Úřady práce na Vyškovsku řeší, jak zaměstnat stovky nezaměstnaných na veřejně prospěšných pracech. Ilustrační snímek

Úřady práce na Vyškovsku řeší, jak zaměstnat stovky nezaměstnaných na veřejně prospěšných pracech. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Zaměstnat stovky nezaměstnaných bude pro obce na Vyškovsku oříšek

  • 6
Po dvou měsících bez zaměstnání budou muset lidé od ledna nastoupit na veřejné práce. Když odmítnou, přijdou o podporu nebo dávky. Obce na Vyškovsku se ovšem obávají, že tolik míst nebudou schopny nezaměstnaným ani zajistit.

Obavy z této novinky mají na Vyškovsku proto, že by na veřejně prospěšné práce museli umístit další stovky lidí.

Podle novely by měli nezaměstnaní po dvou měsících v evidenci úřadu práce odpracovat až dvacet hodin týdně. Až dosud to bylo maximálně třicet hodin měsíčně.

"Zatím netušíme, jak to bude. Pro město by to mohl být problém. Takový počet míst vytvořit nedokážeme," popsal místostarosta Vyškova Roman Celý.

Veřejná služba

Novela zákona o zaměstnanosti začne platit od ledna 2012. Lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než dva měsíce, podle ní budou muset úřadu práce kývnout na takzvanou veřejnou službu. Mohou tak například zametat, odklízet sníh nebo upravovat zeleň. Pokud takovou práci odmítnou, což dosud mohli bez následků, přijdou nyní o podporu či dávky.

Vyškov by podle něho pro nezaměstnané mohl zajistit manuální práce například v Technických službách, v zooparku či ve spolupráci s občanským sdružením Piafa nebo místní charitou.

Nabídnout odpovídající pozici i vysokoškolákům je ovšem podle Celého komplikované. "Městský úřad by dokázal vytvořit i místa pro kvalifikovanější pracovníky. Takového člověka ale někdo musí zaškolit a dohlížet na něj. Přitom netušíme, jak dlouho se tomu bude věnovat, než si znovu najde práci," uvedl Celý.

Také Slavkov zatím nezaměstnané využívá především na sezonní práce. "Staráme se o zámecký park, alej, stadion či hřbitov, takže práce je až až. Mimo sezonu ale budeme uplatnění nezaměstnaných hledat těžko," konstatuje i ředitel slavkovských Technických služeb Radoslav Lánský.

Podle ministerstva práce se však obce náhlého náporu nezaměstnaných bát nemusejí. Počítá s tím, že místa budou minimálně na začátku získávat hlavně lidé, kteří jsou na úřadu práce déle než rok.

To potvrzuje i ředitel brněnského úřadu práce, pod který spadá i Vyškovsko. "Nabízet veřejnou službu budeme především dlouhodobě nezaměstnaným, kteří si potřebují obnovit pracovní návyky, nebo podezřelým z černé práce," vysvětlil ředitel Jan Marek.

Dodal, že také počítá se zřízením placených pozic předáků, kteří by veřejnou službu organizovali.