Pravý burčák vyrobený z českých hroznů bude v prodeji během dvou týdnů, odhadují vinaři. Ilustrační foto

Pravý burčák vyrobený z českých hroznů bude v prodeji během dvou týdnů, odhadují vinaři. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tuzemský burčák budeme mít do dvou týdnů, slibují vinaři

  • 2
Částečně zkvašený hroznový mošt, jak se říká burčáku ze zahraničních hroznů, už se prodává. Tuzemský burčák bude v prodeji do čtrnácti dnů.

Nebyl by to správný podzim, kdyby ulice nezaplavily stánky s burčákem. Na moravské hrozny je ještě brzo, většina hroznové šťávy proto zatím pochází z vinné révy ze Slovenska či Maďarska.

Částečně zkvašený hroznový mošt, jak se správně burčáku ze zahraničních hroznů říká, však většinou neznamená nižší kvalitu tohoto nápoje.

"Na Slovensku prostě hrozny dozrály dříve, proč tedy burčák neudělat z nich," shodují se místní vinaři i prodejci. Nejčastěji se jedná o odrůdu Irsai Oliver či Müller Thurgau.

Podle odhadů jihomoravských vinařů do čtrnácti dnů dozrají i hrozny z Česka. "Letos dozrává réva později, byla dlouhá zima a poté i dlouhé horké léto. Počítám ale, že za dva týdny už bude i český burčák," hodnotí situaci jeden z největších prodejců burčáku na jižní Moravě Martin Zborovský.

A právě na zdejší burčák se v posledních letech třese nejedna brněnská vinárna, kavárna či bar.

"Zájem o burčák je velký. Asi před dvěma lety jsme začali evidovat velké zvýšení poptávky především u vinoték, ale i kaváren," pochvaluje si Zborovský. Z burčáku se totiž v posledních letech stává nejen oblíbené, ale i moderní pití.

Koupit a rychle vypít

"Burčák míváme každý rok, je o něj vždy velký zájem. Očekávám, že do čtrnácti dnů bude," těší se například provozní brněnské kavárny Art v Cihlářské ulici Radana Volná.

Obdobné těšení panuje i ve vyhlášené kavárně Spolek v Orlí ulici. "O burčák je mezi zákazníky vždycky velký zájem. Letos bychom ho určitě prodávat chtěli, i když spíše okrajově, vydrží totiž třeba tři dny, a pak je po něm," hodnotí prodej oblíbeného nápoje provozní Kamil Novotný.

Jak na burčák

radí Petr Krejčík z Chateau Lednice

Kde a kdy kupovat?
U prověřeného zdroje, nejlépe ve vinařství, které znám. Vyhnout se prodejům u silnice. Burčák bez chlazení překvasí, dobře mu nedělá ani slunce. Kupovat spíš na začátku kvašení, než ho donesu domů, bude "ve varu".

Jak poznám kvalitní burčák?
Má světlejší barvu, ale neměl by být úplně čirý. Bez usazenin na dně. Chutná příjemně - po čerstvých hroznech, případně po ovoci. Je-li moc hořký, je už ve fází po zlomení.

Jak uchovávat burčák?
V pootevřené lahvi v lednici. Vydrží tak několik dnů až týden. Po otevření se pak do 2 až 3 hodin rozšumí do fáze varu. Lze ho i zamrazit.

Právě omezená doba, po kterou vydrží burčák kvalitní, je pro kavárny a restaurace problém. Ve chvíli, kdy začne hroznová šťáva kvasit, je nutné burčák rychle vypít, jinak je "přešlý". Cukr se přemění na alkohol a z burčáku se začíná stávat víno.

"Burčák bereme od vinaře z Mušova. Už z loňska víme, že je náročný na uskladnění, proto dovezeme vždy menší množství a uspořádáme třeba třídenní akci, kdy burčák nabízíme," popisuje způsob, jak tohle řeší, provozní bistra Le Social Eva Lípová.

Kvalita burčáku na českém trhu se rok od roku zlepšuje. S tím souhlasí i Martin Zborovský. Na kvalitu navíc dohlíží i Česká zemědělská a potravinářská inspekce, která se každoročně vydá na kontrolu burčáků v ulicích.

"Zjišťujeme především původ hroznů a pojmenování výrobku, zda se tedy jedná o burčák, nebo částečně zkvašený mošt. Důležité také je, zda nápoj neobsahuje přidanou vodu, cukr či barviva," informuje o principu kontrol zástupce mluvčího podniku Martin Štol.

"Za loňský rok jsme zjistili pouze dva špatné vzorky z celkových 63 kontrol. Letos jsme už odebrali jedenáct vzorků a čekáme na výsledky. Kontroly jsou samozřejmě intenzivnější na jihu Moravy, kde se burčák zpravidla vyrábí," dodává.