím Ingr nedočkal. A ještě nejméně týden se jej nedočká, soudkyně Dana Kancírová totiž hlavní líčení odročila na středu 29. února.