Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Obchody v pohraničí se bojí zákazu prodeje o svátcích. Nakupují tam Rakušané

  • 22
Státní svátky a neděle jsou dny, kdy by měli lidé nepracovat, snaží se ctít v Rakousku. A tak tam má většina obchodů v těchto dnech zavřeno. Část Rakušanů tak na nákupy vyráží za hranice. Pro české obchody bez omezení otevírací doby jsou rakouská eura zásadní částí tržeb. A tak brojí proti plánovanému omezení otevírací doby i v Česku.

Prosadit omezení otevírací doby během státních svátků se teď snaží zákonodárci i v Česku. Nařízení, které má ochránit zaměstnance před tím, aby museli pracovat i o svátcích a nemohli je trávit s rodinou, obchodníci odmítají.

Tvrdí, že už jen těch několik svátků, které mají obě země společné, a také české svátky, jež připadnou na neděli, je připraví o podstatnou část tržeb.

„O svátcích v neděli nebo na Vánoce, během kterých jsou obchody zavřené i v Rakousku, rázem přijdeme o tržby v desítkách milionů korun,“ počítá ředitel příhraničního outletového centra Freeport v Hatích na Znojemsku Jan Procházka.

Kdy má být zavřeno

Kdy se má podle plánu politiků omezit prodejní doba v Česku?

Úplně zavřeno: Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, vánoční svátky 25. a 26. prosince

Zavřeno po 12. hodině: 1. ledna a 24. prosince

Jak musejí mít zavřeno obchody v Rakousku? Až na několik výjimek musejí mít obchody zavřeno o všech nedělích a na státní svátky, kterých je v Rakousku 13 do roka.

Nejsilnější prodejní dny patří právě nedělím, kdy je navíc až 90 procent návštěvníků tvořeno Rakušany. Tržby i návštěvnost v těchto dnech narostou oproti všedním dnům až o 700 procent.

Komplikovaná situace může nastat třeba v neděli 8. května. Češi budou slavit Den vítězství, Rakušané takový svátek nemají.

„Není v našich silách informovat je o tom, že bude ten den zavřeno. Upřímně si ani nedovedu představit kampaň typu ‚Dnes nejezděte!‘. Výsledkem budou tisíce rozhněvaných zákazníků, kteří bohužel přijedou zbytečně, a to jistě negativně ovlivní i návštěvnost pro další víkendy,“ dodává Procházka.

Zákaz prodeje během sedmi svátečních dnů a Velikonočního pondělí se má týkat jen prodejen s plochou nad 200 metrů čtverečních. A jihomoravští obchodníci proto mluví o diskriminaci.

„V dnešní vyspělé a demokratické době omezovat a limitovat jakýkoliv podnikatelský subjekt mi nedává vůbec žádný smysl. Samotný metrový limit považuji za výrazně diskriminační. Kdo a jak bude omezen příště? Na druhou stranu určitě chápu a je třeba brát v potaz i lidský rozměr víkendových služeb,“ podotýká ředitel brněnského Avion Shopping Parku Petr Navrátil.

Zaměstnanci mluví o zajetém zvyku a o příplatcích

Podle něj může mít výrazný úbytek tržeb obchodních center vliv také na výplatní pásky prodavačů i zaměstnanost jako takovou. „Každopádně zkušenosti z Maďarska, odkud zřejmě čerpají i naši zákonodárci, nejsou z pohledu obchodníků nijak příznivé,“ poukázal Navrátil na další zemi, která otevírací dobu omezila.

Kritické hlasy zní i z brněnské Olympie. „Naši návštěvníci využívají tradičně státních svátků k cestě za nákupy a zábavou. Regulace otevírací doby by znamenala přerušení fungující pětadvacetileté tradice,“ připouští šéf centra Jan Pazour.

Odboráři se snaží zákon prosadit už několik let. Poprvé byl předkládán už v roce 2005, současnou verzi má sněmovna na stole znovu od prosince 2014.

„Z našeho pohledu zákon diskriminační rozhodně není. Zda pomůže menším podnikatelům, uvidíme časem. Zkušenost ukazuje, že malé formáty mají již dnes většinou ve sváteční dny zavřeno. Problém je s těmi velkými,“ podotkla předsedkyně Odborového svazu obchodu Renáta Burianová.

Sami zaměstnanci mluví o zajetém zvyku a taky o příplatcích, které ve sváteční dny mají. „Dá se říct, že mi to nevadí, máme příplatek a přece jen se chodí do práce pro výplatu. Vánoční svátky neprožívám, ale zase chápu, že rodiče s dětmi to mají jiné,“ míní zaměstnanec Freeportu David Zelený.

Kromě obchodů s prodejní plochou do dvou set metrů čtverečních se návrh nevztahuje ani na čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Návrh počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila sankce do milionu korun, za opakované porušení až pět milionů korun.