Antonín Trbola po téměř sedmi letech v kómatu. Na snímku s manželkou Hanou, dcerou Hanou a jejím synem Martinem. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zavalený dělník dostane po sedmi letech v kómatu odškodné 4 miliony

  • 9
Hodonínský soud přiznal čtyřmilionové odškodné dělníkovi z Moravského Písku, který je po pracovním úrazu už sedm let v kómatu. Jeho žena sice žádala osm milionů, ale odvolávat se nebude. Antonína Trbolu zavalila v roce 2003 zemina při výkopu a firma Slokov tvrdila, že na vyšší odškodnění nemá nárok.

"Potvrzuji částku 3 993 240 korun," napsala esemeskou dcera zraněného dělníka Hana Kochová.

"Můj otec na to měl za zákona nárok. Děsil nás přístup právníků žalované strany, kteří z otce dělali druhořadého a nepotřebného člověka," komentoval rozsudek hodonínského soudu syn zraněného Robert.

"Tvrdili, že byl závislý na alkoholu. To sice byl, ale asi tak jako každý jiný člověk. A vůbec to nesouviselo s jeho zraněním. Žalovaná strana navíc hned po úrazu chtěla vše zamést pod stůl," dodává Robert Trbola.

Podle něj se žalovaná firma, pro kterou jeho otec dlouhé roky pracoval, po nešťastném úrazu zachovala k rodině nelidsky.

Zranění musel nahlásit syn

"Když se to v srpnu 2003 stalo, měli do pěti dnů nahlásit zranění na inspektorát bezpečnosti práce. Ale nakonec jsem to musel udělat sám. Nikdy se nám neomluvili, nenabídli žádné odškodnění," tvrdí potomek.

Necelé čtyři miliony korun jako odškodnění vnímá Robert Trbola jako kompenzaci peněz, které by normálně jeho otec vydělal, kdyby se mu nestal úraz.

"Náš právník spočítal osm milionů a tu částku dokázal zdůvodnit. Ale i tak to vnímám jako kompenzaci škody. Velkou část z toho by dokázal otec vydělat, kdyby se to nestalo," popsal syn zraněného.

Majitel firmy dělníkovi peníze přeje

Soudkyně Helena Podveská v rozsudku uvedla, že Trbola má podle soudu nárok na přibližně 4,5 milionu korun odškodného. Soud z této částky odečetl již dříve vyplacených 600 tisíc korun, čímž dospěl k sumě přibližně 3,99 milionu korun odškodného.

Slokov si nyní může podat odvolání. Pokud tak učiní, bude se případem zabývat Krajský soud v Brně. "Zda budeme odvolání podávat, zatím nevíme. Musíme se poradit s právníky," odpověděl po vynesení verdiktu její majitel Jaroslav Bahula.

Dodal ale, že Trbolovi přiznanou částku vzhledem k jeho zdravotnímu stavu přeje. Zdůraznil, že jeho firma je pojištěna a další postup v kauze musí konzultovat s pojišťovnou.

Pod hlínou ležel dvacet minut

Před pěti lety byl Antonín Trbola z Moravského Písku na Hodonínsku dělníkem u firmy Slokov. Poslali ho kopat výkop před hospodu patřící synovi majitele. Když byl dole, uvolnila se zemina a zavalila ho.

Ležel pod ní nejméně dvacet minut. Když ho hasiči vyhrabali, nedýchal. Záchranářům se ho podařilo oživit, ale nedostatek kyslíku mu vážně poškodil mozek (více o nehodě čtěte zde).

Od té doby je v kómatu a tím pádem odkázaný na čtyřiadvacetihodinovou péči své rodiny. Firma, u které utrpěl strašlivý pracovní úraz, se ale neměla k zaplacení odškodného (více o předchozím soudním jednání čtěte zde). Situaci změnil až úterní rozsudek, který rodině dělníka přiznal odškodné téměř čtyři miliony korun, i když jeho rodina žádala dvojnásobek.

"do ústavu bych manžela nikdy nedala"

Antonín Trbola býval pro svoji rodinu opravdovou oporou. Postavil velký dům, vydělával tolik, aby umožnil třem dětem studovat vysoké školy. Pro manželku Hanu byl životní láskou, se kterou měl každý den smysl.

Všechno se změnilo, když ho před sedmi lety zasypala ve výkopu hlína a on ztratil vědomí. Od té doby leží v kómatu a s okolím nekomunikuje.

Teprve nyní soud rozhodl o odškodnění ve výši téměř čtyř milionů korun. "Ty peníze bychom s mužem vydělali za chvilku. Počítali jsme, že kdyby byl v zařízeních, stálo by to mnohem víc. Ale konečně budu mít klid," říká Hana Trbolová, která nedlouho po manželově úrazu odešla z práce, aby se o něj starala doma.

Vysoká částka? Peníze stačí jen na chvíli

Dnes je z táhlého soudního sporu s manželovým zaměstnavatelem již značně unavená. "Rozhodně se nedá říct, že má můj muž na dlouhá léta vystaráno. Ty peníze nám vystačí chvilku," líčí žena, která má teď plány, jak péči o manžela vylepšit.

"V pokoji, kde přebývá, chci udělat teplejší podlahu, bude taky potřeba vyměnit okna. Plánuji koupit nový vozíček, který by nám umožnil brát ho ven. On miloval přírodu," vzpomíná žena.

Svého muže teď může s celou postelí vyvézt jen na balkon. Speciální vozík, který ho bude dostatečně fixovat a umožní venkovní projížďky, bude prý dost drahý. Hana Trbolová dřív pracovala jako číšnice a kuchařka. Po rodinném neštěstí práce nechala. Péče o manžela jí totiž zabere celý den. "Nikdy bych ho nenechala v ústavech. Jsem tu stále s ním, spím u něj a modlím se. Nepřestávám věřit, že se probudí," říká smutně žena.

S každodenní péčí pomáhají známí i charita

Osmapadesátiletý muž dýchá i přijímá potravu hadičkami. "Potřebuje kvalitní drahou stravu. Kupuju samé speciální výrobky. Všechno mu musím mixovat," popisuje manželka Hana.

Manžela Antonína musí také několikrát denně obracet, aby neměl proleženiny. "Pětkrát denně ho obracíme. Když jsem na to sama, jde to těžko, protože on je veliký a já maličká. Trvá to někdy i tři čtvrtě hodiny," líčí žena.

Dvakrát denně musí manžela také koupat. S tím jí pomáhají buď lidé z charity nebo známí. Odpočinek si Hana Trbolová nedopřeje ani v noci.

"V noci několikrát vstávám, abych mu odsávala hleny z plic. Naspím asi tři hodiny," popisuje žena. Na péči o nehybného manžela dostává od státu dvanáct tisíc korun měsíčně. Dalších dvacet tisíc má muž jako důchod.

Rodinná tragédie ženě zcela změnila život. "Manžel je moje životní láska. Brali jsme se po třech letech vztahu, když mi bylo teprve osmnáct a ještě jsem byla v učení. Vzalo mi to všechno," uzavírá Hana Trbolová.

, ,