Pacienti na ARO vyžadují neustálou péči. Všechny čtyři sestry, které se o ně v Břeclavi starají, podle kontroly ale spaly. Ilustrační snímek

Pacienti na ARO vyžadují neustálou péči. Všechny čtyři sestry, které se o ně v Břeclavi starají, podle kontroly ale spaly. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ve službě si ani nesedneme, bojíme se vyhazovu, říkají sestry z Břeclavi

  • 1
Sestry z břeclavského ARO protestují. Čtyři jejich kolegyně totiž nedávno přišly o místo. Namátková kontrola podle vedení nemocnice odhalila, že ve službě na oddělení kriticky nemocných pospávaly. Propuštěné to odmítají. Kontrolu považují za mstu, krátce předtím totiž poukázaly na špatné pracovní podmínky.

Řada jejich, nyní už bývalých, kolegyň, je v tom podporuje.

Poté, co MF DNES na případ upozornila, se v pátek konala schůzka vedení nemocnice se zástupkyněmi sester. Zdravotní sestry, které na oddělení stále pracují, však i po setkání mluví o strachu.

"Schůzka začala tím, že se ředitelka snažila zjistit, kdo ze sester mluvil s médii. Podobnou noční kontrolu, jako byla ta, po které vyhodily naše kolegyně, jsme do té doby nezažily. Od té chvíle ale přišly na oddělení hned čtyři další. Ředitelka ujišťuje, že nám nic nehrozí. Ale při dvanáctihodinové směně už si nedovolíme ani na chvíli sednout. Bojíme se, že to bude záminka pro další padáky," popisují zdravotní sestry.

Mluví pouze po zaručení anonymity.

Vedení nemocnice se nevyjádřilo

Ředitelka nemocnice Janka Bambasová už dojednané setkání s redaktorem MF DNES v pátek ráno odvolala.

"Nyní považuji za důležitější věnovat se více chodu nemocnice než médiím. Vyjádření už jsem poskytla dříve," omluvila se.

Ke kauze svého oddělení se nevyjádřil ani primář Miroslav Čermák.

Ředitelka slíbila alespoň písemnou odpověď na otázky, které se kauzy týkají. Do uzávěrky pátečního vydání však nedorazila ani ta.

Není tak jasné, jestli se bude vedení snažit špatnou atmosféru na oddělení vyřešit.

"Jsem přesvědčená, že sestry v práci spaly. Kontrola, která to odhalila, ale rozhodně nepřišla v reakci na předchozí žádost sester o proplacení přesčasů. Na tu jsem jim odpověděla a považovala věc za uzavřenou," konstatovala pouze po telefonu ředitelka.

55 hodin přesčasů měsíčně

"Průměrná výše měsíčních přesčasových hodin je 55 na jednu zdravotní sestru. Aby přesčasy dále nenarůstaly, byl zredukován počet sester na nočních směnách. Za stávajících podmínek nemůžeme dlouhodobě kvalitně zajišťovat ošetřování nemocných," píše se v dokumentu, který v září podepsala za 24 sester ARO Jitka Truksová.

Žádost o proplacení přesčasů pak dostala na stůl ředitelka nemocnice Bambasová. O měsíc později dorazila na noční službu Truksové ve 3:20 hodin kontrola. Ale až za další měsíc dostala sestra s dvacetiletou praxí za hrubé porušení pracovních povinností výpověď.

Tři její kolegyně odešly dohodou. Sama Truksová se chce s břeclavskou nemocnicí soudit.

"V případě, že spor o neplatnost výpovědi zaměstnanec vyhraje, může dosáhnout i vyplacení ušlého platu za celou uplynulou dobu. U těch sester, které nakonec souhlasily s dohodou, se ale nedá už dělat nic," konstatovala Dita Mlynářová z právního oddělení České lékařské komory.

Podle zaměstnankyň oslovených MF DNES další sestry ARO samy uvažují o podání výpovědi. Jiné uspíšily odchod na mateřskou dovolenou. "Hrozí, že za ně za všechny bude muset nemocnice nabrat nezkušené sestry, což oddělení oslabí. Specialistek zaškolených pro ARO je nedostatek," bojí se ostatní.