Arnoldova vila v Brně

Arnoldova vila v Brně | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Arnoldova vila potřebuje okamžitou opravu, školka se musí přestěhovat

  • 8
Sestra vily Tugendhat, secesní skvost Černých Polí. I tak se přezdívá památkově chráněné Arnoldově vile nad Lužánkami. Jenže tato unikátní budova od roku 1862 chátrá. Za šedesát let provozu školky sešla natolik, že se z ní děti v září musejí kvůli narušené statice odstěhovat.

Dům z roku 1862 se nachází "na dobré adrese", ve čtvrti, která je mezi developery velmi žádaná. Že má oprýskanou omítku, to je nyní ten nejmenší problém. Nutně totiž potřebuje statické zajištění i celkovou opravu. 

Stovky dětí se do školek nedostanou

Brněnské školky mají nyní kapacitu asi 11 tisíc míst. Podle magistrátu letos město uspokojilo rodiče všech předškoláků i čtyřletých dětí. Pro třetinu tříletých dětí ale místo není, asi pro 700 ze 2 200 dětí si tak museli rodiče najít péči sami. 
Do září, nejpozději do ledna, se podle radnice v Brně vytvoří dalších 300 nových míst. Má také pokračovat pokles "boomu" dětí, takže brzy se najde místo pro všechny tříleté.

Narušenou statiku nyní potvrdil již druhý odborný posudek, který vypracovali docenti z Vysokého učení technického. Nikdo však zatím neví, kde vzít na opravy peníze.

"Prakticky jsme potvrdili závěry prvního posudku. Ten pouze volil hodně vyhrocené výrazy. Ale je jasné, že vila potřebuje okamžité zásahy. Musí se zajistit vstupní prostor, otlouct omítky, zajistit zídky a podepřít balkony. Ihned," shrnul závěry nového posudku docent stavební fakulty Zdeněk Bažant.

Vilu spadnout nenecháme, tvrdí starostka Brna-sever

Podle starostky Brna-sever Sabiny Tomíškové (ODS) městská část nejnutnější zásahy plánuje. "Jakmile rozhodne náš stavební úřad, na statice začneme pracovat neprodleně," uvedla starostka.

Vila ale potřebuje opravu celkovou. A na tu teď peníze nejsou. Ve středu o investičním záměru sice rokovali brněnští radní, jejich souhlas ale secesní skvost k rekonstrukci nepřiblížil.

"Radní s investičním záměrem souhlasí, poslali ho ale k dopracování. Jde o 66 milionů a ty teď město nemá. Hlasovalo se pouze o tom, zda se vila má opravovat," shrnul mluvčí magistrátu Pavel Žára. Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) bude město tlačit na vícezdrojové financování opravy.

"V první etapě má jít o 41 milionů. Tyhle peníze teď nemáme a zatím mít nebudeme. Za tolik peněz bychom opravili dvě sídlištní školky," dodal náměstek.

Děti se přestěhují. Nehledě na snahy rodičů

Radnice Brna-sever už roky slibuje celkovou rekonstrukci vily. Vloni radní vyčlenili na nejnutnější úpravy a zpracování projektu pět milionů korun. Dosud se ale nic nestalo. Vila, kterou stavitel Josef Arnold pro svou rodinu vybudoval v roce 1862, přitom byla na svahu nad Lužánkami jedna z prvních.

Arnoldova vila

Arnoldova vila leží pod vilou Tugendhat. Postavil ji v roce 1862 známý brněnský stavitel Josef Arnold. Na počátku 20. století zde žila teta Grety Tugendhatové.

"Patří ke kulturní historii téhle části Brna. Určitě by si zasloužila celkovou rekonstrukci, i když ne tak důkladnou jako sousední Tugendhat. Je unikátní hlavně díky tomu, že v ní nikdy stavbaři neudělali zásadní a znehodnocující úpravy. A to právě díky školce," zhodnotila kunsthistorička Dagmar Černoušková.

Výjimky hygieniků na provoz školky vypršely a děti se musejí stěhovat. Rodičům nedávno městská část slibovala, že pro děti ještě letos v létě postaví provizorní montovanou školku v zahradě nad vilou. "Ukázalo se ale, že budeme muset postavit pevnou budovu. A tu do září jistě nestihneme," otočila teď starostka.

Nyní je již rozhodnuto, že se děti v září nejméně na rok a půl odstěhují do provizorních míst. Dvě oddělení do bývalé družiny na Jugoslávské, zbylé děti do školky Tišnovská. Rodiče sice mají plány na to, jak díky drobným úpravám vily získat hygienickou výjimku ještě jednou a děti ve vile udržet, to už je ale podle starostky nyní nereálné.