Mikulov v podvečer

Mikulov v podvečer | foto: iDNES.cz

Zámecký park v Mikulově se za pomoci skic vrátí do baroka

  • 2
Zámeckou zahradu v Mikulově zničil za druhé světové války obrovský požár. Její původní tvář se městu možná již do tří let vrátí. Obnova parku i zámeckých teras bude stát čtyřicet milionů. Zatímco práce na opravě budovy začaly okamžitě, zámecká zahrada zůstala stranou až do 80. let minulého století.

Do původního stavu má zahradu přivést projekt za zhruba čtyřicet milionů korun. V následujících třech letech čeká zámecký park rozsáhlá výsadba, ale také stavební úpravy teras.

zámecká zahrada v mikulově

Jeden z největších zahradních areálů hradního typu České republiky tvoří četné zahradní terasy, položené v různých výškových úrovních po obvodu Zámeckého kopce v Mikulově.

Od svého založení na přelomu 16. a 17. století do konce druhé světové války patřila zahrada mezi významná díla zahradní architektury. Dlouhá poválečná desetiletí však nebyla udržována a téměř zanikla.

Nyní jsou jednotlivé zámecké terasy postupně obnovovány. Nová kompozice se svým charakterem navrací k původní etapě svého vývoje - italské barokové zahradě na terasách.

Autorem projektu je Ivar Otruba, emeritní profesor zahradnické fakulty v Lednici a architekt ceněný u nás i jinde ve světě.

"Projekt započal před mnoha lety. První fází bylo zřízení botanické růžové zahrady," vysvětluje Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které zámek i park spravuje.

Po vytvoření botanické zahrady si však zahradníci dali na dlouhou dobu pauzu. Teď se znovu pustí do práce podle pozdně renesančních a raně barokních plánů zámecké zahrady.

"Jsou to sice jen skici, ale budeme vycházet i z pozdějších podrobnějších dokumentací," naznačuje Kubín.

Nové prvky

Přesná kopie barokního parku v Mikulově nevznikne. "Půjde o reminiscenci raně barokní zahrady. Nejde o důslednou a pečlivou obnovu toho, co tady bylo, ale pouze o evokaci takového stavu, objeví se v ní řada nových prvků, které se v baroku nepoužívaly," vysvětluje ředitel muzea.

Hlavní část prací se bude týkat rozsáhlého parku ihned za vstupní Försterovou bránou. "Architektonicky se však bude měnit třeba i Oslí dvůr, tedy zahrada mezi proboštstvím a čestným nádvořím," podotýká Petr Kubín.

Podle něho je plánována i obnova všech teras na jižní straně zámku nad Husovou ulicí. Statické zajištění rozpadajících se teras je nutnou podmínkou k tomu, aby se mohlo začít se zahradnickými pracemi.

Unikátní schodiště

Perličkou úprav bude obnova schodiště, které na počátku osmnáctého století vedlo ze zahrady do saly terreny. Ve své době bylo unikátním stavebním prvkem.

"Propojit zámek postavený na holé skále vysoko nad městem s geometrickou zahradou pod ním se zdálo neřešitelné. Nakonec však vzniklo technicky i umělecky pozoruhodné dílo. Kníže Walter propojil salu terrenu se zahradou velkým lomeným schodištěm na zděné rampě, na níž se vstupovalo přes bastion v jihozápadním rohu," popsal v muzejní ročence RegioM Horst Wächter, majitel nedalekého zámku Hagenberg.

V sedmdesátých letech však bylo schodiště nešetrně strženo. Jeho pozůstatkem je jen obrys na zámecké zdi.

"Peníze bychom mohli sehnat ze dvou zdrojů. Prvním z nich je operační program zaměřený na sanaci různých skalních sesuvů, statické zajištění a podobně. Druhou část bychom chtěli hradit ze zdrojů regionálního operačního programu. Dohromady jde o částku vyšší než čtyřicet milionů korun," vypočítává Petr Kubín.