Momentka z duelu Brna (červená) a Slovácka

Momentka z duelu Brna (červená) a Slovácka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ustrašeně, šťastně, vítězně. Brněnský klid trefil probuzený Řezníček

• 0
Byli nervózní a ustrašení. Místo potlesku se na domácí borce v úvodu pískalo. Nakonec však v kabině brněnských fotbalistů zavládla velká úleva. Poprvé skóroval útočník Jakub Řezníček, díky němu Zbrojovka porazila Slovácko 2:0.

Když po dvaceti minutách nakráčel k postranní čáře, pomyslel si: „Tady dnes nemůžeme ztratit body. Domácí jsou ustrašení.“

Trenér Slovácka Svatopluk Habanec se však v Brně zmýlil. Fotbalová Zbrojovka ovládla moravské derby 2:0. „Obrana předvedla fantastický výkon,“ chválil brněnský útočník Jakub Řezníček své defenzivní parťáky. Hrdinou sobotního mače se však stal právě on.

Letní posila dvěma premiérovými góly rozhodla o triumfu Zbrojovky, která poslední kola výsledkově i herně tápala. „Říkal jsem, že bych potřeboval nějakou haluz, naštěstí se to ke mně odrazilo,“ oddechl si 27letý útočník, jenž v úvodu druhého dějství po zmatcích v hostujícím vápně doklepl míč do prázdné brány. „Stál jsem jen na správném místě.“

Do té doby brněnští fanoušci moc důvodu k potlesku neměli. Naopak se nesměle pískalo. Zbrojovka první půlhodinu hrála zbaběle, jako by byla povinnost směřovat každou druhou přihrávku brankáři Doležalovi.

„Chtěli jsme míče rozehrávat a roztáhnout to do strany. Musíme ale na tom zapracovat,“ přiznal brněnský stoper Pavel Košťál. „Možná to bylo i vědomím důležitosti zápasu, začali jsme nervózně. Nechali jsme Slovácko kombinovat, zatímco my jsme byli statičtí,“ doplňoval trenér Zbrojovky Václav Kotal, jehož svěřenci postupně vyrovnávali hru.

Krátce před půlí na sebe poprvé upozornil brněnský šutér Řezníček. Ve vápně si zasekl míč na pravačku, kterou ho zakroutil na zadní tyč. Slovácký gólman Milan Heča tasil parádní zákrok, střelu vytěsnil na roh. „Bavil jsem se s ním, počítal, že budu pálit na zadní tyčku,“ líčil Řezníček.

Na svoji trefu si počkal do 47. minuty. A vzkříšený střelec přidal deset minut před koncem definitivní gólovou pojistku. Akci střídajícího Lutonského zakončil Řezníček přesnou křížnou střelou. Slovácko poslední tři ligová derby v Brně vyhrálo, tentokrát odjelo s prázdnou i díky tomu, že se povedlo ubránit ofenzivního habána Libora Doška.

Téměř každý centr do brněnského vápna našel hlavu jeho osobního bodyguarda Košťála. „Mám k tomu největší předpoklady. Musím ale přiznat, že to hodně bolelo,“ usmál se zkušený brněnský obránce.

Šrámy ale zahojily tři body. „Odčinili jsme prohru ve Zlíně. Teď můžeme jít s čistou hlavou do dalšího zápasu,“ dodal 35letý Košťál.