Alkohol napomohl z vyzrazení tajemství.

Alkohol napomohl z vyzrazení tajemství. | foto: SXC.hu

Na závadný alkohol se dá narazit, už je ale bez vražedného metanolu

  • 0
Pod bedlivým dohledem byli loni prodejci a distributoři alkoholu. Dva roky po metanolové aféře, při níž zemřelo pět desítek lidí, inspektoři na jižní Moravě dodavatele lihovin důkladně prověřují. A jejich výsledky mohou zákazníky uklidnit, kontroly na smrtelně nebezpečný metanol nenarazily.

Přesto zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a České obchodní inspekce (ČOI), kteří společně s policisty a někdy živnostenskými úřady prováděli kontroly, několik jinak závadných alkoholických nápojů objevili.

„Šest šarží lihovin zveřejnila SZPI v loňském roce na webu Potraviny na pranýři v kategorii nebezpečné. Přímo metylalkohol laboratoř u žádného z těchto vzorků nepotvrdila, nicméně v některých lihovinách jsme zjistili přítomnost denaturačních činidel, konkrétně 2-propanolu, bitrexu a 2-methyl-2-propanolu, která mohou signalizovat použití nepotravinářského lihu nebo pokus o daňový únik,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Metanolovou otravu soud ještě nerozhodl

  • Jednou z prvních obětí metanolové aféry na jižní Moravě byl devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou. Otrava se u něj projevila 12. září 2012 při návštěvě hospody U Stovky v městské části Milokošť, kdy si stěžoval na intenzivní bolesti břicha.
  • Teď se soudci snaží zjistit míru zavinění majitelky hospody Ivany Ondrušové a trojice jejích dodavatelů alkoholu. Společně s obětí totiž popíjeli rum i další lidé, kteří ovšem žádné příznaky požití metylalkoholu nezaznamenali.
  • Obhajoba tvrdí, že muž vypil závadný alkohol mimo hospodu a přišel do ní až v okamžiku, kdy mu už metylalkohol koloval v žilách. Tuto verzi nevyloučili ani soudní znalci, kteří sice uvedli, že nejčastěji se přítomnost této látky projeví do 24 hodin od vypití, nicméně vyloučit nelze ani případy, kdy se otrava rozvinula až po několika dnech.
  • Líčení pokračuje v úterý 20. ledna u Okresního soudu v Hodoníně.

V tomto ohledu nejhůře dopadla Švestka z Moravy, která obsahovala všechna tři výše uvedená denaturační činidla. Kontrolou neprošla ani německá lihovina Polar Limes Passionfruit.

Závadná byla i vína, peprmintka a tuzemák

„Ve výrobku jsme zjistili drobné bílé příměsi, chuť a vůně byly chemické a netypické pro daný druh potraviny. Takto cizorodými látkami kontaminovanou potravinu nemůžeme považovat za bezpečnou,“ vysvětlil Kopřiva.

Nevyhovující byla i Zámecká víla červená, Moravská jahoda, Beskydská pepermintka a Tuzemák tradiční. Zvýšené množství metanolu odhalili inspektoři v Tuzemáku HP, který inspekce zařadila do kategorie nejakostních potravin.

„Zjištěné množství metanolu totiž nemohlo akutně ohrozit lidské zdraví,“ uklidnil vzápětí mluvčí SZPI.

Všechny závadné lihoviny museli výrobci, kteří také dostali pokuty, stáhnout. Žádný z nich přitom nepochází z Jihomoravského kraje.

Prodejci se poučili

Živnostenské úřady měly za úkol sledovat hlavně to, zda prodejci alkoholu mají v pořádku vyřízené licence. V některých případech šly ale nad rámec těchto úkolů a iniciativně ověřovaly i původ kontrolovaných lihovin.

„Sledovali jsme nejen to, zda jsou lihoviny opatřeny kolkem, ale navíc jsme si pořídili baterku s ultrafialovým světlem, díky čemuž jsme dokázali rozeznat, zda se jedná o skutečný kolek, nebo o jeho napodobeninu. Ani v jednom případě jsme falšování nezjistili,“ upřesnil vedoucí Živnostenského úřadu v Hodoníně Marek Šimek.

Klidný rok v tomto směru evidují i policisté.

„Je vidět, že metanolová aféra zůstává i nadále pro prodejce a výrobce lihovin velkým strašákem. Za celý rok jsme proto nemuseli řešit ani jeden případ, který by souvisel s metanolem. Evidovali jsme pouze několik případů nelegální výroby alkoholu v domácích palírnách,“ sdělila policejní mluvčí Andrea Straková.

Kontrole alkoholu se cíleně věnovali i zástupci ČOI. Ti ovšem svou pozornost napnuli spíš ke zjištění, zda provozovatelé zařízení neklamou zákazníky.

„Naši inspektoři kontrolovali prodejce na všech významnějších akcích, jako například na Velké ceně Brna, Pálavském a Znojemském vinobraní nebo na Napoleonských hrách ve Slavkově. K nejčastějším prohřeškům obchodníků patřilo neseznámení zákazníků s cenou. Ti navíc častokrát neměli možnost ověřit si správnou míru,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Frölich.

Podle zástupců jednotlivých orgánů se nelegální alkohol, který se v Česku prodával několik desítek let, podařilo za posledního půldruhého roku z jižní Moravy prakticky vytlačit. Výrazně tomu napomohlo povinné kolkování, požadavek na koncesi, bez níž nelze alkohol prodávat, a také hrozba vysokých nepodmíněných trestů vězení.