Projev v mešitě se může stát trestným činem.

Projev v mešitě se může stát trestným činem. | foto: Adéla Dražanová, iDNES.cz

Za projev v brněnské mešitě může jít muslimský lídr k soudu

  • 104
Česká policie se zřejmě poprvé po roce 1989 bude vážně zabývat náboženským kázáním. Městské státní zastupitelství v Brně totiž posoudilo projev lídra českých muslimů během setkání v brněnské mešitě jako možný trestný čin a případ předalo policii.

V Česku usazený Iráčan Muneeb Hassan Alrawi v modlitebně cituje islámské učence a mluví o tom, že muslimští rodiče mohou své děti bít, pokud se nemodlí k Alláhovi. Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Alrawi také říká, že muslimové mají vychovávat své děti k nenávisti k takzvanému kufru. Tímto termínem se v islámu označuje nevíra v Alláha a podle některých výkladů pod něj spadají i lidé, kteří nepřijali islám.

Nahrávku s kázáním pověsil na internet brněnský aktivista Lukáš Lhoťan, který byl osm let muslimem, ale poté jejich řady opustil. Trestní oznámení následně podalo Občanské sdružení ateistů ČR.

"Nejvíc nás naštvalo to bití dětí. Výroky považujeme za nebezpečné i proto, že čeští muslimové po deseti letech od registrace jejich náboženské společnosti mohou příští rok žádat o povolení náboženské výuky ve školách," říká Slávek Černý ze sdružení ateistů.

Může jít o šíření nenávisti proti skupině obyvatel

Brněnský státní zástupce Jan Petrásek se domnívá, že Alrawiho projev znaky trestného činu naplňuje. "Je tu důvodné podezření ze šíření nenávisti proti skupině obyvatel. Pokud si do kázání za slovo nevěřící dosadíte slovo Rom, byl by tento čin jistě stíhán," prohlašuje Petrásek.

Alrawi své vystoupení v mešitě hájí. Neútočil prý proti lidem, a navíc podle něj šlo pouze o překlad projevu někoho jiného. "Myslím, že slova nikomu nevadí, vadíme jim my, muslimové jako takoví. Je to jako v Egyptě, nebylo by to poprvé, kdy by byla k něčemu podobnému využívána justice," argumentuje Alrawi.

Zmíněný projev zazněl už v roce 2010, takže předseda muslimů už nemůže být stíhán jako fyzická osoba, protože čin je promlčený. Pokud však policie usoudí, že Alrawi vystupoval jako představitel právnické osoby, tedy Islámské nadace v Brně, kterou vede, promlčecí lhůta se na čin vztahovat nemusí. V tom případě mu mohou hrozit dva roky vězení a státní zástupce nevyloučil ani zrušení nadace.

Trestní oznámení na kázání jiného muslima v Brně z roku 2010 už policie jednou obdržela, ze stolu jej však smetla, protože případ byl promlčený.

"Nemám rád lidi, kteří hážou muslimy do jednoho pytle, ale pokud někdo z nich šíří nenávist, měl by být stíhán," domnívá se odborník na extremismus František Kostlán.