Věra Leitgebová

Věra Leitgebová z Veselí nad Moravou se léta pře se sousedem o stavbu svého rodinného domu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Zbourejte dům, vzkázal úřad rodině, která na něj nemá povolení

  • 91
Stavebníci jsou někdy neukáznění. Málokdy jsou ale potrestáni tak, že by museli rozestavěný dům zbourat. To nyní hrozí manželům Možíšovým z Veselí nad Moravou. Staví načerno, protože kvůli sporům se sousedy se jim už léta nedaří získat stavební povolení.

Jedním ze sousedů, který se proti jeho vydání neustále odvolává, je i zdejší místostarosta Josef Boula (ČSSD).

V proluce nedaleko centra se staví bez povolení domky dva. Jeden patří manželům Leitgebovým a druhý jejich dceři Evě Možíšové a jejímu manželovi. Exekuce hrozí tomu druhému, ale i Leitgebovi dostávají za černou stavbu stále vyšší pokuty. - čtěte Rodina ve Veselí staví "ze zoufalství" načerno, zastání i výtku našla jen u ombudsmana

"Jsme v zoufalé situaci. Do stavby jsme už dali spoustu peněz, a dokonce jsme už museli prodat dům, ve kterém jsme bydleli," říká Věra Leitgebová a diví se, proč se právě proti nim tak tvrdě postupuje.

"Exekuční výzvu jsme poslali kvůli tomu, že Možíšovi staví dál, přestože byli několikrát upozorněni, že stavbu mají zastavit," uvedl vedoucí zdejšího stavebního úřadu Petr Michna.

Podle něho vydání stavebního povolení brání to, že se stavbou nesouhlasí oba sousedé ani město. "Jednomu z nich dokonce zazdili okna a výduchy z plynových kamen. A městu vadí, že se domy nestaví na místě, ke kterému dalo souhlas, ale dál od ulice," řekl Petr Michna.

Přiznal, že do fáze výzvy k exekuci se mnoho případů nedostává. "Černá stavba se tady odstraňovala před více než dvěma lety. Byl podán ještě jeden návrh na exekuci, ale účastník od ní ustoupil," dodal.

Odstranění stavby hrozí v každém případě, kdy někdo staví bez povolení nebo v rozporu s ním. "Těchto případů bývá dost, ale málokdy vyústí až k tomuto řešení. To se stává jen vzácně," říká i Oldřiška Soppeová z odboru územního plánování a stavebního řádu Krajského úřadu v Brně.

Případem domků Možíšových i Leitgebových se podle ní kraj zabýval již několikrát. Řešil odvolání proti rozhodnutí stavebního úřadu ve Veselí nad Moravou.

"Některá potvrdil, jiná zrušil, protože nebyla vyhotovena správně, byly v nich formální chyby. Kdybychom se jimi nezabývali, mohlo by se stát, že naše rozhodnutí nechá některá strana přezkoumat soudem, a pak by kraji hrozil finanční postih," řekla Soppeová. Podle ní je to jeden z nejvyhrocenějších případů, které kraj řešil.

I vedoucí některých stavebních úřadů přiznávají, že až na vzácné výjimky černé stavby nekončí zbouráním. "Co si vzpomínám, tak se pouze odstraňoval balkon u jednoho domu, protože ho majitel postavil na obecním pozemku a na plynovodu," uvedl vedoucí vyškovského stavebního úřadu Miloslav Kramář.

Jak spor dopadne a jestli má šanci na uspokojivé řešení, úředníci nevědí. Tvrdí, že jakékoliv rozhodnutí nesmějí předvídat. Problém je také v tom, že jakmile nějaké rozhodnutí vydají, okamžitě se jedna nebo druhá strana odvolá; zatím nepomohlo ani to, že Leitgebovi i jeden z jejich sousedů si již najali právníka.

Výzva k exekuci stavby domku byla vydána minulý měsíc a Možíšovi se už proti ní odvolali. Odůvodnili to tím, že udělali jen práce, aby zamezili škodám na stavbě.