Budova Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně

Budova Mezinárodního centra klinického výzkumu v Brně | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ministerstvo poslalo do Brna 50 milionů na úhradu dluhu Mayo klinice

  • 45
Čtyřicetimilionový dluh vůči brněnské pobočce kliniky Mayo je vyrovnán. Zaplatila jej Fakultní nemocnice u svaté Anny, která peníze klinice dlužila. Finance nemocnici poskytlo ministerstvo zdravotnictví. V pátek to řekl ministr Svatopluk Němeček. Kvůli dluhu Česku hrozilo, že bude vracet miliardy z evropských dotací.

"První z příspěvků ministerstva zdravotnictví, o kterém jsme tento týden rozhodli, je padesát milionů korun. Závazek nemocnice u svaté Anny vůči Mayo klinice byl splacen," řekl iDNES.cz ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Peníze nemocnice ministerstvu nebude vracet. Ministerstvo tvrdí, že jí mimořádný příspěvek poslalo, protože po zaplacení dluhu Mayo klinice se nemocnice dostala do problémů se zajištěním péče. Němeček proto avizoval, že do nemocnice pošle další mimořádné příspěvky. "Jejich výši určíme na základě finanční analýzy, ale předpokládám, že půjde o několik set milionů korun," dodal Němeček.

Ministerstvo Fakultní nemocnici u svaté Anny, která je nejzadluženější v zemi, zřizuje. Jak upozornila MF DNES, loni skončila se ztrátou 366,7 milionu korun.

Na dluhu se do značné míry podepsalo i to, že při nemocnici působí Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). Centrum vzniklo za využití evropských peněz. Sídlí v Brně a slavnostně otevřelo v říjnu 2012 (více čtěte zde).

Centrum se zaměřuje na hledání nových metod, technologií a léčiv, jež by napomohly prevenci, diagnostice a léčbě onemocnění nervové a oběhové soustavy.

Hrozí nedočerpání miliard, tvrdí ministr školství

Do vědeckého bádání na ICRC se přitom zapojili i zahraniční experti. Své know-how poskytla také prestižní americká Mayo klinika. Jenže ta chce spolupráci ukončit, protože centrum při nemocnici sv. Anny jí dlužilo peníze. Dluh činil zhruba 40 milionů korun (více čtěte zde). Právě tuto částku nemocnice uhradila díky příspěvku ministerstva.

Pokud by Mayo klinika odešla, podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka, pod kterého spadá i agenda kolem výzkumu a vývoje, by Česko přišlo až o pět miliard. Výzkumné centrum by ztratilo prestiž, a proto by muselo vrátit část dotace, tvrdí Bělobrádek. Přitom z evropských fondů se podařilo na ICRC do roku 2015 získat 2,4 miliardy. Ty mají být vypláceny postupně.

Operační program, přes který peníze do výzkumu tečou, má na starosti resort školství. "Je to velmi vážný problém, který jsme zdědili. Ohrožuje to celý operační program, ve kterém hrozí nedočerpání prostředků ve výši 7,5 miliardy," uvedl ministr školství Marcel Chládek. V červenci letošního roku proto projde ICRC auditem.

To, že je celý projekt stále rizikový, dokládá, že v nemocnici se vyměnilo vedení. Na funkci ředitele nemocnice rezignoval Josef Dočekal, který ji vedl od loňského října. Vystřídal jej Martin Pavlík, jenž je podle Němečka krizovým manažerem. Jeho úkolem mimo jiné bude pravidelné posílání reportů o projektu ICRC ministerstvu. "V okamžiku, kdy vyřešíme akutní problémy, vybere nového ředitele standardní cestou," slíbil Němeček pozdější výběrové řízení.

Pavlík iDNES.cz řekl, že od Mayo kliniky má zatím jen e-mail, ve kterém děkuje za platbu. "Budu chtít iniciovat daleko užší  diskuzi s Mayo klinikou o dalším působení naší spolupráce," uvedl ředitel.

Smlouva neskončila, spolupráce trvá, tvrdí Česko

Některá média spekulují, že Mayo klinika už smlouvu s ICRC a tedy i nemocnicí vypověděla. Pavlík uvedl, že smlouva s klinikou trvá. To tvrdí i zřizovatel nemocnice. "Nemáme žádné informace o tom, že by existoval jakýkoliv doklad, který by říkal, že smlouva mezi ICRC a Mayo kliniou není platná," tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Server Česká pozice napsal, že americká klinika poslala 4. března prostřednictvím advokátní kanceláře Fredrikson & Byron z Minneapolis dopis, v němž ředitele ICRC Gorazda B. Stokina informuje o devadesátidenním "ultimátu" na zaplacení dlužných 40 milionů korun.

"Dopis stanovoval lhůtu pro splacení pohledávky 90 dní, jinak dojde k přerušení spolupráce. Tuto lhůtu jsme dodrželi. Doufáme, že se na kliniku Mayo opět naši studenti podívají a vzájemná spolupráce bude pokračovat minimálně do konce společného projektu, tedy do roku 2015," uvedla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Připustila, že pokud ministerstvo v posílání příspěvků nebude pokračovat, dluh u Mayo může vzniknout znovu. Miliony od ministerstva jsou tedy jen dočasným řešením.

Vyjádření Mayo klinky MF DNES a iDNES.cz zjišťují.

,