V pátek 12. září zasahovala policie mimo jiných v brněnské pobočce Oberbank v...

V pátek 12. září zasahovala policie mimo jiných v brněnské pobočce Oberbank v Lidické ulici. Zabavovala tam peníze z vytunelovaných vkladů u společnosti Edbusy. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Policie zasahuje kvůli tunelování Edbusy v pobočkách Oberbank

  • 9
Do pražských a brněnských poboček Oberbank se vydala protikorupční policie. Zasahuje tam v souvislosti s vytunelováním finanční společnosti Edbusy, která připravila o úspory tisíce lidí. Peníze měla společnost uložené právě u Oberbank, ta však přibližně sto milionů korun už dříve odmítla vydat. Vedení banky se proti postupu policie a soudu ohradilo.

Zásah policistů v pobočkách Oberbank v Brně a v Praze potvrdil mluvčí útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

„Na základě příkazu Krajského soudu v Brně provádíme úkony trestního řízení v několika pobočkách. Příkaz byl vydán v souvislosti s kauzou Edbusy. Více informací podávat nebudeme," uvedl Ibehej.

Policie zabavuje v bance peníze přímo v hotovosti.

Peníze zabavené v bance by se měly následně dostat k podvedeným klientům Edbusy.

„Policisté přímo v bance sbírají hotovost. Peníze by se měly dostat nejdřív na depozitní účet soudu a odtud pak klientům,“ doplnil žalobce Michal Galát z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Česká pobočka rakouské banky proti postupu policie a justice důrazně protestuje a označuje ho za bezprecedentní porušení práva a v dalších dnech má v plánu podniknout další kroky.

„Policie v současné době neprovádí zajištění hotovosti z účtu společnosti Edbusy, ale v rozporu ze soudním příkazem odebírá hotovost třetích stran, které s kauzou Edbusy nemají nic společného,“ stojí v prohlášení vedení Oberbank.

Banka nicméně s policií spolupracuje. Do konce dnešního dne kvůli tomu budou její pobočky pro zákazníky uzavřeny.

 Společnost Edbusy vybrala v letech 2007 až 2009 od několika tisíc klientů zhruba půl miliardy korun na poplatcích a zálohách za podezřele výhodné půjčky. Peněz už se pak nikdo nedočkal.

Manažery firmy Martina Žouželku a Lukáše Přibyla poslal soud v roce 2011 na osm a půl a sedm a půl roku do vězení (o verdiktu čtěte zde). O vklady klientů se však od té doby vedly spory. Velkou část peněz se navíc podvodníkům podařilo vyvést do zahraničí.

,