Kastelán kunštátského známku Radim Štěpán ukazuje unikátní nástěnné malby ze...

Kastelán kunštátského známku Radim Štěpán ukazuje unikátní nástěnné malby ze 14. století, které se skrývaly pod vrstvami omítky a výmaleb. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zámek ukrýval rytířský komiks ze 14. století, byl schovaný pod omítkou

  • 7
Chodil kolem nich skoro čtvrt století. A před ním stovky let jiní. Jaký poklad stěny malé místnosti v prvním patře kunštátského zámku skrývají, ale místní kastelán Radim Štěpán netušil.

Středověké nástěnné malby s rytířským motivem, které zdobily jeden z pokojů patřících k prostorám původního hradu, tady objevili až nedávno.

„Narazili jsme na ně díky stavebně historickému průzkumu, který na zámku probíhá už od prosince 2015. Sondy v rozích místnosti odhalily náběh žebrové klenby, která byla v gotice průvodním znakem honosného prostoru. Po ručním odstranění nánosů pozdějších omítek objevili odborníci malby pocházející z let 1320 až 1340,“ popisuje kastelán Radim Štěpán.

„Objednal si je tehdejší majitel Gerhard z Kunštátu, ve své době první po panovníkovi. Znázorňují jakýsi středověký komiks, nikde jinde v celé republice nic podobného nemají,“ upozorňuje.

Sám doslova pár centimetrů od vzácné malby několik let úřadoval. Když v roce 1993 začal na zámku v Kunštátě pracovat ještě coby archivář, vybral si nevelkou místnost jako svoji kancelář. Před ním zde měla svoji kancelář i předposlední majitelka zámku, hraběnka Tekla Coudenhove-Horichsová, která zemřela v roce 1933.

Předobrazem byl zřejmě příběh o Arnoštovi

Středověký unikát ale zřejmě už od 15. století kryla vápenná vrstva a poté barokní omítka a další výmalby. I proto se komiks zachoval v tak výborném stavu.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník 5plus2 najdete každý pátek ve stojanech na obvyklých místech.

Malba je ale unikátní i svým zpracováním. Stěny pomalované v celé své ploše totiž skutečně připomínají komiks. Výjevy ztvárněné ve čtyřech pruzích nad sebou na sebe navazují, jednotlivé obrazy jsou oddělené i vertikálně většinou znázorněním nějakého stavebního prvku.

Rozklíčovat, co přesně komiks zobrazuje, se nyní snaží přední čeští a moravští historikové a kunsthistorikové.

„Je jasné, že kaple zde nebyla, malba má světský motiv, znázorňuje rytíře a jejich ctnosti. Ideovým předobrazem byl zřejmě hornoněmecký příběh o Arnoštovi předávaný ústní lidovou slovesností už od 10. století, zpracovaný veršovaný i v próze postupně v latině, němčině i češtině. Byl všeobecně známý, i proto malbu zpracovanou takzvanou secco technikou nasucho na stěnu zřejmě nedoprovázejí žádné nápisy ani vysvětlivky,“ přibližuje kastelán.

Středověký unikát v kompletně obnovené místnosti s barokními podlahami bude poprvé k vidění 1. června. Na nový výběrový okruh nazvaný Hrad po prostorách patřících k původnímu kunštátskému hradu bude ale moci vyrazit jen dvacítka předem objednaných zájemců dvakrát denně, vždy v 10 a ve 14 hodin.