Stíhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl se k nejnovějšímu rozhodnutí

Stíhaný šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl se k nejnovějšímu rozhodnutí žalobců nevyjádřil. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Žalobce: Při dokazování své neviny porušil šéf brněnských strážníků zákon

  • 5
Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl se kvůli zneužití pravomoci úřední osoby dostal do ještě větších potíží než dosud. Vyšetřovatelé případu totiž zjistili, že při shánění důkazů na svoji obhajobu Přikryl znovu zneužíval své pravomoci. V úterý proto státní zástupce podal návrh na jeho potrestání ve zkráceném řízení.

Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl je od prosince stíhán kvůli machinacím s pokutami za parkování. Primátor Roman Onderka (ČSSD) ho však z funkce neodvolal, strážníkům tak Přikryl stále šéfuje (více o manipulacích s pokutami čtěte zde).

A právě toho podle žalobců zneužil, když sháněl důkazy na svoji obhajobu. "Dnešního dne byl podán návrh na jeho potrestání pro přečiny neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl pro MF DNES v úterý dopoledne mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.

Popsal také způsob, jak Přikryl tyto činy spáchal. "K soudu zaslal listiny obsahující osobní údaje osob, vůči kterým v minulosti Městská policie Brno vykonávala svoji pravomoc při prošetřování přestupků v dopravě. Tyto údaje získal neoprávněnou lustrací informačního systému Městské policie Brno a učinil tak nikoli v rámci zákonem stanovených práv a povinností obecní policie, ale pouze za účelem své obhajoby v jiném trestním řízení, tedy v soukromé věci," přiblížil Petrásek.

K těmto důkazům by se přitom správně měla dostat pouze policie, nikoliv stíhaný Přikryl, který si navíc mohl mezi listinami vybírat podle svého uvážení. Podle zákona mu za to hrozí až pět let vězení.

Žalobci v tomto případě podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení. Teoreticky se tak může stát, že bude Přikryl za tento čin odsouzen ještě dříve, než bude odsouzen za machinace s pokutami za parkování. Rozhodnutí, jak postupovat dál, je nyní na straně soudu.

Celé trestní stíhání Jaroslava Přikryla kromě toho provází řada dalších nezvyklých okolností. V době, kdy bylo toto stíhání zahájeno, si například městská policie začala narychlo za právní poradenství platit právničce, která soukromě zastupuje právě Přikryla a mohla se tak dostat do střetu zájmů. (o tom, kolik jí městská policie platí ze svého rozpočtu, čtěte více zce).

Přikrylova partnerka navíc musela opustit své místo na městském státním zastupitelství. Existovalo totiž podezření, že vynášela informace ze spisů ve prospěch Přikryla. I proto si případ manipulace s pokutami převzali jiní žalobci.

I přes to všechno Přikryl stále zůstává ve funkci. A to i podle zákona o obecní policii. O tento status může přijít až tehdy, kdyby ho soud pravomocně odsoudil za úmyslně spáchaný trestný čin. A dokud nepřijde o status strážníka, může ho primátor na základě svého politického rozhodnutí ponechat i ve funkci ředitele městské policie.

Právě na pravomocný verdikt hodlá primátor Onderka čekat. "Jsem překvapen, že první kauzu pana Přikryla řeší policie už rok a stále není ukončena. A následně je zde nová kauza, která je řešena dokonce ve zkráceném řízení. Připomíná mi to případ bývalého policejního prezidenta, který byl ve zkráceném řízení do měsíce odsouzen a následně za dalších šest měsíců osvobozen. Zajímavé, normální nebo účelové? Nechť si každý udělá obrázek sám," podotkl k aktuálnímu dění Onderka.

Stíhaný Jaroslav Přikryl se k nejnovějšímu rozhodnutí žalobců nevyjádřil.